Anna Kańtoch

Anna Kańtoch urodziła się 28 grudnia 1976 roku w Katowicach i znana jest również pod pseudonimem "Anneke"`. Jej twórczość to głównie opowiadania fantastyczne i kryminalne. Autorka ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim orientalistykę z arabistyką, jako wybraną specjalnością. Kiedy skończyła studia, wróciła z powrotem do Katowic, gdzie mieszka do dziś. Pracuje w biurze podróży.

Zadebiutowała opowiadaniem "Diabeł na wieży" w 2004 roku, które zostało opublikowane na łamach czasopisma "Science Fiction". Następnie w 2005 roku wydała cykl opowiadań "Diabeł na wieży", gdzie główny bohater to Dominic Jordan, a wchodzące w skład zbioru pozycje to również "Czarna Saissa", "Damarinus", "Serena i Cień", "Długie noce" oraz "Pełnia lata".

Kolejnymi opowiadaniami z tym samym bohaterem jest cykl "Zabawki diabła" z 2006 roku, na który składają się "Mandracourt", "Strażnik Nocy", "Cień w słońcu", "Ciernie", "Karnawał we krwi" i "Zabawki diabła". Pierwszą wydaną książką Anny Kańtoch była natomiast "Miasto w zieleni i błękicie" z 2004 roku. Dwa pozostałe cykle, cieszące się dużą sławą i popularnością to trylogia "Przedksiężycowi" oraz "Nina Pankowicz" z pozycjami: "Tajemnica Diabelskiego kręgu" i "Tajemnica Nawiedzonego lasu". Poza nimi autorka wydała również wiele powieści jak "13 anioł", "Czarne", "Łaska" lub "Wiara" i pozostałe opowiadania spoza cyklu : "Angevina", "Dobry człowiek w piekle", "Renegat", "Czwarta nad ranem" i wiele innych.

Anna Kańtoch otrzymała w 2007 roku nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction na Euroconie, dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Poza tym aż pięciokrotnie zdobyła Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jedna z nich była za powieść, czyli pierwszy tom trylogii "Przedksiężycowych" w 2010 roku, a pozostałe cztery za opowiadania: "Światy Dantego" w 2009 roku, "Duchy w maszynach" w 2011 roku, "Człowiek nieciągły" w 2014 roku oraz za "Sztukę porozumienia" z roku 2015. W roku 2013 zdobyła Nagrodę Literacką imienia Jerzego Żuławskiego, za swoją powieść "Czarne".