Robert J. Szmidt

Robert J. Szmidt to pisarz, tłumacz i wydawca niezwykle zasłużony dla polskiej fantastyki. Jest autorem cykli powieściowych "Szczury Wrocławia" oraz "Pola zapomnianych bitew".

Robert J. Szmidt to polski autor science fiction i fantasy, tłumacz, dziennikarz, a także wydawca. Jest on twórcą bardzo zasłużonym dla polskiej fantastyki. To również jeden z pomysłodawców Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Przez osiem lat był redaktorem naczelnym "Science Fiction, Fantasy i Horror", pisma, które zresztą sam powołał do życia. Jego najbardziej znaną powieścią jest "Otchłań".

Pisarz przyszedł na świat we Wrocławiu w 1962 roku. Było to na rok przed wybuchem epidemii i nałożeniem na miasto kwarantanny, czemu zresztą Szmidt poświęcił utwory z cyklu "Szczury Wrocławia". Ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Na początku lat osiemdziesiątych działał w polskim fandomie fantastycznym. Przekładał teksty z języka angielskiego na potrzeby Wydawnictwa Iskry i czasopisma "Nowa Fantastyka". Zajął się następnie księgarstwem i wypożyczaniem taśm wideo z filmami. Był przedstawicielem wydawnictwa Amber.

W 2000 roku Robert J. Szmidt związał się z Domem Wydawniczym Ares i powołał do życia miesięcznik "Science Fiction". To właśnie on stworzył Nagrodę Nautilus, którą po raz pierwszy przyznano na krakowskim konwencie ConQuest. Od 2012 roku jest redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "SF" wydawanego przez wydawnictwo Almaz. Ponadto jest laureatem nagrody Wrocławianin Roku 2015.

Pisarz ten ma w swoim dorobku między innymi cykl "Pola zapomnianych bitew", pierwszą polską space operę, która ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął też cyklem powieściowym "Szczury Wrocławia", w którym powrócił do dramatycznych wydarzeń z roku 1963. Składają się nań powieści "Chaos", "Kraty" oraz "Szpital". Jest twórcą kilku powieści należących do uniwersum "Metro 2033". To właśnie do tego cyklu należy wspomniana wyżej "Otchłań".