Czy mieszkanie na tym osiedlu to na pewno sielanka?
Władze Korei Południowej, walcząc z niskim przyrostem naturalnym, wdrażają innowacyjny projekt – na obrzeżach Seulu powstaje kompleks socjalnych bloków nazwany Osiedlem Sielskiej Przyszłości. Rząd oferuje młodym małżeństwom atrakcyjne lokale, ale pod warunkiem, że zadeklarują chęć posiadania co najmniej trojga dzieci.
Yo-jin i Eun-o, nowi lokatorzy, wychowują wspólnie córkę. To nietypowa rodzina – kobieta zarabia na utrzymanie, a mąż opiekuje się dzieckiem.
Dan-hui, samozwańcza liderka osiedla, jest kobietą wścibską, narzucającą mieszkańcom różne inicjatywy. Jej mąż, Jae-gang, żyje pod pantoflem apodyktycznej żony.
Hyo-ne uchodzi za outsiderkę – wycofana ilustratorka unika opieki nad dzieckiem i zaangażowania w życie sąsiedzkie, przez co uważana jest za samolubną.
Ostatnie małżeństwo, Yeo-san i Gyo-won, wychowuje dwoje dzieci i zmaga się z trudnościami finansowymi. Kobieta wydaje się zadowolona, ale pod uśmiechem kryją się problemy z samoakceptacją i zdrowiem psychicznym.
Gu Byeong-mo snuje opowieść o fikcyjnym Osiedlu i problemach jego społeczności. W doskonały sposób komentuje sytuacje, z którymi borykamy się na co dzień. Jest surową krytyczką uprzedzeń i stereotypów związanych z macierzyństwem i wychowaniem dzieci, ale także uważną słuchaczką przedstawicieli różnych środowisk i przekonań. W Korei Południowej wywołała falę dyskusji i odbija się szerokim echem.
Opinie o książce
Nowa książka autorki "Piekarni czarodzieja" i "Starszej pani z nożem".
Poruszająca powieść o macierzyństwie, małżeństwie i kobiecości, wywołująca „uczucie klaustrofobii w obliczu duszących oczekiwań społecznych”.
„Booklist”
Czytając tę książkę, odkryłam, że słowa takie jak rodzina, sąsiad i społeczność nie wywołują już we mnie ciepłych i przyjemnych wspomnień. Niosą chłód. I wiem, że to jest rzeczywistość.
Cho Nam-joo, autorka Kim Jiyoung. Urodzona w 1982
O autorce
Gu Byeong-mo – południowokoreańska pisarka, ukończyła studia z literatury na Uniwersytecie Kyung Hee. Zadebiutowała w 2009 roku książką „Piekarnia czarodzieja” (Young, 2021) i zdobyła drugie miejsce w Changbi Prize w kategorii beletrystyka dla młodzieży. Jej zbiór opowiadań z 2015 roku („Mam nadzieję, że nie tylko ja tak mam”) zdobył Today's Writer Award oraz Hwang Sun-won New Writers' Award.


