Dwanaście utalentowanych polskich autorek science fiction i fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi niż nasze.
Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami recepta na happy end.
Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa.
Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach.
Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w epoce lodowcowej i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata.
Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, w której czai się przedwieczna groza.
Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara.
Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu.
Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony.
W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze.
Milena Wójtowicz zabiera nas w czasy polowań na czarownice, gdy człowiek był człowiekowi wilkiem.
Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android.
Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.
Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.
O książce
Prace Jakuba Różalskiego są tak wyjątkowe, i mają w sobie tę „boską cząstkę”, patrzysz i bez pudła rozpoznajesz, kto jest autorem. Inspirował już hollywoodzkie produkcje, gry, a teraz literacko i z grubej rury zmiażdży Was połączenie dwóch dziedzin sztuki. 12 grafik, 12 najlepszych nazwisk autorek, 12 opowiadań z różnych światów, a każdy wbija w fotel. Idealny mariaż, świetna klamra i spójność fabularna. Najgorętsza premiera jesieni.
Katja Frankowska – Babskie Gusła
O Jakubie Różalskim
Jakub Różalski – niezależny artysta, ilustrator i bajarz. Szerzej znany jako twórca alternatywnego świata 1920+ (Scythe, Iron Harvest), a także z mrocznych, sugestywnych i poruszających wyobraźnię obrazów cyfrowych. Jego prace od lat inspirują branżę gier i filmów. Od 2015 roku skupia się wyłącznie na własnych autorskich projektach oraz projektach opartych na stworzonych przez niego światach. W swojej twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnością i oryginalnymi pomysłami. Jego największą inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, ludowe opowieści, codzienne życie, dzika przyroda oraz ukochana żona Alsu.
O sobie mówi: „Zawsze najbardziej mnie interesowało tworzenie i opowiadanie historii poprzez sztukę. Tworzenie dla widza portali do innych światów, ale pozostawianie im miejsca na własną interpretację i wyobraźnię”.
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii fantasy
Jaka jest formuła antologii "Inne nieba" i co znajdziemy w środku?
Książka stanowi unikalne połączenie dwunastu opowiadań czołowych polskich autorek fantastyki z dwunastoma grafikami Jakuba Różalskiego. Każdy tekst literacki został zainspirowany konkretnym, mrocznym obrazem artysty, co tworzy spójną wizualnie i narracyjnie całość. W zbiorze znajdziesz różnorodne motywy, od postapokalipsy i grozy, po klasyczne fantasy i science fiction. To wydanie kolekcjonerskie, które stawia na dialog między słowem a obrazem.
Czy ilustracje Jakuba Różalskiego odgrywają kluczową rolę w tej publikacji?
Tak, warstwa wizualna autorstwa Jakuba Różalskiego jest fundamentem, wokół którego zbudowano całą koncepcję tej antologii. Artysta dostarczył dwanaście sugestywnych prac, które posłużyły pisarkom jako bezpośredni punkt wyjścia do stworzenia autorskich historii. Dzięki temu czytelnik może jednocześnie obcować z nowoczesnym malarstwem cyfrowym oraz literacką interpretacją tych wizji. Taka forma pozwala na głębsze zanurzenie się w atmosferze wykreowanych światów.
Jakie konkretnie motywy fantastyczne pojawiają się w zbiorze "Inne nieba"?
Antologia oferuje szeroki przekrój motywów, od słowiańskiego folkloru i wiedźm, po neosowieckie androidy i podwodne syreny. Czytelnicy odnajdą tu opowieści osadzone w epokach lodowcowych, światach postapokaliptycznych rządzonych przez leśne bóstwa oraz alternatywnych wersjach historycznej Rosji. Każda z dwunastu autorek wnosi do zbioru swój unikalny styl, co gwarantuje dużą różnorodność nastrojów i tematów. To doskonały wybór dla osób szukających zarówno magii, jak i twardej fantastyki naukowej.
Dla kogo antologia "Inne nieba" może okazać się nieodpowiednia?
Pozycja ta nie jest polecana czytelnikom szukającym lekkich, liniowych powieści o jednolitym klimacie ze względu na jej fragmentaryczny charakter. Prace Jakuba Różalskiego oraz inspirowane nimi teksty często dotykają mrocznej, niepokojącej tematyki, która może być przytłaczająca dla osób wrażliwych na grozę. Każde opowiadanie wymaga od odbiorcy szybkiego przestawienia się na nową konwencję i inny system magiczny lub techniczny. Jeśli preferujesz długie sagi z jednym bohaterem, forma krótkich, intensywnych form może nie spełnić Twoich oczekiwań.
Czy znajomość wcześniejszej twórczości Jakuba Różalskiego jest konieczna do lektury?
Nie, do pełnego zrozumienia treści nie jest wymagana wcześniejsza znajomość uniwersum 1920+ ani innych projektów artysty. Chociaż styl Różalskiego jest rozpoznawalny, każde opowiadanie w tym tomie stanowi autonomiczną całość, którą można czytać bez kontekstu zewnętrznego. Książka jest zaprojektowana tak, aby wprowadzić odbiorcę w nowe światy wyłącznie za pomocą zamieszczonych tekstów i obrazów. To autonomiczne dzieło sztuki łączonej, przystępne dla każdego fana szeroko pojętej fantastyki.
