Stefanie Stahl

Stefanie Stahl, psycholog i psychoterapeutka, jest autorką niezwykle popularnych poradników psychologicznych. Należą do nich "Jak nie bać się bliskości?" i "Jak myśleć o sobie dobrze?"

Stefanie Stahl jest niemiecką psycholożką i psychoterapeutką. Pisze cieszące się niezwykłą popularnością poradniki psychologiczne. Łączny nakład jej książek przekroczył już 2 miliony egzemplarzy. Pisze w nich o budowaniu relacji międzyludzkich, a także o potrzebie samoakceptacji. Również w Polsce książki Stefanie Stahl zyskały sobie liczne grono czytelników. Należy do nich między innymi poradnik "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów".

Autorka przyszła na świat w Hamburgu, 27 grudnia 1963 roku. Swoje dzieciństwo wspomina jako kolorowe i dość zwariowane. Jej matka była lekarką. Specjalizowała się w medycynie naturalnej i psychoterapii. Już w wieku lat 15 Stefanie zaczytywała się w "Psychology Today". Rozpoczęła studia prawnicze na uniwersytecie w Hamburgu, lecz porzuciła je na rzecz psychologii w Trewirze.

To właśnie w tym niewielkim, malowniczo położonym mieście rozpoczęła praktykę terapeutyczną. Przez dwadzieścia lat pracowała też jako biegła psycholog w sądach rodzinnych. Zrezygnowała z tego zajęcia, aby mieć więcej czasu na pisanie. Swoją pisarską karierę jako autorka poradników rozpoczęła w 2003 roku. Prowadzi też seminaria z zakresu poczucia własnej wartości oraz relacji, w tym miłości i lęku przed związkiem.

Oddajmy głos samej Stefanie Stahl. "Swoje doświadczenie z pracy jako terapeutka mogę podsumować jednym zdaniem: Można też wysłuchać drugiej strony! To niewiarygodne, jak różne jest subiektywne postrzeganie tej samej sytuacji, gdy na przykład dwoje partnerów było zaangażowanych w to samo nieudane małżeństwo. Często zdarza się, że partner przychodzi na pierwsze spotkanie i opowiada mi całkowicie spójną historię. A potem pojawia się drugi partner i jego historia okazuje się równie wiarygodna, tylko zupełnie inna. Czasami aż trudno uwierzyć, że mowa jest o tym samym małżeństwie."