Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej to autor bestsellerowych powieści kryminalnych, głównie kryminałów retro. W swych powieściach przenosi nas w czasy przedwojenne oraz do Poznania lat osiemdziesiątych.

Ryszard Ćwirlej to jeden z najbardziej popularnych w Polsce twórców kryminału retro, mający w swym dorobku znakomicie przyjęty cykl o milicjantach (a później policjantach) z Poznania. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień: otrzymał między innymi Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru 2016 za powieść "Śliski interes" i Nagrodę Wielkiego Kalibru 2018 za powieść "Tylko umarli wiedzą".

Urodził się w Trzciance w 1964 roku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, przez wiele lat pracował w TVP Katowice, później zaś w poznańskim oddziale TVP, gdzie był szefem redakcji programu informacyjnego "Teleskop". Był też członkiem zarządu do spraw programowych Radia Merkury S.A. (obecnie Radio Poznań). Od 2010 roku jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Największą popularność przyniósł mu jak dotąd cykl kryminalny o milicjantach z Poznania. Ponieważ Ćwirlej przenosi tu czytelnika w lata osiemdziesiąte, a więc schyłkowy okres PRL, dla wielu lektura serii może być sentymentalną wyprawą w czasy młodości. Najważniejsze są tu jednak bez wątpienia kryminalne intrygi, które Ćwirlej tworzy po mistrzowsku, a w które nierzadko zamieszani bywają funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Niektórych bohaterów spotykamy również już w czasach bardziej współczesnych, jako funkcjonariuszy policji. Na cykl składają się między innymi: "Upiory spacerują nad Wartą", "Trzynasty dzień tygodnia" czy "Błyskawiczna wypłata". Miłośnikom kryminałów jeszcze bardziej retro polecamy z kolei serię przedwojenną, opowiadającą o śledztwach komisarza Fischera.