"Nowy wspaniały świat" angielskiego pisarza Aldousa Huxleya to powieść okrzyknięta antyutopią. Niejednokrotnie budząca wiele kontrowersji.
Akcja dzieje się w 2540 roku. Nowa, idealna cywilizacja przyszłości całkowicie pozbawiona jest emocji. Ludzie żyją w luksusie i oddają się przyjemnościom. Wszyscy obywatele są szczęśliwi dzięki specjalnemu narkotykowi soma, którego przyjmowanie jest obowiązkowe. Ludzie przestali być żyworodni, młode pokolenia powstają w laboratorium, które czuwa nad tym, by nowy organizm odpowiadał potrzebom społeczeństwa. Dzieci wychowują specjalne ośrodki, które od małego mają ich odpowiednio kształtować na członków grup społecznych, którym przypisane są konkretne funkcje i zadania. Seks jest wszechobecny i praktykowany od najmłodszych lat, a zasadą społecznego działania nie jest pokonywanie trudności, lecz ucieczka przed nimi.
Jednak, jak w każdym systemie, zdarzają się błędy. Te błędy, to jednostki Indywidualności, które dostrzegają, że zostały czegoś pozbawione. Coś nie pozwala im się przyłączyć do ogólnego celebrowania cielesnych rozkoszy. Co się stanie, gdy poukładany szczęśliwy świat zetknie się ze światem Dzikusów? Ludzi, którzy zachowali dawny styl życia, nadal się starzeją, biorą śluby i rodzą dzieci.
O autorze
Aldous Huxley, powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta angielski. Wielki zwolennik i badacz środków psychoaktywnych, między innymi LSD, za pomocą których jego żona wykonała na nim zabieg eutanazji. Jego najsłynniejszym dziełem jest powieść antyutopijna w koncepcji science-fiction "Nowy wspaniały świat".