“Mesjasz Diuny” to druga powieść Franka Herberta i zarazem drugi tom serii, która zapisała się na stałe w kanonie literatury science fiction. Na filmową kontynuację “Diuny” Denisa Villeneuve’a przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, więc sprawdź już teraz, jak historia rozwinęła się na kartach powieści.
Arrakis. Pustynna planeta zwana Diuną i będąca źródłem melanżu - najcenniejszej we Wszechświecie substancji. Była świadkiem rzeczy wielkich, gdy ród Harkonnenów dokonał zamachu stanu, a młody syn księcia Leto - Paul Atryda uciekł na pustynię i wśród wojowniczych Fremenów przybrał imię Muad'Dib. Następnie powrócił zwycięski, obejmując w posiadanie nie tylko pustynną Arrakis, lecz i tron imperatora.
Kilkanaście lat minęło od tamtych wydarzeń. W “Mesjaszu Diuny” Paul Muad'Dib zasiada na tronie Imperium, mając u boku księżniczkę Irulanę. Paul czyni z Diuny centrum Wszechświata i wydaje rozkazy poprzedzone proroczymi wizjami. Jego rządy nie przebiegają jednak spokojnie, gdyż stare ośrodki władzy - Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax - knują spisek przeciw nowemu władcy. Muad'Dib stawia im czoła. Jednak dzięki swym profetycznym zdolnościom z wyprzedzeniem zna każdy swój ruch, każdą swoją chwilę, nie wyłączając nawet swego straszliwego finału.
Opowieści o Diunie autorstwa Franka Herberta są niekwestionowaną klasyką literatury science fiction. Ich akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, gdzie nowoczesna technologia, międzygwiezdne podróże mieszają się z elementami rodem ze średniowiecznych eposów rycerskich. Mamy tu więc feudalne zależności, lenna i dziedzictwa. Mamy wojowników po mistrzowsku władających mieczem. Mamy bezpośrednie odniesienia do kultury Islamu i motywy baśniowe. To wszystko sprawia, że "Diuna" jest prawdziwym ewenementem w fantastyce. Nie daje się łatwo zaklasyfikować i jest lekturą fascynującą.
"Mesjasz Diuny" to druga część cyklu powieściowego “Kroniki Diuny”, którego akcja rozgrywa się w Uniwersum Diuny. Nakładem wydawnictwa Rebis ukazało się nowe, poprawione przez Marka Marszała tłumaczenie. A przypomnijmy, że to właśnie ON dokonał pierwszego przekładu "Diuny" na język polski.
Za pierwszy tom cyklu Frank Herbert zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Były to też te najważniejsze w świecie twórców fantastyki: Nebula (przyznana w 1965 roku) oraz Hugo, którą uhonorowano autora rok później. Te powieści od pół wieku zachwycają i fascynują kolejne pokolenia czytelników i zapewne ich wyjątkowość i urok przetrwa kolejne dekady. Jest to bowiem klasyka w pełni tego słowa znaczeniu.