Seria Wiedźmin (Geralt z Rivii) - Książki, Komiksy, Gry

Wiedźmin

Saga o Wiedźminie to cykl książek z gatunku fantasy, napisany przez Andrzeja Sapkowskiego. Seria powieści stanowi kontynuację opowiadań autora: "Ostatnie życzenie" oraz "Miecz przeznaczenia”.


Saga jest opowieścią o losach wiedźmina Geralta z Rivii. Wiedźmini to profesjonalni zabójcy potworów, szkoleni w wiedźmińskich szkołach. Dzięki specjalnemu treningowi oraz Próbie Traw zyskują nadludzki refleks i siłę. Zmiany wywołane w trakcie Próby są trwałe, jednak ceną za nie jest bezpłodność. Sam rytuał należy do bardzo ryzykownych - przeżywa go zaledwie 4 na 10 chłopców. Każdy wiedźmin nosi dwa miecze (stalowy i srebrny) oraz posługuje się magicznymi znakami.


Tytułowemu wiedźminowi ze Szkoły Wilka towarzyszy Ciri - tajemnicze dziecko Staszej Krwi. Ich przygody rozgrywają się w Królestwach Północy. Mieszkańcy tego fantastycznego świata zmagają się nie tylko z kłopotami typowymi dla świata ludzi, takimi jak wojny, bieda czy głód. Dodatkowym utrapieniem są panoszące się wszędzie potwory - pozostałości po Koniunkcji Sfer, w większości zdecydowanie nieprzyjazne rodowitym mieszkańcom Królestw.


Początkowo Andrzej Sapkowski chciał nazwać sagę "Krew Elfów", jednak ostatecznie przyjęła ona nazwę "Wiedźmin" i stała się najbardziej znaną polską serią fantasy. Zna ją cały świat, a jej popularność nie słabnie. Dziś "Wiedźmin" to całe uniwersum, rozlewające się na niemal każde medium kultury. Można smiało powiedzieć, że dzieło Sapkowskiego niczym nie odstaje od powieści George'a R.R. Martina czy J.R.R. Tolkiena. Na jego podstawie powstały trzy znakomite, rozbudowane i wielokrotnie nagradzane gry.

Saga o Wiedźminie - kolejność czytania

Główna, powieściowa saga o Wiedźminie liczy 5 tomów. Na wiedźmiński pięcioksiąg składają się powieści:

 1. Krew elfów
 2. Czas pogardy
 3. Chrzest ognia
 4. Wieża jaskółki
 5. Pani Jeziora

Publikację sagi poprzedzały jednak dwa istotne tomy opowiadań - “Ostatnie życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”. Istnieje również niekanoniczne opowiadanie “Coś się kończy, coś się zaczyna”, które nie jest związane z główną linią fabularną i jako zbiór najlepiej zostawić go sobie na koniec przygody z Wiedźminem. Uniwersum wiedźmińskie na ten moment uzupełnia jeszcze wydana w 2013 r. powieść “Sezon burz”, która jest swoistym prequelem - jej akcja dzieje się jeszcze przed opowiadaniem pt. “Wiedźmin”, ale nie jest bezpośrednio związana z historią przedstawioną w sadze.


Oto jak należy czytać “Wiedźmina”, jeśli chcemy trzymać się porządku chronologicznego:

 1. Ostatnie życzenie
 2. Miecz przeznaczenia
 3. Krew elfów
 4. Czas pogardy
 5. Chrzest ognia
 6. Wieża jaskółki
 7. Pani Jeziora
 8. Sezon burz” (wydarzenia sprzed pięcioksięgu, ale osobna historia)
 9. “Coś się kończy, coś się zaczyna” (opowiadanie niekanoniczne)

Oprócz książek i gier, w naszej ofercie znajdują się również kompendia po świecie gier, komiksy oraz puzzle.

Książki i inne produkty z serii będą z pewnością świetnym prezentem dla każdego miłośnika fantasy.

Książki z serii Wiedźmin