Najnowsza powieść Fernandy Melchor – autorki „Czasu huraganów”. Melchor jest jednym z największych odkryć literatury latynoamerykańskiej ostatnich lat.
„Paradajs” to powieść napisana na jednym wdechu, czytana z bezustannie przyspieszonym biciem serca. Ta książka to szalona jazda bez trzymanki.
Bohaterami „Paradajs” są dwaj nastolatkowie, którzy w cieniu nowoczesnego osiedla alkoholizują się i użalają nad swoim życiem. Franco pochodzi z bogatej rodziny, jest samotnikiem z nadwagą. Uzależniony od pornografii, snuje perwersyjne wizje o sąsiadce, pani Marián. Jego towarzysz, Polo, przytłoczony życiem z apodyktyczną matką i rozwiązłą kuzynką, a także pracą pod okiem niesprawiedliwego szefa, marzy o ucieczce od problemów. Mimo że odrzuca go towarzystwo odrażającego Franca, nie przepuszcza okazji darmowego upicia się na pomoście.
Obaj czują się przytłoczeni swoją sytuacją, opracowują więc makabryczny plan. Upojeni alkoholem, ukryci w cieniu gałęzi figowca, poza światłami osiedla Paradajs czują się bezkarni. Jednak szybko się okazuje, że to jedynie iluzja…
„Paradajs” to obraz meksykańskiego społeczeństwa w drobiazgach – z jego rasistowskimi, klasowymi i hiperprzemocowymi tendencjami.
O książce
Fernanda Melchor rozkłada na czynniki pierwsze przemoc i niesprawiedliwość w tej brutalnej powieści. Robi to z olśniewającą sprawnością techniczną, idealną tonacją i precyzją neurochirurga, który bada okrucieństwo. Paradajs to krótkie, nieubłagane zejście do piekła.
Mariana Enríquez
O autorce
Fernanda Melchor – urodzona w 1982 roku w Veracruz w Meksyku. Absolwentka dziennikarstwa na tamtejszym uniwersytecie. Jest jednym z najgłośniejszych nazwisk literatury meksykańskiej ostatnich lat, przedstawicielką tzw. nowego boomu latynoamerykańskiego. Debiutowała jako autorka książki non-fiction „Aquí no es Miami” oraz powieści „Falsa liebre”.
Za swoją drugą powieść, „Czas huraganów”, otrzymała Anna Seghers Award i znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2019 roku zdobyła Internationaler Literaturpreis – niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści obcojęzycznej tłumaczonej na niemiecki. Jest także laureatką kilku nagród w Meksyku za swoją pracę dziennikarską – między innymi otrzymanej w 2018 roku nagrody PEN Mexico za działalność literacką i dziennikarską.


