"Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku" to barwna opowieść przenosząca czytelników do świata dziewiętnastowiecznej kujawskiej wsi, w której życie toczy się powoli i w zgodzie z naturą. Jej mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że wkrótce czekają ich poważne zmiany. Jak wpłyną one na losy głównych bohaterów?
Akcja powieści toczy się w 1852 r. w Sokołowie. W tym tomie na pierwszy plan wysuwają się perypetie zbliżających się do dorosłości synów Szczepana i Zośki Józwiaków. Starszy z braci - Janek - cechuje się niezwykłym zapałem, przebojowością i ciekawością świata. Cieszy się uznaniem ojca oraz ma ogromne powodzenie u dziewcząt. Michał jest jego zupełnym przeciwieństwem. To spokojny, nieśmiały, małomówny chłopak, bardzo przypominający swojego flegmatycznego dziadka.
Mimo że młodzieniec żyje w cieniu, wkrótce los da mu szansę, by pokazał światu, na co go stać, z kolei jego bratu przyjdzie zmierzyć się z konsekwencjami beztroskich zabaw. Tymczasem okolicę nawiedza epidemia cholery, która uwypukla wiejską mentalność łączącą w sobie wiarę w Boga z irracjonalnymi wierzeniami w zabobony i klątwy. Car rozważa zniesienie pańszczyzny, a coraz popularniejszą metodą gospodarowania staje się praca na dzierżawionej ziemi.
O autorce
Anna Fryczkowska jest polską pisarką, dziennikarką, tłumaczką i scenarzystką seriali. Do grona znanych powieści jej autorstwa należą takie pozycje jak "Starsza pani wnika", "Kobieta bez twarzy" czy "Cyrkówka Marianna".