Aneta Jadowska


Polska pisarka ciesząca się coraz większą popularnością zarówno wśród młodych, jak i nieco starszych czytelników. Aneta Jadowska, autorka powieści zaliczanych do gatunku literatury fantasy.

Aneta Jadowska to polska pisarka, która stopniowo zdobywa coraz większą popularność. Rozpoznawalność przyniosła jej w szczególności seria powieściowa o pochodzącej z Torunia policjantce-wiedźmie, Dorze Wilk. Autorkę fascynuje tworzenie wyrazistych postaci kobiecych oraz potrafiących dotrzymać im kroku bohaterów płci przeciwnej. Jest fanką kryminalistyki i popkultury, pracoholiczką związaną z dwoma wydawnictwami.

Aneta Jadowska na świat przyszła w 1981 roku w Radomsku. Wychowywała się i dorastała w Przedborzu. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, w 2000 roku, wyjechała na studia do Torunia, gdzie mieszka po dziś dzień. Podjęła naukę na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ostatecznie zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Aneta Jadowsk od dzieciństwa lubiła pisać, a studia polonistyczne, wykazując wyższość klasyki nad literaturą mniej poważną, na kilka lat skutecznie zniechęciły ją do fantastyki. W końcu jednak posłuchała głosu serca i uznała, że skoro sama lubi spędzać wieczory na lekturze kryminałów bądź urban fantasy, to powinna również móc pisać książki niekoniecznie poważne, czyli takie, jakie sama lubi czytać.

Jak sama przyznaje, debiutowała trzykrotnie. Po raz pierwszy pod koniec lat 90. minionego stulecia opowiadaniem "Dziwny jest ten świat", opublikowanym na łamach "Gazety Radomszczańskiej". Pięć lat później, w 2004 roku, kolejne jej opowiadanie, "Kalejdoskop", zostało opublikowane w czasopiśmie "Science Fiction". Debiut powieściowy miał miejsce w 2012 roku, za sprawą powieści "Złodziej dusz". Była to pierwsza pełnowymiarowa powieść pisarki, która rozpoczęła heksalogię przedstawiającą losy Dory Wilk. Kolejne tomy wydane zostały w ciągu zaledwie dwóch lat. Były to kolejno: "Bogowie muszą być szaleni", "Zwycięzca bierze wszystko", "Wszystko zostaje w rodzinie", "Egzorcyzmy Dory Wilk" oraz "Na wojnie nie ma niewinnych".

Aneta Jadowska ma na swoim koncie także serie powieściowe: "Cykl szamański", "Cykl o Nikicie" oraz "Cykl o Garstce z Ustki", jak również liczne opowiadania.