Marta Matyszczak

Marta Matyszczak jest polską dziennikarką, pisarką, a także scenarzystką oraz aktywną blogerką. Największą popularność przyniosła jej seria humorystycznych kryminałów, zatytułowana "Kryminał pod psem".

Matyszczak przyszła na świat w Chorzowie, tam też kończyła Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Jest ponadto absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiowała politologię ze specjalnością dziennikarską. Jej felietony pojawiają się regularnie na łamach pisma "Chorzów Miasto Kultury". Jednocześnie jest prowadzącą Kawiarenki Kryminalnej, będącej portalem w całości skupiającym się na literaturze kryminalnej.

Marta Matyszczak wzięła udział w literackich warsztatach, odbywających się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Odniosła również zwycięstwa w takich konkursach na opowiadanie kryminalne, jak Festiwal Kryminału "Kryminalna Piła" oraz MFK Wrocław. Matyszczak to też uczestniczka kursu scenariopisarskiego, prowadzonego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Nic więc dziwnego, że pisarka tworzy także kryminalne farsy teatralne.

Powieściowym debiutem Marty Matyszczak była książka "Tajemnicza śmierć Marianny Biel". To właśnie ona stała się początkiem serii kryminalnej o kundelku Guciu, czyli "Kryminału pod psem". Jej kryminały zalicza się do podgatunku "cozy mystery", w którym nie ma wielkiego rozlewu krwi ani brutalności, a najważniejsze wątki zostały pociągnięte żartobliwie, z przymrużeniem oka. W cyklu "Kryminał pod psem" znalazły się następujące tytuły: "Tajemnicza śmierć Marianny Biel", "Zbrodnia nad urwiskiem", "Strzały nad jeziorem", "Zło czai się na szczycie", "Morderstwo w hotelu Kattowitz", "Trup w sanatorium", "Wypocznij i zgiń" oraz "Las i ciemność".