Książka "Szalej" opowiada o konsekwencjach dorastaniu w silnie konserwatywnym środowisku. Czy po wielu latach surowego wychowywania i wygórowanych oczekiwań możliwe jest spełnienie swoich ukrytych pragnień?
Powieść Moniki Drzazgowskiej pod tytułem "Szalej" przedstawia 40 lat życia kobiety, która od wczesnego dzieciństwa poddawana była presji społecznej. Zosia urodziła się w latach 70., na kaszubskiej wsi, w której dbało się o zasady i utrwalanie stereotypów. Dziewczynkom bardzo trudno jest dorastać w takim środowisku, ponieważ nieustannie nakazuje się im posłuszeństwo i grzeczność.
Taki sposób wychowania znacząco wpłynął na bohaterkę, która w późniejszym życiu musi zmagać się z kompleksami, brakiem zrozumienia i lękiem. Lęk ten dotyczy przede wszystkim przyszłości. Kobieta pragnie uciec z tego dusznego życia pod kloszem i zostawić za sobą męczące schematy. Czy uda jej się przezwyciężyć wątpliwości i rozpocząć odważne życie?
Opowieść o Zosi to niezwykle pouczająca historia o wpływie dzieciństwa na dorosłość. Wiele czytelniczek z łatwością się z nią utożsami, gdyż skutki wzorców kulturowych nadal odciskają piętno na życiu emocjonalnym kobiet. Ta lektura jest niebywale dojrzałym debiutem, który wzrusza i zachęca do dyskusji nad losem kobiet, które nadal poddawane są społecznej stygmatyzacji. Autorka posługuje się piękną polszczyzną, a język powieści jest nieoczywisty i przepełniony metaforami.
O autorce:
Monika Drzazgowska jest absolwentką polonistyki i dziennikarstwa. "Szalej" to jej pierwsza powieść, która zbiera w całej Polsce coraz więcej pochwał i pozytywnych recenzji. W ostatnim czasie młoda pisarka wystąpiła w podcaście Wydawnictwa Literackiego, w którym opisała możliwe drogi interpretacji swojej książki.