Bestsellery - dieta w chorobie - przepisy i poradniki

Nowości - kuchnia, diety i przepisy

Dieta w chorobie - przepisy i poradniki

Zainteresowanie zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną nie jest tylko chwilową modą. To przede wszystkim potrzeba naszych czasów! Stale wzrastająca liczba osób cierpiących na różnego rodzaju nowotwory i schorzenia układu krążenia zmusza do refleksji nad kondycją nie tylko stanu zdrowia społeczeństwa, ale i bezradnością medycyny konwencjonalnej w leczeniu chorób przewlekłych. Z tego też powodu w zawrotnym tempie rynek wydawniczy zostaje zalewany rozmaitymi publikacjami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej i metod naturalnego, nieinwazyjnego leczenia powszechnych dolegliwości. Jeśli chcesz doświadczyć przewlekłego zdrowia na długie lata, koniecznie sięgnij po którąś z tych pozycji!
 
Wiele, z wydawanych ostatnimi czasy, poradników propaguje tak zwane podejście holistyczne w leczeniu człowieka. Na czym ono polega? Traktuje każdy organizm jak elementarną część świata przyrody, zlepek duszy i ciała. Wszystkie choroby, także te psychiczne, są jedynie skutkiem oderwania się od natury, sprzeniewierzenia się jej prawom. Takie podejście reprezentuje między innymi Burke Lenninhan – autorka książki pod tytułem “Zdrowie z natury”. Publikacja zyskała ogromną popularność w Polsce i za granicą. Trudno się dziwić, bowiem pani Lenninhan używając wyjątkowo prostego języka, dzieli się z czytelnikiem receptami pokonania ponad pięćdziesięciu dolegliwości! Kładzie nacisk przede wszystkim na zdrowe odżywianie, eliminację toksyn z organizmu i wpływ samopoczucia na ciało – dostarcza cennych wskazówek radzenia sobie ze stresem i przygnębieniem. W przeciwieństwie do wielu innych specjalistów medycyny niekonwencjonalnej, jest zwolenniczką odpowiedniej suplementacji.
 
Możemy także zaobserwować, że oprócz „uniwersalnych” poradników profilaktyki zdrowotnej, masowo pojawiają się publikacje skoncentrowane na problematyce nowotworów. Do najpopularniejszych na polskim rynku wydawniczym należą: “Dieta w chorobie nowotworowej” autorstwa Hannah Arendt i Aleksandry Kapały oraz “Nowa dieta antyrakowa” Johannesa F. Coy i Marena Franza. Obie publikacje reprezentują całkiem odmienne podejście – pierwszy tytuł zawiera zbiór porad wspomagania leczenia konwencjonalnego i zminimalizowania jego skutków ubocznych, jak nudności czy brak apetytu, natomiast drugi znakomicie wpisuje się w nurt propagowania, tak popularnych ostatnimi czasy, diet niskowęglowodanowych. Według panów Coy i Franza, ograniczenie cukru w diecie nie tylko jest skuteczną metodą walki z rakiem, ale także chorób krążenia, a nawet Alzheimera.
 
Wszystkie publikacje łączy zamiłowanie do natury, diety opartej na nieprzetworzonym, świeżym pokarmie roślinnym, bogatym w przeciwutleniacze i antyoksydanty. Jeśli chcesz poznać tajniki zdrowia , sięgnij bez obaw po którąś z nich!