Trudi Canavan

Trudi Canavan to pochodząca z Australii autorka powieści fantastycznych bardzo popularnych zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Znana jest także jako publicystka, ilustratorka i projektantka. Również w Polsce jej książki zdążyły już zdobyć sobie sporą rzeszę wielbicieli. Szczególnie tyczy to tzw. "Trylogii Czarnego Maga" oraz serii zatytułowanej "Era pięciorga".

Urodziła się 23 października 1969 w Melbourne. Dorastała na przedmieściach Ferntree Gully. Już jako mała dziewczynka była niezwykle twórcza. Interesowała się przy tym sztuką, muzyką i literaturą. Stąd zapewne decyzja o zostaniu profesjonalną pisarką. W 1988 roku ukończyła College of Decoration w Melbourne. Podjęła następnie pracę jako projektant graficzny, a w wolnym czasie tworzyła pierwsze literackie próby. Zaliczyła również kilka kursów twórczego pisania. Debiutem literackim Trudi Canavan było opublikowane w 1999 roku opowiadanie "Whispers of the Mist Children", za które zdobyła nagrodę zajmującego się fantastyką, australijskiego pisma "Aurealis" dla najlepszego opowiadania fantasy. Od pewnego czasu Trudi Canavan pełni funkcję działu graficznego tej gazety.

Na "Trylogię Czarnego Maga", z której pierwsza część ukazała się w 2001 roku, składają się następujące tomy:

 

1. "Gildia magów",
2. "Nowicjuszka",
3. "Wielki mistrz".

Już "Gildia magów" przyniosła autorce ogromne uznanie, a cała trylogia przez wiele lat utrzymywała się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się w Australii książek. To historia młodej, pochodzącej ze slumsów dziewczyny, która wściekła na okrutne traktowanie jej bliskich odkrywa w sobie magiczne zdolności. Przeciwstawia się wszechwładnym magom. Nie wie jednak, że posiadana przez nią moc może stanowić zagrożenie dla wszystkich, również dla niej samej. Tak zaczyna się ta pasjonująca opowieść zaplanowana początkowo na trylogię. Natomiast opublikowana w roku 2009 powieść pod tytułem "Uczennica Maga" jest prequelem serii.

Sukces "Trylogii Czarnego Maga" powtórzyła kolejna trylogia autorki również utrzymana w konwencji fantasy. Mowa tu o cyklu "Era pięciorga", na który składają się:

 

1. "Kapłanka w bieli",
2. "Ostatnia z dzikich",
3. "Głos Bogów".

To piękna opowieść o młodej kapłance imieniem Auraya. Obdarzona przez bogów niezwykłymi mocami musi przeciwstawić się okrutnym czarnoksiężnikom z południa, którzy zagrażają życiu mieszkańców jej krainy.

 

Warto zwrócić uwagę również na najnowszy cykl książek Trudi Canavan - “Prawo Milenium”. Seria łączy w sobie elementy fantasy i science fiction i również ma już status bestsellerowej.