Jakub Szamałek

Jakub Szamałek urodził się w 1986 roku w Warszawie. Jego książki cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników, a ON sam jest ceniony także poza Polską.

Szamałek jest polskim pisarzem, a także scenarzystą gier komputerowych, należącym do studia CD Projekt RED, które odpowiada za produkcję serii "Wiedźmin". Ukończył Oksford, otrzymał też stypendium Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Google, Res Publica oraz Financial Times włączyły go do setki młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

Debiut literacki tego autora miał miejsce w 2011 roku. Powieść "Kiedy Atena odwraca wzrok" była jednocześnie pierwszą częścią cyklu powieściowego "Leochares". Za tę książkę, podobnie jak za trzeci tom z tej serii ("Czytanie z kości"), otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wspomniany cykl przedstawia losy ateńskiego detektywa, Leocharesa. Szamałek porusza się w takich gatunkach, jak: kryminał, thriller i sensacja. Jego powieści są zwykle przesycone wartką akcją, przy której nie sposób się nudzić. Pracował także nad książką dla dzieci "Kim jest Ślimak Sam?", poruszającą tematykę tożsamości, rodziny, a także transseksualności.

Poza swoim najsłynniejszym cyklem ateńskim, pisarz przygotował również trylogię "Ukryta sieć". Na razie ukazały się dwa tomy: "Cokolwiek wybierzesz" oraz "Kimkolwiek jesteś". Obie powieści to mroczne i bardzo wyraziste thrillery, które łączy ze sobą postać charyzmatycznej dziennikarki Julity Wójcickiej. Tłem dla opowiadanych historii jest świat, którym rządzą najnowsze technologie.