“Mechaniczna pomarańcza” to elektryzująca książka, w której antyutopijna wizja autora może zmrozić nam krew w żyłach. Sprawdź, jak Anthony Burgess zmienia głównego bohatera!
Nastoletni Alex DeLarge ma podwójną naturę. W dzień jest przykładnym, choć nieco niesfornym synem i wielbicielem twórczości Ludwiga van Beethovena. Nocami wymyka się z domu i uczestniczy w brutalnych rozbojach chuligańskiej bandy. Koledzy z gangu nie są jednak wobec niego lojalni i w krytycznej chwili wydają go w ręce policji. Tak właśnie zaczyna się jedna z najbardziej szokujących powieści science-fiction i dramat minionych lat, “Mechaniczna pomarańcza” Anthony’ego Burgessa.
Alex trafia do więzienia, gdzie długimi latami odsiadki ma odpokutować gwałty i rozboje. Decyduje się jednak zamienić karę pozbawienia wolności na udział w stosunkowo krótkim eksperymencie resocjalizacyjnym. W trakcie jego trwania przemoc zostaje mu obrzydzona wyjątkowo skutecznie, a sam Alex przestaje nawet móc walczyć w samoobronie. Jego historia wykorzystana zostaje w rozgrywkach politycznych. Lecz nie jest to bynajmniej koniec.
“Mechaniczna pomarańcza” to ogólny zarys historii ukazanej w roku 1962 przez Anthony’ego Burgessa w jego poruszającej i niezwykle wpływowej powieści. Powieść ta to jednak nie tylko wstrząsająca antyutopia. To również swoisty eksperyment lingwistyczny. Burgess stworzył do jej napisania własny slang oparty na kolokwialnej angielszczyźnie i języku rosyjskim. Stanowi to dodatkowy walor książki, lecz przysparza to także wyjątkowych trudności zarówno Czytelnikom, jak i tłumaczowi. Niełatwo jest oddać w przekładzie charakter pierwowzoru.
Robert Stiller jako tłumacz wybrnął z tego zadania znakomicie. Opracował dwie wersje przekładu “Mechanicznej pomarańczy”: polsko-rosyjską (z uwagi na zamierzenia samego Anthony’ego Burgessa) oraz polsko-angielską. O znakomitości przekładu świadczyć może fakt, że Czytelnik po kilkunastu stronach przełącza się niejako na operowanie w tym specyficznym dla powieści slangu i dalsza lektura nie stanowi już dla niego zbyt wielkiej trudności. Może więc uczestniczyć w tym niesamowitym, językowym eksperymencie, jakim jest ta powieść.
“Mechaniczna pomarańcza” ma również charakter antyutopii i to niezwykle wręcz wstrząsającej. Obok “Roku 1984” Orwella, “Nowego, wspaniałego świata” Huxleya oraz powieści Zamiatina pod tytułem “My”, stanowi najdoskonalszy przykład tego gatunku w literaturze. Dodatkowej sławy przyniosła powieści głośna ekranizacja z roku 1971, której reżyserii podjął się Stanley Kubrick. “A Clockwork Orange” podobnie jak książka zelektryzowała widzów i sprawiła, że nie mogli oderwać od niej wzroku. Malcolm McDowell wystąpił jako Alex DeLarge, a wraz z nim oglądać możemy równie znanego aktora, jakim jest Patrick Magee. Działo Stanley’a Kubricka zostało równie dobrze odebrane, chociaż zabrakło w nim kontrowersyjnego epilogu z książki.
Anthony Burgess urodził się w 1917 roku, a zmarł w 1993 roku na raka płuc. Był angielskim pisarzem, znanym głównie z głośnej powieści “Mechaniczna pomarańcza”. Pracował jako nauczyciel angielskiego i był wykładowcą literatury.
Mechaniczna pomarańcza
Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie
Seria: | Bestsellery New York Timesa, Klasyka Literatury |
Rok wydania: | 2020 |
Wydawnictwo: | vis-a-vis Etiuda |
Ilość stron: | 265 |
- Autor: Anthony Burgess
- Wydawnictwo vis-a-vis Etiuda
- Seria Bestsellery New York Timesa, Seria Klasyka Literatury
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2020
- Ilość stron: 265
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788379982608
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: The Clockwork Orange
- Tłumacz: Robert Stiller
- Nr wydania: 8
- ISBN: 9788379982608
- EAN: 9788379982608
- Wymiary: 11.0x17.0x1.5 cm
- Dane producenta: Vis-a-vis Etiuda sp z o.o., Traugutta 16 b/9, 30-549, Kraków, Polska, tel. 600442702, biuro@etiuda.net
- Powiązane tematy: klasyki literatury, Nagrody dla uczniów, Książki na prezent, Prezent dla chłopaka lub męża na święta - Pomysły na świąteczne upominki pod choinkę dla mężczyzny, Książka na wakacje, ekranizacje, Oscary, Prezent dla taty na święta - Pomysły na świąteczne upominki pod choinkę, prezent dla nauczyciela, Pomysł na prezent dla męża, 100 książek, które trzeba przeczytać, Promocje, Prezent dla brata na Święta
- Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Justyna W. w dniu 2018-04-19Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatnąOd zawsze zafascynowana byłam Orwell'em. Postanowiłam sięgnąć dalej, po kolejne antyutopie. I tak trafiłam na " Mechaniczną pomarańczę " . Szczerze nie sądziłam, że książka aż tak może wciągnąć. Od pierwszych stron byłam niesamowicie ciekawa, jakie będą dalsze losy młodego Alexa i jego towarzyszy. Wiele zwrotów akcji szokowało. Tu nic nie było do przewidzenia. Nie można założyć, że coś się wydarzy. Wszystko zaskakuje.
Do tego cała opowieść ma niesamowity klimat. Na pewno główną jej sprawczynią jest nowomowa, często szokująca, innym razem uświadamiająca, że naprawdę dziś nie raz się tak mówi. Szczerze powiem,że gdyby nie słowniczek czasem nie mogłabym zrozumieć sensu zdania.
Na pewno nie mogą jej czytać osoby delikatne. Niektóre opisy mogą za bardzo wprawić w osłupienie. Ale moim zdaniem dodaje to temu dziełu niesamowitego smaku. Podkreśla jeszcze bardziej bunt i zepsucie ludzi w przyszłości. Może tak niedalekiej, może tak już obecnej?
Może i nie pisze o treści - ale sam każdy musi to poznać. Od deski do deski sam poczuć emocje ukazywane przez Burgessa. - Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Nikola H. w dniu 2022-01-01Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąWedług mnie świetna książka- jednak nie dla każdego czytelnika. Czytanie idzie dość topornie poprzez język którym została napisana.
- Recenzent WybitnyOcena: 5/5Dodana przez Emilia S. w dniu 2019-02-01Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąFajna, ładna, do każdej torebki czy plecaka. Nie mogę doczekać się przeczytania. Polecam!
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Michał G. w dniu 2017-12-29Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną“Mechaniczna pomarańcza” Anthony’ego Burgessa to jedno z głośniejszych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat. W 1962 roku, czyli kiedy powstała, spowodowała wielkie poruszenie swoją fabułą i niezwykłą przemocą. Dzisiaj oczywiście te same sceny i fragmenty, które kiedyś budziły spore zgorszenie, przysparzają nam mniejszych problemów. W świecie, gdzie agresja nie jest już niczym dziwnym niestety przyzwyczailiśmy się do podobnych widoków. Sięgając po raz kolejny po “Mechaniczną pomarańczę” byłem pewny, że i tym razem zakończe lekturę z nowymi przemyśleniami i wnioskami.
Warto na wstępie wspomnieć na czym w ogóle polega fabuła całej powieści science-fiction z elementami dramatu. Alex DeLarge na co dzień charakteryzuje się podwójną naturą. Za dnia wygląda na normalnego chłopaka, syna i wielbiciela muzyki klasycznej (a szczególnie Ludwiga van Beethovena). Nikt nawet nie podejrzewa, że pod osłoną nocy uczestniczy w bardzo brutalnych rozbojach będąc członkiem chuligańskiej bandy. W krytycznym momencie jednak koledzy z grupy nie są wobec niego lojalni i postanawiają wydać go w ręce policji. Alex DeLarge trafia do więzienia. Przed nim perspektywa długich lat odsiadki za rozboje i gwałty. Po dłuższym zastanowieniu i przestudiowaniu tego, co mogłoby być dla niego lepsze, decyduje się na udział w eksperymencie resocjalizacyjnym. Bohater zostaje poddany dziwnym zabiegom, mającym na celu obrzydzenie mu przemocy. Całość wychodzi bardzo skutecznie, dlatego nie jest w stanie używać agresji i siły nawet w samoobronie. Historia zostaje wykorzystana w politycznych celach, chociaż to dopiero początek całości… Książka, którą Burgess stworzył to idealny konstrukt antyutopii pełnej szokujących, ale i zastanawiających scen. Ogromnym atutem dla mnie stał się zabieg lingwistyczny, jaki autor zastosował w całej powieści.
“Mechaniczna pomarańcza” wypełniona została slangiem, który oczywiście tak naprawdę nie istnieje. Do jego wymyślenia posłużyła autorowi kolokwialna angielszczyzna i język rosyjski. Dziwne połączenie z początku wydawało mi się niezbyt zgrane, po chwili jednak już swobodnie operowałem nowym słownictwem i wiedziałem o co chodzi. Podziwiam tłumacza Roberta Stillera, który fenomenalnie wybrnął z tego trudnego problemu i przyjął na siebie takie wyznanie. W ogóle nie czuć zgrzytów z oryginałem i można powiedzieć, że tłumaczenie idealnie oddaje klimat “The Clockwork Orange”. Według mnie każdy, kto zainteresował się tą powieścią powinien obejrzeć jej ekranizację w reżyserii Stanleya Kubricka. Malcolm McDowell wcielił się w postać Alexa DeLarge i dla mnie był to idealny dobór aktora do roli. Mimo, iż film powstał w 1971 roku, czyli dość dawno, nie traci na wartości. Stanley Kubrick postarał się, aby dzieło które stworzył oddawało klimat powieści w taki sposób, że nikt nigdy dla mnie nie będzie już w stanie tego powtórzyć. Anthony Burgess że swoją “Mechaniczną pomarańczą” stawiany jest obok największych twórców ostatnich kilkudziesięciu lat. Według mnie całkowicie zasługuje na to miano światem, który stworzył i fascynującą historią, jakiej się podjął. - Super RecenzentOcena: 3/5Dodana przez Olga B. w dniu 2021-11-29Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąNie mam pojęcia jak ocenić tą książkę. Dopiero za którymś, chyba 20 razem udało mi się ją skończyć. Pisana jest dziwną nowomową, nie wszystko da się zrozumieć. Daję mocne 3 gwiazdki, film S. Kubricka podobał mi się decydowanie bardziej.