Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Oprawa:Miękka
Wydawnictwo:Afera
Rok wydania:2024
Ilość stron:440
Opis

Czerwiec, ZOO w Ołomuńcu – pełnię sezonu zakłóca dziwne wydarzenie. Nocą zabito portiera i skradziono trzy niedźwiedzie. Marie Výrová wraz z ekipą usiłują rozwiązać sprawę. Kim byli napastnicy i do czego były im potrzebne baribale? Tymczasem w pobliskim Šternberku rządzą układy i układziki, a pewien biznesmen w ortalionowym dresie ma pod sobą urzędników i policję. Przeniesiona do tutejszego komisariatu Kristýna Horová bada sprawę zakopanych w lesie pięciu martwych psów. Czy znalezisko ma związek z organizowanymi w okolicy walkami? Ambitna policjantka, wbrew ostrzeżeniom, upiera się, by rozwiązać tę zagadkę. Dwa nieodległe miejsca i dwie „zwierzęce” sprawy – czy jakoś się ze sobą łączą? Pięć martwych psów to kolejna wciągająca część serii o śledczych z Ołomuńca. Michal Sýkora znów sprawnie połączył wątki społeczne z niezbędnym dla dobrego kryminału napięciem i odpowiednią dawką czeskiego humoru. Michal Sýkora (ur. 1971) – pisarz i teoretyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Autor wielu publikacji literaturoznawczych, m.in. monografii o twórczości Vladimira Nabokova oraz o kryminale brytyjskim. Naukowa fascynacja tym ostatnim jako gatunkiem zainspirowała go do napisania własnej powieści kryminalnej. Wydany w roku 2012 Případ pro exorcistu zapoczątkował serię o ołomunieckich policjantach, którym przewodzi śledcza Marie Výrová. Ciesząca się popularnością w Czechach seria została przeniesiona na szklany ekran (miniserial Detektivové od Nejsvětější Trojice). W Polsce ukazały się trzy części serii: Człowiek pana ministra (2021), To jeszcze nie koniec (2022) i Pięć martwych psów (2024).

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii kryminał

Czy "Pięć martwych psów" można czytać bez znajomości poprzednich tomów serii ołomunieckiej?

Tak, powieść "Pięć martwych psów" stanowi zamkniętą całość fabularną, którą można czytać niezależnie od wcześniejszych części cyklu. Choć główne postacie, takie jak Marie Výrová, pojawiają się w poprzednich tomach, autor konstruuje intrygę kryminalną w sposób zrozumiały dla nowych odbiorców. Czytelnik szybko odnajduje się w relacjach między śledczymi oraz w specyfice czeskiego komisariatu bez konieczności nadrabiania lektur. Znajomość serii wzbogaca jedynie odbiór rozwoju osobistego bohaterów, ale nie jest kluczowa dla rozwiązania zagadki kradzieży niedźwiedzi czy sprawy martwych psów.

Jaki klimat dominuje w tej czeskiej powieści kryminalnej?

Książka łączy w sobie mroczną atmosferę prowincjonalnych układów z charakterystycznym, ironicznym czeskim humorem. Michal Sýkora buduje napięcie poprzez kontrast między sielskim otoczeniem ogrodu zoologicznego a brutalnością przestępczego świata biznesmenów w dresach. Autor kładzie duży nacisk na realizm społeczny, ukazując korupcję i lokalne powiązania w małych miejscowościach takich jak Šternberk. To lektura dla osób szukających czegoś więcej niż tylko akcji, oferująca wnikliwy portret współczesnych Czech.

Czy wątek zwierząt w tej książce jest przedstawiony w sposób bardzo drastyczny?

Powieść porusza trudną tematykę przemocy wobec zwierząt, jednak autor skupia się bardziej na śledztwie i mechanizmach przestępczych niż na epatowaniu brutalnością. Motyw kradzieży baribali z ZOO oraz znalezisko zakopanych psów służą do zarysowania szerszej intrygi związanej z nielegalnymi walkami i korupcją. Opisy są konkretne i służą budowaniu powagi sytuacji, co pozwala czytelnikowi zrozumieć determinację policjantki Kristýny Horovej. Jest to książka dla osób o pewnej wrażliwości, które cenią sobie kryminały zaangażowane społecznie.

Czym wyróżnia się warsztat literacki Michala Sýkory na tle innych autorów?

Michal Sýkora, jako teoretyk literatury i znawca kryminału brytyjskiego, stosuje klasyczne wzorce gatunkowe w nowoczesnym, środkowoeuropejskim wydaniu. Jego styl charakteryzuje się precyzyjną konstrukcją intrygi oraz głębokim rysem psychologicznym postaci, co wynika z jego akademickiego doświadczenia. Zamiast na krwawych scenach, autor koncentruje się na logicznym dochodzeniu do prawdy i demaskowaniu patologii społecznych. Dzięki temu czytelnik otrzymuje produkt literacki o wysokiej jakości merytorycznej, który zyskał uznanie także w formie adaptacji telewizyjnych.

Dla jakiego typu czytelnika ta książka może okazać się nieodpowiednia?

Pozycja ta nie jest dobrym wyborem dla osób poszukujących wyłącznie dynamicznego thrillera z błyskawiczną akcją i licznymi zwrotami typu "cliffhanger". Sýkora stawia na spokojniejsze tempo narracji, poświęcając dużo miejsca na opisy lokalnych realiów i analizę struktur władzy w małych miastach. Czytelnicy o bardzo wysokiej wrażliwości na cierpienie zwierząt również mogą odczuwać dyskomfort ze względu na główny motyw śledztwa. Jest to propozycja raczej dla miłośników kryminałów proceduralnych i społecznych niż dla fanów lekkich powieści sensacyjnych.

Szczegóły
  • Autor: Michal Sýkora
  • Wydawnictwo Afera
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 440
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788365707628
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: Pet mrtvych psu
  • Tłumacz: Wołoskuk Krzysztof
  • ISBN: 9788365707628
  • EAN: 9788365707628
  • Wymiary: 130 x 205 x 30 mm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Afera Julia Różewicz, Karkonoska 10, 53-015 Wrocław, Polska, biuro@wydawnictwoafera.pl
Recenzje książki Pięć martwych psów (2)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Jolanta B. w dniu 2024-09-23
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Dzięki Wydawnictwu Afera miałam okazję poznać już kilkoro pisarzy zza południowej granicy, szczególnie piszących kryminały. Kolejnym z nich jest Michal Sýkora, którego w Polsce wydane zostały dotychczas trzy powieści wchodzące w skład cyklu „Detektywi z Trójcy Świętej”.

    "Pięć martwych psów" jest trzecią częścią wspomnianego cyklu i moim pierwszym spotkaniem z twórczością Autora, jednak nieznajomość poprzednich tomów w niczym mi nie przeszkadzała i absolutnie nie zmniejszyła przyjemności z czytania. Jej bohaterkami są dwie wyraziste postaci kobiece, policjantki – przeniesiona dyscyplinarnie do niewielkiego komisariatu Kristýna Horová i jej była szefowa Marie Výrová, które niezależnie prowadzą dwa, co najmniej niespotykane, śledztwa.

    Odnalezienie pięciu martwych psów w okolicznym lesie jest bardzo zastanawiające, ale porwanie niedźwiedzi z zoo w Ołomuńcu budzi wręcz niedowierzanie. Czy obie te „zwierzęce” sprawy może coś łączyć?

    Ogromne wrażenie zrobiła na mnie ta mocna i angażująca powieść, która bezkompromisowo ukazuje zepsucie moralne i brutalność współczesnego świata. Przenosi nas ona na krwawy ring nielegalnych walk zwierząt oraz zawiłych intryg korupcyjnych i powiązań między światem przestępczym a przedstawicielami prawa, którzy powinni stać na jego straży.

    Przeraża bestialstwo ludzi, ich perwersja i jednocześnie poczucie nietykalności. Szokuje, jak daleko są w stanie posunąć się dla pieniędzy i jakie piekło zgotować zwierzętom. Zezwierzęcenie nabiera tu zupełnie innego znaczenia i wymiaru, bo żadna istota nie jest zdolna do tak skrajnego okrucieństwa, jak człowiek.

    Autor nie stara się epatować brutalnością, jednak nie jest to kryminał z gatunku lekkich, a niektóre z opisywanych scen będą do mnie wracać niczym najgorszy koszmar. Nie zmienia to faktu, że jest to znakomity, rasowy kryminał z wciągającą fabułą, głębokim tłem moralnym i psychologicznym i do tego tak bardzo prawdziwy, że momentami aż boli. Aż chciałoby się, żeby Autor trochę podkoloryzował rzeczywistość, bo wyzierająca z niej bezsilność i brak sprawiedliwości naprawdę wstrząsają.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Zuza M. w dniu 2024-03-21
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Michal Sykora ma niewątpliwy talent do łączenia ciężkich, mocnych tematów lekkim, jasnym humorem – przyłoży mocno w głowę i serce, po czym pogłaszcze i uśmiechnie się promiennie. I choć nie ma tu wielu krwawych, brutalnych scen (z ludźmi w roli głównej), to gwarantuję, że czytanie zaboli mocno. I zaskoczy – nie spotkałam się jeszcze z wątkami, które Sykora wziął na tapet! Musicie przyznać, że przy takiej ilości czytanych kryminałów, jest to spore zaskoczenie. No i pozbawienie życia jednego z głównych bohaterów… tak się nie robi! 🥺

    Zbiór pozornie banalnych powodów i drobnych przypadków układa się niczym puzzle – początkowo niepozorne sprawy zaczynają się łączyć tworząc logiczny, spójny i intrygujący obraz, zarówno w warstwie kryminalnej, jak i w obyczajowej. A że Sykora umie w barwnych bohaterów wiemy z poprzednich tomów, to nudzić się z nimi nie będziemy – są charakterystyczni i charakterni, a odkrywanie ich kolejnych warstw to czysta przyjemność. Autor zdecydowanie podkręcił też tempo akcji i napięcie. Ale i refleksji nie zabraknie, łącznie z moim ulubionym motywem: dramat się wydarzył, ale nikt jeszcze o tym nie wie i ta chwila niewiedzy jest ostatnim spokojnym momentem w życiu. A to wszystko razem sprawiło, że „Pięć martwych psów” czyta się z największą chęcią i ogromną ciekawością.

    Zdecydowanie i gorąco polecam!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula