Lewis Carroll

Lewis Carroll zdobył sławę dzięki ponadczasowej bajce "Alicja w Krainie Czarów" (1865), jak również kontynuacji przygód dziewczynki - "Po drugiej stronie lustra" (1871). Powieści zyskały szerokie uznanie nie tylko wśród dzieci, ale również rodziców, dzięki elementom baśniowym mieszającym się z realizmem, a także szczyptą groteski i absurdu. Jako pierwowzór Alicji badacze zgodnie uznają Alice Liddell, córkę wicerektora Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Lewis Carroll – autor “Alicji”, ale nie tylko

Oprócz pisania powieści, Lewis Carroll zajmował się matematyką, poezją i fotografią. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie następnie wykładał jako profesor, z lubością oddając się swej pasji. W dziedzinie matematyki jest autorem ok. 250 prac naukowych, których zakres obejmował także logikę oraz kryptografię. Pasjonował się przeróżnymi zagadkami matematycznymi i grami liczbowymi. Oprócz zainteresowań czysto naukowych, z zamiłowaniem zajmował się fotografią, będąc uważanym za jednego z najlepszych portrecistów dziecięcych XIX wieku. 

Kontrowersje wokół Lewisa Carrolla

Ciekawym faktem jest, że doszukiwano się związku pisarza z Kubą Rozpruwaczem, jednak nie odnaleziono wiarygodnych dowodów. Niemniej pewne jest, że Lewis Carroll wykazywał się nazbyt żywym zainteresowaniem wobec małych dziewczynek, dla których nierzadko urządzał wielkie, bogate w przepych bale. Obojętniał wobec nich w momencie, gdy zaczynały dojrzewać. Nie został jednak nigdy oskarżony o molestowanie, a pierwsze pomówienia pojawiły się wraz z recenzjami "Alicji w Krainie Czarów" w nurcie freudowskim.