Niezwykła opowieść o trudach życia na odległej pustynnej planecie, którą wszyscy pragną opanować. Poznaj drugą część jednej z najbardziej znanych serii science fiction na świecie.
Książka "Mesjasz Diuny" przedstawia dalsze losy księcia Atrydów w 12 lat po wydarzeniach z pierwszej powieści. Paul został Imperatorem, a planeta, na którą niegdyś został zesłany, stała się centrum wszechświata. Wybraniec Fremenów, chociaż traktowany jak Bóg i posiadający niezwykły dar, nie może zapobiec niebezpieczeństwu, które na niego czyha.
Seria powieści o planecie Arrakis zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Hugo i Nebulę. Inspiracją do jej stworzenia stały się oregońskie wydmy, które były tematem artykułu zleconego do napisania Herbertowi. Cykl od lat cieszy się niezmienną popularnością, zręcznie łącząc tematykę ekologii, religii i polityki w bogato utworzonym świecie z odległej przyszłości. W serii "Kroniki Diuny" ukazały się takie pozycje, jak:
- "Diuna",
- "Mesjasz Diuny",
- "Dzieci Diuny",
- "Bóg Imperator Diuny",
- "Heretycy Diuny",
- "Kapitularz Diuną".
O książce
Nie ulega wątpliwości, że powieści o Diunie stanowią jedno z największych osiągnięć amerykańskiej i światowej SF i na zawsze pozostaną w historii tej literatury.
Lech Jęczmyk
Fragment książki
Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad'Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy - Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax - zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi.
Czczony niczym bóg, Paul Muad’Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i — przede wszystkim — swój straszliwy finał...
- Zamierzacie wykraść sekret przyprawy - syknęła Mohiam. - Z planety Imperatora strzeżonej przez jego szalonych Fremenów!
- Fremeni są dobrze wychowani, wyszkoleni i ciemni - odparł maskaradnik. - Nie są natomiast szaleni. Uczy się ich wierzyć, nie polegać na wiedzy. Wiarą można manipulować. Jedynie wiedza jest groźna.
- A czy dla mnie zostanie coś na założenie królewskiej dynastii? - spytała Irulana.
Wszyscy usłyszeli zgodę w jej głosie, ale jeden Edryk przyjął to z uśmiechem.
- Coś - odparł Scytale. - Coś.
- To oznacza kres panowania tego Atrydy - powiedział Edryk.
- Mam wrażenie, że już ludzie o mniejszym darze jasnowidzenia to przepowiedzieli. Dla nich mektub al mellah, jak mawiają Fremeni.
- „Rzecz była wypisana solą” - przetłumaczyła Irulana.
Słuchając jej, Scytale zrozumiał, co przygotowały dlań Bene Gesserit: piękną i inteligentną kobietę, która nigdy nie będzie jego. „No cóż - pomyślał, może zreprodukuję ją w innej.
O autorze
Frank Herbert (1920-1986) to amerykański pisarz gatunku science fiction. Stworzył wiele opowiadań oraz powieści, w tym m.in. "Zielony mózg", "Twórcy bogów" czy "Oczy Heisenberga". Jednak największą sławę przyniósł mu cykl powieści "Kroniki Diuny", który szybko stał się klasykiem gatunku. Po śmierci pisarza serię kontynuuje jego syn Brian Herbert wraz z Kevinem J. Andersonem, a Denis Villeneuve jest twórcą najnowszej ekranizacji "Diuny", w której w główną postać wcielił się Timothée Chalamet.