Seria Diuna

Seria "Diuna" to legendarny cykl powieści z gatunku science fiction autorstwa Franka Herberta. Jeżeli szukasz fascynujących historii osadzonych w fantastycznych światach; fabuł, które skupiają się na ponadczasowym, uniwersalnych zagadnieniach, to musisz poznać tę serię.
 
"Diuna" to fascynująca epopeja osadzona w dalekiej przyszłości i ilustrująca dzieje pustynnej planety Arrakis, będącej jedynym źródłem najdroższej i najbardziej pożądanej substancji we wszechświecie. Mowa o melanżu, który pozwala na podróże międzygwiezdne, przedłuża życie oraz umożliwia zaglądanie w przyszłość.

“Diuna” - książki, które zmieniły oblicze powieściowego science fiction

Czy wiesz, że seria "Diuna" znalazła wielu zwolenników już za sprawą pierwszej, najsłynniejszej części? Książka "Diuna" (tytuł org. "Dune") powstała w 1965 roku i od razu została uhonorowana pierwszą w historii nagrodą Nebula w 1965, a rok później nagrodą Hugo. Powieść odniosła gigantyczny sukces komercyjny. Ponad 20 milionów egzemplarzy znalazło swoich sympatyków na całym świecie, rozsławiając pisarza i jego twórczość.
 
Pomysł na książkę "Diuna" narodził się, kiedy Frank Herbert miał napisać artykuł o wydmach we Florencji. Ten się nigdy nie ukazał, ale stał się iskrą, która rozpaliła twórczy ogień. Do teraz "Diuna", powieść o piaszczystym świecie, jest niedoścignionym wzorem dla setek pisarzy. Być może jej największą, uniwersalną siłą jest skupienie się na człowieku oraz jego skomplikowanej naturze.
 
Ogromne zainteresowanie książką "Diuna" zachęciło pisarza do napisania kolejnych części i w ten sposób powstała seria "Kroniki Diuny". Po jego śmierci cykl kontynuował syn autora, Brian Herbert. Wspólnie z innym amerykańskim pisarzem, Kevinem J. Andersonem, napisali kilkanaście tytułów nawiązujących do słynnych powieści Herberta, w tym cykl: "Legendy Diuny", dwutomowe zakończenie serii "Kroniki Diuny", "Wielkie Szkoły Diuny" i "Herosi Diuny".
 
W oryginalnym cyklu "Kroniki Diuny" ukazały się:

“Diuna” - filmy i wielkie adaptacyjne ambicje

Prób ekranizacji rozsławionej na cały świat książki "Diuna" podejmowało się wielu twórców. Początkowo powieść na duży ekran miał przenieść Alejandro Jodorowsky, jednak ten plan nie doszedł do skutku. Swoją filmową niezbyt udaną wersję "Diuny" przedstawił w 1984 roku David Lynch.

 

Książka doczekała się wreszcie spektakularnej ekranizacji - 22 października 2021 roku do kin trafiła długo wyczekiwana nowa adaptacja filmowa, "Dune" w reżyserii Denisa Villeneuve’a.

 

Z niecierpliwością czekamy na film, a przed seansem zdecydowanie polecamy zapoznać się z genialnym, literackim pierwowzorem.

Produkty z serii Diuna