Ewa Białołęcka

Ewa Białołęcka to polska pisarka fantasy, która pracuje również jako redaktor i tłumacz z języka rosyjskiego. Jej pasją jest także tworzenie witraży, a w czasie wolnym pisze fan fiction.

Ewa Białołęcka przyszła na świat w 1967 roku w Elblągu. Obecnie mieszka w Gdańsku i nazywana jest Królową Polskiej Fantastyki. Z wykształcenia jest pedagogiem, natomiast z zawodu pisarką, redaktorem oraz witreatorem, czyli twórcą witraży. Książki nie tylko pisze, ale i kolekcjonuje, posiada imponujący zbiór starych wydań klasycznej literatury dla dzieci. Jest wielbicielką literatury (oraz kotów), ale jednocześnie fascynują ją prace ręczne oraz grafika tradycyjna i komputerowa. Hobbystycznie pisuje również fan fiction osadzone w świecie Harry'ego Pottera, a także Sherlocka.

Ewa Białołęcka zadebiutowała w 1993 roku na łamach czasopisma poświęconego fantastyce, noszącego nazwę "Fenix", opowiadaniem zatytułowanym "Wariatka". Cztery lata później wydała swoją pierwszą książkę, zbiór opowiadań pod tytułem "Tkacz Iluzji", na kanwie którego powstała później dwutomowa powieść, nosząca tytuł "Naznaczeni błękitem", otwierająca cykl zatytułowany "Kroniki Drugiego Kręgu". Prócz zbioru opowiadań oraz dwutomowej powieści, której część druga znana jest także pod tytułem "Drugi krąg", cykl tworzą również powieści: "Kamień na szczycie" oraz "Piołun i miód".

Ewa Białołęcka ma na swoim koncie także powieść zatytułowaną "Wiedźma.com.pl", której bohaterka, redaktorka wydawnictwa, samotna matka i internetoholiczka niespodziewanie zostaje obdarzona w spadku domem, w którym straszy. Jednakże Ewa Białołęcka najchętniej tworzy opowiadania. Publikowała je m.in. w "Nowej Fantastyce" czy "Fantasy Click", wiele z nich przetłumaczono na języki: czeski, litewski, rosyjski i angielski. Aż osiem razy była nominowana do Nagrody Zajdla, którą zdobyła dwukrotnie, za opowiadania "Tkacz Iluzji" oraz "Błękit maga".