Bal szalonych kobiet

Autor:

Victoria Mas

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 21
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
13.5 x 20.5 cm
Wydawnictwo
Rok wydania
2021
Ilość stron
240
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 22,43 zł
Nasza cena: 22,09 zł 39,90 zł Taniej o: 45%

Porywająca powieść, która obnaża sytuację kobiet w dziewiętnastym wieku.

Bestseller we Francji, wielokrotnie nagradzana opowieść doskonale odtwarzająca realia dziewiętnastowiecznego Paryża.

Szpital Salpêtrière, specjalizujący się w leczeniu obłąkanych kobiet, uznawany jest przez nie za przedsionek piekła. Diagnozy stawiają w nim tylko mężczyźni. Zamknięcie, odcięcie od świata, brak kontaktu z bliskimi. Ataki histerii, wrzaski i paroksyzmy, eksperymentalne metody leczenia.

Pewnego marcowego poranka szanowany notariusz pan Cléry umieszcza tu siłą swoją córkę. Eugénie jest całkowicie zdrowa poza jedną „przypadłością” – widzi duchy zmarłych i słyszy ich głosy. Po kilku dniach pobytu na oddziale wie, że musi się stąd wydostać.

Jedynym ratunkiem jest nakłonienie do pomocy oddziałowej pielęgniarek, Geneviève, kobiety racjonalnej, surowej, bez reszty oddanej nauce i medycynie. Eugénie szybko odkrywa czuły punkt pielęgniarki i krok po kroku przechodzi do realizacji swojego planu.
Nadarza się znakomita okazja do ucieczki – doroczny bal kostiumowy dla pacjentek szpitala, na który zapraszana jest śmietanka towarzyska Paryża. Aby spełnić marzenia Eugénie o wolności, oddziałowa będzie musiała złamać wszelkie zasady.

Pobierz darmowy fragment


O autorce

Victoria Mas – wychowała się na południu Francji. Przez osiem lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiowała filmoznawstwo i literaturę anglosaską. Po powrocie do Francji uzyskała dyplom z literatury na paryskiej Sorbonie. Pracowała przy wielu projektach telewizyjnych, filmowych i teatralnych. „Bal szalonych kobiet” to jej debiut literacki, który doczekał się już kilku nominacji oraz wyróżnień – autorka otrzymała m.in. nagrodę Première Plume, Prix Stanislas (francuska nagroda za pierwszą powieść) i nagrodę literacką Renaudot dla młodych.

Recenzje (21)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Bal szalonych kobiet" to książka, której wydania nie oczekiwałam, lecz taka, po której przeczytaniu opisu wiedziałam, że muszę dostać w swoje ręce.

  Nie jest to książka wysokich lotów i o obszernej treści. Wydaje mi się, że tytułowy bal mógłby być istotniejszym aspektem historii. Czuję, iż autorka mogła wymyślić jeszcze trochę akcji, ale nie jestem zła, że tak się nie stało. Książka była dobra i to jest najważniejsze. Podświadomie czułam, że nie będzie mowy o prawdziwym szaleństwie, a o takim, które wymyślili sobie mężczyźni żeby uznać, iż rozumieją kobiety. Okazało się, iż trafiłam w punkt. Autorka wpadła na ciekawy pomysł ukazania problemów kobiet jako broń przeciwko nim dzierżoną przez mężczyzn. Jest to niesamowicie frustrujące z perspektywy kobiety, ale istotna. Trzeba uświadamiać ludziom jakie piekło przechodziłyśmy w przeszłości oraz tego, że jeszcze długa droga do zupełnej równości przed nami.

  Podobają mi się bohaterki oraz ich historie. Każda z postaci jest wyjątkowa, żyje w innym świecie, a mimo to wszystkie z nich spotykają się w jednym miejscu. Spodobał mi się również wątek fantastyczny, który chyba zawsze wpływa pozytywnie na książkę.

  Lektura zmusza do refleksji, ukazuje sposób w jaki traktowano kobiety w dawnych czasach. Przy tej książce poczułam wiele różnych emocji. Frustrację, szok, w niektórych momentach smutek i współczucie względem bohaterek.

  Warto sięgnąć po tę pozycję. Zwłaszcza, że jest ona wartościowa i niezbyt długa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  “Bal szalonych kobiet” Victorii Mas to powieść fikcyjna, choć inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i autentycznymi ludzkimi dramatami. Pisarka opowiada w niej historię kobiet zamkniętych w szpitalu psychiatrycznym Salpêtrière w Paryżu w XIX wieku. Kobiet więzionych przez mężczyzn uzurpujących sobie prawo decydowania o ich losie.

  "Bal szalonych kobiet"

  “Bal Szalonych Kobiet” Victorii Mas to bardzo ciekawa lektura. Zabiera czytelnika do Paryża roku 1885, przybliżając życie kilku bohaterek przebywających w Salpêtrière - okrytym złą sławą, przerażającym szpitalu psychiatrycznym dla kobiet, który istniał naprawdę.

  W owych czasach w zakładzie tym zamykano dziewczęta i kobiety, które nie zachowywały się tak, jak chcieliby tego mężczyźni, których postępowanie odchodziło od przyjętej przez nich normy. Można się zatem domyślić, że oprócz pacjentek, które naprawdę były szalone i wymagały nadzoru oraz specjalistycznego leczenia, duża część z nich była zupełnie zdrowa. Ich jedynymi "przestępstwami", za które zostały osadzone w tym miejscu, były np. smutek, czyli wyrażanie zwykłych emocji, będących reakcją na okoliczności, traumy po napaści seksualnej (dziś PTSD, czyli zespół stresu pourazowego), wymuszona na nich prostytucja lub... posiadanie własnego zdania, stojącego w sprzeczności do męskich poglądów czy (nie daj Boże!) chęć życia na równi z mężczyzną. Za takie właśnie "grzechy" można było kobietę uznać za wariatkę i zamknąć w psychiatryku. Nie było to trudne, ponieważ diagnozy stawiali wyłącznie mężczyźni... pewnie dlatego też niektóre pacjentki przebywały tam nawet przez dziesięciolecia.

  Salpêtrière

  Salpêtrière, które pisuje Mas, nie jest zatem bezpiecznym azylem. Kobiety są w nim odczłowieczane i pozbawiane godności. Odbywają się tu kuriozalne, wręcz kuglarskie spektakle, w których to do swoich "sztuczek" używa się bezbronnych pacjentek. Podczas wykładów szanowany lekarz wprowadza je bowiem w stan hipnozy, by wywołać histerię i przeprowadza na nich eksperymenty medyczne. Oczywiście wyłącznie dla męskiej widowni, zafascynowanej widokiem kobiecego cierpienia. Tym samym normalizując przemoc, dając jej po prostu etykietkę "zabiegu medycznego". Smutna prawda jest taka, że już samo przebywanie w takim miejscu, w zamknięciu i poddawanie brutalnym procedurom mogłoby złamać i doprowadzić do szaleństwa nawet najmocniejszą osobę.

  “W różnych oddziałach kompleksu pojawiła się zupełnie nowa kategoria pacjentek: mówiono na nie histeryczki, epileptyczki, melancholiczki, maniaczki albo obłąkane. Łańcuchy i łachmany odeszły w zapomnienie, teraz eksperymentowano na ciałach chorych: pasy ściskające jajniki uspakajały napady histerii; wprowadzenie ciepłego żelaza do waginy i odbytu redukowało objawy kliniczne; psychotropy - azotyn izoamylu, eter, chloroform - koiły nerwy panien; na sparaliżowane członki znakomity efekt dawały okłady z różnych metali: z cynku i magnesów. A wraz z przyjściem Charcota do szpitala nową metodą leczniczą stała się hipnoza. Publiczne piątkowe wykłady trafiały na pierwszą stronę bulwarówek (...).” (fragment książki)

  Należy tu zaznaczyć, że wspomniany doktor to słynny neurolog Jean-Martin Charcot - postać autentyczna - nazywany ojcem neurologii, kierownik oddziału w Salpêtrière. Uczony ten dał początki psychiatrii – nauce, która wtedy nie miała nic wspólnego z medycyną. Jego uczniami byli [Adres usunięty].: Sigmund Freud, Józef Babiński, Pierre Janet czy Georges Gilles de la Tourette.

  Kobiety Salpêtrière

  Jedną z głównych bohaterek powieści Bal szalonych kobiet Victorii Mas jest Eugénie Cléry. Bystra, inteligentna i pełna życia córka bogatych paryskich mieszczan. Już przez swoje poglądy i "niesubordynację" jest pomijana przez swego ojca François Cléry'ego. Poza tym w jego oczach nabrałaby wartości jedyne wtedy, gdyby jakiś chłopak z rodziny podobnej do nich - adwokatów lub notariuszy - poprosił ją o rękę. Mogłaby wtedy zyskać "wartość żony", a jej się wcale nie spieszy do zamążpójścia. A gdy dodatkowo wychodzi na jaw, że ma wyjątkowy dar, dzięki któremu widzi i słyszy umarłych - ojciec bez wahania postanawia ją umieścić w Salpêtrière. Nie chce już więcej od niej słyszeć, bojąc się, że dziewczyna splami nazwisko rodziny.

  Pojawienie się jej w murach zakładu zaburza delikatną równowagę panującą w tym miejscu. Równowagę, którą udało się stworzyć siostrze oddziałowej Geneviève. Statecznej, zdyscyplinowanej pielęgniarce, której pacjentki z jednej strony się obawiają, ale z drugiej czują się przy niej bezpiecznie. Jest ona bowiem niezawodna i trzyma wszystko w ryzach. Mimo zimnej i niewzruszonej fasady kobieta ta podobnie jak jej podopieczne ma swój czuły punkt. Pielęgnuje w sobie ogromny ból po śmierci siostry. Ukrywa go jednak głęboko w sobie, dając sobie ulgę jedynie poprzez pisanie tajemnych listów do zmarłej. I właśnie dlatego, że trzyma to w tajemnicy, po dyżurze może opuścić to bezduszne miejsce i wrócić do domu.

  Gdy Geneviève spotyka Eugénie, ta oznajmia, że widzi ducha jej siostry, podając szczegóły potwierdzające prawdziwość swojej wizji. I wtedy uporządkowany, czarno-biały świat, w jakim do tej pory żyła pielęgniarka, trzęsie się w posadach. I od tej pory nic już nie będzie takie samo.

  “Bal Szalonych Kobiet” - szalony pomysł mężczyzn

  Tytuł powieści nawiązuje do pewnej absurdalnej uroczystości, jednego z największych wydarzeń towarzyskich stolicy. "Szalone Kobiety" Mas nie mogą się doczekać tego corocznego balu wielkopostnego, który daje im chwile wolności i normalności. Nareszcie mogą zdjąć szpitalne ubrania, nałożyć odświętne suknie balowe i tańczyć wśród prominentnych osobistości paryskiej elity.

  W rzeczywistości bal, na który tak bardzo czekają te odizolowane od świata nieszczęśnice jest spektaklem dla bogaczy, którzy czerpią nieprzyzwoitą przyjemność z obserwacji chorych umysłowo i ich objawów. Którzy są zachwyceni możliwością bliskiego obcowanie z obłąkanymi, "upadłymi" duszami.

  Głębiej się nad tym zastanawiając, sama koncepcja balu jest wysoce niepokojąca. I w zasadzie nie wiadomo, kto jest tu bardziej niezrównoważony – pacjentki szpitala psychiatrycznego, czy ich opiekunowie, którzy szykują ten bankiet? Jak bowiem trzeba być zaburzonym, by co roku organizować uroczystą imprezę, której główną atrakcją są pacjentki szpitala? Traktować ich nagłe ataki histerii jako doskonałą formę rozrywki. I pozwalać Paryżanom gapić się bezwstydnie na ofiary szaleństwa (i bezkompromisowego patriarchatu).

  Ten bal jest jednak czymś bardzo ważnym dla Eugénie - może stać się bowiem okazją do odzyskania przez nią wolności. Wiadomo jednak, że ktoś musi jej w tym pomóc. Nie zdradzę Ci jednak kto to będzie...

  “Bal szalonych kobiet” - podsumowanie

  Myślę, że “Bal szalonych kobiet” można potraktować jako swoiste oskarżenie ówczesnego społeczeństwa, które dawało przyzwolenie na więzienie w tego typu instytucjach zdrowych kobiet, zasłaniając się troską o ich zdrowie, bezpieczeństwo i spokój. A tak naprawdę pozbywając się jednostek, które nie były posłuszne wobec męskiego świata lub nie zasłużyły na to, by pełnić w nim jakąś przydatną funkcję.

  “W sumie czy to wolne, czy zamknięte, kobiety nigdzie nie były bezpieczne. Decyzje podejmowane bez ich zgody zawsze w pierwszej kolejności ich dotyczyły.” (fragment książki)

  Przez to powieść ta jest podwójnie fascynująca. Victoria Mas opisała niechlubny fragment paryskiej historii, w tym również korzenie, z których wyrasta psychiatria. Jej opowieść wciąga czytelnika w mrok dziewiętnastowiecznego środowiska lekarskiego i przybliża tragedie żyjących wtedy kobiet, dając im głos poprzez fikcyjne postaci. Tym samym wywołując wiele emocji, które zostają na długo po lekturze.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Uwielbiam wszelkie historie związane z szpitalem psychiatrycznym, dlatego z wielkim entuzjazmem sięgnęłam po tę powieść. Postać doktora Charcota nie jest mi obca, jego praktyki dosłownie mroziły krew w żyłach, tak samo jak ówczesne postrzeganie kobiet. Victoria Mas w swojej powieści bardziej skupia się właśnie na tym drugim aspekcie. Nie znajdziemy tu wielu szczegółowych, porażających opisów niebezpiecznych praktyk lekarskich, niemniej jednak, na brak emocji absolutnie nie można narzekać. Pisarka w niesłychanie ekspresyjny, błyskotliwy sposób przedstawiła, na czym polegała rola kobiety w XIX-wiecznym Paryżu. Obraz ten szokuje, przeraża, wywołuje bunt. Jak wiele mrocznych sekretów skrywa gmach szpitala Salpêtrière?

  Histeryczki, wariatki, obłąkane, niemal każda z nich skrywa bolesną tajemnicę, która dosłownie zmiażdżyła ich serce i duszę. Jedne zostały okrutnie skrzywdzone przez mężczyzn, inne po prostu się im przeciwstawiły. Tyle wystarczy, by stać się pacjentką, skazaną na wieczny pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Zależnie od powodu, dla niektórych jest to piekło, lecz dla tych strasznie pokiereszowanych, budynek Salpêtrière stał się bezpieczną oazą, jakiej już nigdy nie chcą opuszczać. Ściera się tu wiele przeszywających historii, a pośród nich pojawia się Eugénie, która ewidentnie nie pasuje do tego miejsca. Czy dar widzenia zmarłych przyniesie jej wieczne skazanie?

  "Bal szalonych kobiet" to niesłychanie wciągająca, trzymająca w niesamowitym niepokoju, nieprzewidywalna, dopracowana, klimatyczna historia, która pochłania bez pamięci, uzależnia i otumania czytelnika, wprowadzając go w niebezpieczny trans, z jakiego nie sposób się uwolnić jeszcze długo po zakończeniu lektury. Mistrzowsko naszkicowany klimat XIX-wiecznej Francji, sugestywnie nakreślona dominacja mężczyzn nad kobietami, genialne kreacje bohaterów, błyskotliwe pióro autorki, a wszystko to dopieszczone niesamowitym wątkiem paranormalnym. To książka, którą pochłoniecie z wypiekami na twarzy! Polecam całym sercem!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Z zaciekawieniem sięgnęłam po tę powieść, by zobaczyć, dla jakiego problemu szaleństwo jest tutaj powierzchnią projekcyjną i jak ten motyw został sfunkcjonalizowany przez autorkę. Mas skupiła się przede wszystkim na aspekcie niedostosowania się kobiet do norm społecznych lub nawet samego posądzenia je o to. Widać tutaj więc feministyczne podejście autorki do tego tematu. Albo przynajmniej próbę takiego feministycznego podejścia. Bo tak naprawdę każdy (no, z małym wyjątkiem pod koniec fabuły) mężczyzna zostaje w tej powieści zdemonizowany. Z jednej strony nie uważam aby mierzenie wszystkich męskich postaci jedną miarą miało jakiekolwiek podstawy, ale z drugiej muszę przyznać, że to przejaskrawienie służy uwydatnieniu problematyki tekstu i w tej funkcji sprawdza się ono faktycznie dobrze. Kiedy bowiem poznajemy losy innych pacjentek Salpêtrière, okazuje się, że mamy tu do czynienia nie tyle z konfliktem między jednostkami, co raczej z ogólną wojną dwóch płci. „Bal szalonych kobiet” nie jest objętościowo obszerny, nie uważam jednak, by powieść ta miała jakieś rażące braki. Chociaż przyznam, że rozbudowanie niektórych wątków i samej psychologii postaci mogłoby się tekstowi tylko przysłużyć. Rozczarowanie może niektórym jedynie przynieść fakt, że sam tytułowy bal zajmuje dosyć mało miejsca w powieści, aczkolwiek uważam, że jest to celowy zabieg – w końcu czytelnik czeka na bal tak samo niecierpliwie jak pacjentki Salpêtrière. Jeśli chodzi o warstwę językową, to nie jest ona zła, ale też nie wybitna, co jednak nie wynika z tłumaczenia. Podsumowując, Victoria Mas przedstawia szaleństwo jako formę działania wymierzonego przeciwko kobietom i kobiecości w ogóle. Mimo kilku wątpliwości z tym związanych, muszę przyznać, że jest to jedna z ciekawszych propozycji literackich tego roku. Koniec powieści zaskakuje. Sama zadałam sobie nawet pytanie: „Co jeśli cała ta powieść, to treść listu jednej z bohaterek?”. Nie zdradzę, oczywiście, której bohaterki, ale mogłoby to być pytanie wyjściowe do ciekawej interpretacji. Tę jednak pozostawiam Wam – czytajcie i zastanawiajcie się!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Na początek zadaj sobie pytanie - jaka jesteś? Czy masz swoje zdanie, które często wypowiadasz na głos? Nie boisz się sprzeciwić woli mężczyzny? Starasz się być samodzielna? A może za bardzo opłakujesz każde miłosne potknięcie? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco to zapewne w 1885r. byłabyś pacjentką szpitala Sapletierie.

  Krok kolejny - diagnoza. Tu podczas rozmowy wstępnej zostaniesz zaklasyfikowana do jednej z grup jako histeryczka, melancholiczka lub epileptyczka. Później już czeka dostosowanie odpowiedniej kuracji, a jest w czym wybierać od pasów zaciskających jajniki, po ciepłe metale wprowadzane do miejsc intymnych, hipnozę, czy psychotropy.

  Przekraczając progi tego miejsca żegnaj się z nadzieją na rychłe wyjście. To coś pomiędzy więzieniem, a domem dla wariatów- marne szanse na wolność.

  To nie żadna bajka, to rzeczywistość nakreślona w debiutanckiej powieści "Bal szalonych kobiet". Paryż XIX wieku nie był ani okresem, ani miejscem sprzyjającym kobietom. Tu prymat wiodą mężczyźni, a płeć piękna całkowicie pozbawiono życia publicznego, wszelkie salony i rozrywki to tylko dla panów. Albo była posłuszna i całkowicie podporządkowana mężowi, albo lądowała w szpitalu Sapleterie. Z tego miejsca żadna kobieta nie wróciła.

  To coś pomiędzy więzieniem, a domem dla wariatów- marne szanse na wolność. Autorka znakomicie opisała tu dramat kobiet, którym odebrano wolność, uczucia, wolną wolę i uczyniono z nich wyłącznie obiekt obserwacji, ciągłych badań. Mamy tu historię opowiedzianą przez trzy kobiety: wtrąconą do szpitala przez własnego ojca Eugenie, asystentkę doktora Genevive oraz pacjentce Salpetiere Louise. Choć nic na początku nie wskazuje, to jednak drogi tych trzech bohaterek zostaną w powieści umiejętnie połączone.

  Nieudacznice, chore i obłąkane - to już nie kobiety w pełnym tego słowa znaczeniu. Zamknięte murami szpitala wariatki zaczęły wzbudzać w mężczyznach coraz większe zainteresowanie. Z tej fascynacji zrodził się pomysł organizowania corocznego balu kostiumowego w śródpościu, na który przybywali specjalnie zaproszeni goście z elity paryskiej. Ten bal będzie jednak inny niż poprzednie, a rok 1885r. zapamięta się jako zarzewie pewnego buntu.

  Dziś szpital; wygląda na spokojne miejsce, ale duchy tych wszystkich udręczonych kobiet wcale go nie opuściły. Aż się tu roi od zjaw, głośno od krzyków. Ta opowieść pokazuje, że koniec życia wcale nie oznacza końca istnienia.

  Czytajcie. Warto.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 16 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Bal szalonych kobiet
 • Autor: Victoria Mas
 • Wydawnictwo Mova
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2021
 • Ilość stron: 240
 • Format: 13.5 x 20.5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366967427
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Le bal des folles
 • Tłumacz: Bożena Sęk
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366967427
 • EAN: 9788366967427
 • Wymiary: 14.0x21.5x2.2 cm
Najczęściej kupowane razem
 • -40%
  Almond. Ten, który nie czuł

  Almond. Ten, który nie czuł

  Wielokrotnie nagradzany koreański bestseller, rekomendowany przez BTS – najpopularniejszy boys band na świecie. „Almond” to powieść uznana przez krytyków za wybitną historię o dorastaniu pośród rozmaitych trudności. Yunjae urodził się z aleksytymią, która utrudnia mu odczuwanie takich emocji jak...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. twarda
  Oprawa:twarda
  Cena: Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł
  w magazynie
 • -35%
  Mexican Gothic

  Mexican Gothic

  Mexican Gothic – wciągająca powieść grozy wyróżniona GOODREADS CHOICE AWARD 2020. Rezydencja na odludziu. Złowrogi charyzmatyczny arystokrata i odważna gwiazdka socjety, która aż pali się do odkrywania niebezpiecznych sekretów… Otrzymawszy gorączkowy list od kuzynki, świeżo upieczonej mężatki,...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. twarda
  Oprawa:twarda
  Cena: Nasza cena: 27,89 zł 42,90 zł
  w magazynie
 • -45%
  Zło w Cmentarnej Górze

  Zło w Cmentarnej Górze

  Zniknął, jakby wpadł wprost do samego piekła... Cmentarna Góra – niewielka wieś ukryta pośród lasów – nie cieszy się dobrą opinią. Zagadkowe zaginięcia, seria samobójstw, konflikty sięgające jeszcze czasów Żołnierzy Wyklętych, tajemniczy kult słowiańskiej pramatki… To tylko niektóre z niezwykłych...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 21,95 zł 39,90 zł
  w magazynie
 • -35%
  Narzeczona nazisty

  Narzeczona nazisty

  Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie? Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 29,28 zł 44,90 zł
  w magazynie
 • -40%
  Niegrzeczni chłopcy dają najlepsze prezenty

  Niegrzeczni chłopcy dają najlepsze prezenty

  Niegrzeczni chłopcy dają najlepsze prezenty – świąteczna opowieść ostra jak imbir, słodka jak miód i ekscytująca jak niespodziewany prezent! Ginger najbardziej kocha święta. Co roku angażuje się w ich przygotowania, jakby od tego zależały losy świata. Wszystko powinno być piękne, pachnące...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł
  w magazynie
 • -26%
  Panna z Bajki

  Panna z Bajki

  Taką Katarzynę Michalak pokochały Polki! „Panna z bajki” to uroczy, zaskakujący i romantyczny powrót autorki! Hania Ruczaj ma dwie wielkie miłości: pisanie scenariuszy filmowych oraz uroczy, wtulony w zieleń lasu domek, który nazwała Bajką. To w nim chroni się przed światem. I w nim stara się...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 33,20 zł 44,99 zł
  w magazynie
 • -43%
  Matka roku

  Matka roku

  Najnowsza powieść autorki książek uwielbianych przez polskie czytelniczki! Tatiana ma trzydzieści dziewięć lat. No dobra, prawie czterdzieści, do czego niechętnie się przyznaje. Stara się być najlepszą matką i żoną, ale wiadomo... chcieć, a móc to jednak wielka różnica. Życie – jak to życie –...
  Ocena: 4/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 24,28 zł 42,90 zł
  w magazynie
 • -38%
  Dług honorowy. Bezimienny. Tom 2

  Dług honorowy. Bezimienny. Tom 2

  Powieść sensacyjna mistrza kryminału. O czającym się w ludziach złu i o długach, które zawsze trzeba spłacać. Wilki to niewielka wieś zagubiona gdzieś nad jeziorem w województwie lubuskim. Miejscową społecznością wstrząsnęła tragedia, kiedy zamordowano tam młodą dziewczynę, której zmasakrowane, na...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 26,70 zł 42,90 zł
  w magazynie
 • -34%
  Niewybaczalne

  Niewybaczalne

  Zaginione dziecko, niewybaczalna zbrodnia i jedno kłamstwo, które zniszczy wszystko… Trzyletni chłopiec puszcza rękę mamy i znika bez śladu w centrum handlowym. Wkrótce potem śledczy odnajdują na pobliskich łąkach trzy ofiary pewnej przerażającej zbrodni. Odkrycie to paraliżuje miejscową...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 26,42 zł 39,90 zł
  w magazynie
 • -44%
  Przepaść. Komisarz Forst. Tom 7

  Przepaść. Komisarz Forst. Tom 7

  W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama – mimo...
  Ocena: 5/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 24,03 zł 42,90 zł
  w magazynie
Warto zwrócić uwagę na...
Kobiety z klasą 3/5 Nasza cena:
25,68 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobiety z klasą

Słoneczny Paryż kontra wulkany i lodowce Islandii! Pełna humoru i lodowatej ironii rozprawa z feminizmem i wolnością seksualną! Podczas służbowej podróży do Paryża Maria Holm Magnadottir, "kobieta z gór", duma islandzkiej wulkanologii, nawiązuje znajomość z tajemniczą Włoszką – ucieleśnieniem...
Czas huraganów 4/5 Nasza cena:
25,68 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czas huraganów

Grupa dzieci z La Matosy, zubożałej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W mętnych wodach kanału znajduje rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Była ona postrachem mężczyzn i ratunkiem dla kobiet. Każdy z bohaterów wnosi do dochodzenia nowe szczegóły, nowe akty zepsucia i...
Almond. Ten, który nie czuł 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Almond. Ten, który nie czuł

Wielokrotnie nagradzany koreański bestseller, rekomendowany przez BTS – najpopularniejszy boys band na świecie. „Almond” to powieść uznana przez krytyków za wybitną historię o dorastaniu pośród rozmaitych trudności. Yunjae urodził się z aleksytymią, która utrudnia mu odczuwanie takich emocji jak...
Wyborny trup 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyborny trup

Dystopijna, prowokacyjna i niezwykle ważna powieść o moralności i ludzkich żądzach. Dla czytelników o mocnych nerwach. Po Przemianie kwitnie handel „mięsem specjalnym”. Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje...
Spotkanie w Positano 4/5 Nasza cena:
22,09 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spotkanie w Positano

Poruszająca powieść autorki kontrowersyjnej Sztuki radości. Niezwykła historia przyjaźni dwóch kobiet w zjawiskowej scenerii wybrzeża Amalfi. Twórczość Goliardy Sapienzy, autorki głośnej Sztuki radości, była przez lata marginalizowana i dopiero kilkanaście lat po jej śmierci zdobyła uznanie w...
Ziemiożerczyni 4/5 Nasza cena:
23,99 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ziemiożerczyni

Magiczny realizm prosto z obrzeży Buenos Aires. Liryczna i brutalna powieść balansująca na granicy przerażającej rzeczywistości i ludowych wierzeń. „Dlaczego ja, ziemio?” Kiedy była małą dziewczynką, połknęła ziemię i doznała wizji, jak ojciec bije matkę na śmierć. Wtedy Ziemiożerczyni odkryła w...
Gdybym miała twoją twarz 4/5 Nasza cena:
27,61 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gdybym miała twoją twarz

Poruszająca powieść, w której wśród mroku i sprzeczności współczesnego Seulu wyłania się portret kobiet, gotowych zrobić wszystko, aby żyć godniej. Młode koreanki: Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna próbują pozostać sobą w świecie, który wymaga od nich niewiarygodnie dużo. Współczesny Seul nie jest...
Pod pokładem 5/5 Nasza cena:
25,68 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pod pokładem

Głęboka poetycka opowieść o dorastaniu, pasji i niemym krzyku wśród fal. Przejmująca historia kobiety dotkniętej przemocą seksualną. Olivia ma 21 lat, kiedy rzuca staż w bankowości, aby żeglować wokół wybrzeży Australii w towarzystwie dwójki przyjaciół. Z fascynacją odkrywa, że życie oferuje szereg...
Poza mną 4/5 Nasza cena:
28,51 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poza mną

Książka “Poza mną” to przejmująca opowieść o najskrytszych pragnieniach, obawach i demonach każdego człowieka próbującego wstać z kolan. Zrozumienie problemów pacjentów nie równa się z otwartością na samą siebie. Przeszłość bezlitośnie dobija się do drzwi, a nadchodzące zdarzenia niczego nie...
Melodia mgieł dziennych 4/5 Nasza cena:
23,75 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Melodia mgieł dziennych

Świat złudzeń, uzależnień i muzyki na tle hipnotyzujących dźwięków Warszawy Błękitnowłosa Melodia jest jak tropikalny cyklon. Jednocześnie zachwyca i zwiastuje katastrofę. Niebanalny wizerunek i niezwykłe, poetyckie utwory wynoszą ją na szczyty popularności. Staje się muzyczną ikoną. Pod scenicznym...
Kształt serca 5/5 Nasza cena:
28,90 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kształt serca

„Kiedy Amaia Salazar miała dwanaście lat, na szesnaście godzin zgubiła się w lesie. Znaleziono ją nad ranem trzydzieści kilometrów na północ od miejsca, w którym zeszła ze ścieżki, leżącą bez ducha w ulewnym deszczu. Ubranie miała osmalone niczym czarownica uratowana ze stosu (...)”. W sierpniu...
Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie 5/5 Nasza cena:
27,45 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie

Bezwzględny morderca, który decydował o losach narodów i przebiegu wojen. W ciągu 200 tysięcy lat naszej stosunkowo krótkiej egzystencji odebrał życie mniej więcej 52 miliardom ludzi. Przenosi destrukcyjne choroby, które są przyczyną bezkresnego potoku rozpaczy i śmierci. I nie ma zamiaru przestać....
Wybrane bestsellery
Wojna. Saga wołyńska. Tom 2 5/5 Nasza cena:
25,40 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna. Saga wołyńska. Tom 2

Nadchodzi rok 1939. Ustabilizowane życie Marty, Nadii, Wissariona i Andrzeja nagle legło w gruzach. Tymczasem dla Marcela Lemańskiego wybuch wojny jest szansą na opuszczenie murów więzienia. Okupacja sowiecka a potem niemiecka odciska na bohaterach głębokie piętno, zaś ukraińscy nacjonaliści,...
Krótkie gatki Binio Bill 0/5 Nasza cena:
107,44 zł 149,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótkie gatki Binio Bill

 „Rio Klawo”, „Binio Bill na szlaku bezprawia”, „Binio Bill i 100 karabinów”, „Binio Bill kontra trojaczki Benneta”, „Binio Bill kręci western i... w kosmos”, „Binio Bill i ciocia Patty”, „Śladami Kida Walkera”, „Binio Bill i... skarb Pajutów”, „Binio Bill i... Szalony Heronimo” –
Latające Burrito. Ekstremalna edycja podwórkowa 0/5 Nasza cena:
112,46 zł 149,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Latające Burrito. Ekstremalna edycja podwórkowa

Ekstremalna gra w zbijaka! Oto gra imprezowa, jakiej jeszcze świat nie widział! Połączenie dynamicznej karcianki o prostych zasadach i koszmaru z czasów szkolnych: zbijaka. Dobieraj karty, unikaj burrito, rzucaj w przeciwników. Gdy zbierasz zestawy - zdobywasz punkty. Gdy oberwiesz burrito -...
Audiobook Naznaczeni grzechem. Grzechy ojców. Tom 2 mp3 5/5 Nasza cena:
40,42 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Naznaczeni grzechem. Grzechy ojców. Tom 2 mp3

Dalsze losy Marcelli Vitiello i Maddoxa White'a! Marcella postawiła Maddoxa przed najtrudniejszą decyzją w jego życiu, a on dokonał wyboru. Wybrał ją, córkę swojego wroga. Jednak dziewczyna nadal ma wątpliwości, czy mężczyzna będzie w stanie poświęcić dla niej wszystko. Maddox od zawsze miał...
Effekt Neu 2. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum 0/5 Nasza cena:
59,66 zł 63,30 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Effekt Neu 2. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum

Effekt to seria podręczników bardzo dobrze oceniona przez nauczycieli. Effect Neu ma wszystkie zalety serii Effect, a ponadto materiał został dostosowany do wymogów nowej formuły egzaminu maturalnego. Wprowadzone zmiany uwzględniają dotychczasowe uwagi nauczycieli zgłaszane w trakcie dotychczasowej...
Nie ufaj mu 5/5 Nasza cena:
25,93 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie ufaj mu

Minął rok, od kiedy życie Iny Kobryn wywróciło się do góry nogami. Kiedy wreszcie jest gotowa ruszyć dalej i zostawić za sobą trudne przeżycia, poznaje mężczyznę, na którego czekała. Daje jej poczucie bezpieczeństwa, nie ma przed nią tajemnic i sprawia, że Ina po raz kolejny wierzy w lepszą...
Planeta nowa. Podręcznik do geografii. Szkoła podstawowa. Klasa 6 0/5 Nasza cena:
39,67 zł 40,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Planeta nowa. Podręcznik do geografii. Szkoła podstawowa. Klasa 6

NOWA EDYCJA 2022-2024. Podręcznik do geografii „Planeta Nowa” dla klasy szóstej pozwala w przystępny sposób opanować wiedzę na temat współrzędnych geograficznych, ruchów Ziemi, a także geografii Europy. Ułatwia zrozumienie treści lekcji dzięki prostemu językowi, wytłuszczeniu ważnych informacji...
Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny 0/5 Nasza cena:
34,86 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny

Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa „zdrada”. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi. Niezwykły pisarz, malarz i skandalista, ale także wyjątkowy kobieciarz. Stanisław Ignacy Witkiewicz miał błysk w oku, wielką słabość do...
Tancerz. Faceci do wynajęcia 0/5 Nasza cena:
24,72 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tancerz. Faceci do wynajęcia

Tancerz. Doskonale czuje rytm, prowadzi pewną ręką, budzi zmysły Obserwatorowi z zewnątrz może się wydawać, że Eliana ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Ta piękna młoda Hiszpanka mieszka w willi, jest mamą kilkuletniego synka i żoną przystojnego biznesmena. Nawet jej najbliżsi nie wiedzą, że...
Effekt 5. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum 0/5 Nasza cena:
59,66 zł 63,30 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Effekt 5. Podręcznik do języka niemieckiego dla liceum i technikum

Effekt 5. Język niemiecki. Liceum i technikum. Podręcznik z nagraniami Cykl podręczników Effekt jest przeznaczony dla uczniów kontynuujących naukę języka niemieckiego ją po szkole podstawowej. Jest w pełni zgodny z wymaganiami nowej podstawy programowej z 2018 r. i prowadzi do osiągnięcia poziomu...
The Love Hypothesis 5/5 Nasza cena:
26,27 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

The Love Hypothesis

Bestseller "New York Timesa" Udawany związek pary naukowców i siła przyciągania, której nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Olive Smith, doktorantka na wydziale biologii Uniwersytetu Stanforda, jest inteligentna i utalentowana, ale też niepozbawiona kompleksów. Niedawno zerwała ze swoim chłopakiem...
Żyję i działam. Podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa dla liceum ogólnokształcącego i technikum 0/5 Nasza cena:
34,75 zł 40,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żyję i działam. Podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa dla liceum ogólnokształcącego i technikum

Nowe wydanie podręcznika „Żyję i działam bezpiecznie” dla szkół ponadpodstawowych jest zgodne z wytycznymi RKO wydanymi przez Europejską Radę Resuscytacji w 2021 roku. Uwzględnia także najnowsze regulacje w zakresie obronności. Oprócz aktualnej wiedzy na temat pierwszej pomocy i działań...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula