Główny bohater serii Sapkowskiego, prawdę mówiąc młodzieniaszkiem nie był już wtedy, gdy mieliśmy okazję spotkać go po raz pierwszy. Tak to jest jednak z bohaterami opowieści, zwłaszcza takimi jak on. Nie starzeją się. Nie szkodzi im upływ czasu. Ciągle na nowo potrafią rozbudzać wyobraźnię zarówno Czytelników, jak i kolejnych pokoleń twórców.
Pierwszą opowieść o Geralcie z Rivii Andrzej Sapkowski opublikował w 1986 roku. Cztery lata później pojawił się zbiór złożony z pięciu tekstów przedstawiających niezwykłe losy Białego Wilka. I od tego zaczęła się burza, której echa nie milkną do dziś. Następnie pojawiły się kolejne dwa tomy opowiadań, złożona z pięciu części tzw. "Saga wiedźmińska", film, serial, komiksy, a ostatnimi czasy także i gry komputerowe, które odnoszą spektakularny, międzynarodowy sukces.
Trzydzieści lat minęło zatem od pierwszego spotkania z wiedźminem. Z tej to właśnie okazji "Nowa Fantastyka" i SuperNOWA zorganizowały konkurs na opowiadania inspirowane przygodami Geralta, jego przyjaciółek i kamratów. Oto zbiór złożony z wyróżnionych tekstów. To co przebija z nich na pierwszy rzut oka to pasja. Autorzy odnaleźli się doskonale w wykreowanym przez Sapkowskiego świecie. Nadają mu przy tym nowego, świeżego blasku. Warto zapamiętać ich nazwiska. Z pewnością nie raz jeszcze o nich usłyszymy.
Na zbiór składają się następujące teksty:
* Marcin Zwierzchowski "Dziedzictwo Białego Wilka" (przedmowa),
* Piotr Jedliński "Kres cudów" (zwycięskie opowiadanie),
* Beatrycze Nowicka "Krew na śniegu. Apokryf Koral",
* Sobiesław Kolanowski "Ironia losu",
* Nadia Gasik "Co dwie głowy..."
* Katarzyna Gielicz "Skala powinności",
* Barbara Szeląg "Bez wzajemności",
* Przemysław Gul "Lekcja samotności",
* Tomasz Zliczewski "Nie będzie śladu",
* Andrzej W. Sawicki "Dziewczyna, która nigdy nie płakała",
* Michał Smyk "Ballada o kwiatuszku",
* Jacek Wróbel "Szpony i kły".