Maszkaron to Marianna - dziewczyna, której wszyscy unikają. Jest brzydka, przez co wzbudza powszechne obrzydzenie i jest narażona na nieprzyjemne komentarze. Nie ma przyjaciół, nie ma nawet znajomych. W szkole zadawała się z nią tylko jedna jedyna dziewczyna, której i tak nikt nie zauważał, bo trzymała się na uboczu i nie wychodziła do towarzystwa. Marianny nie interesuje jednak to, co się dzieje. Nie lubi ludzi, darzy ich czymś w rodzaju nienawiści i nie zamierza się otwierać, niezależnie od sytuacji. Jednocześnie czuje się samotna i niezrozumiana. Mając trzydzieści pięć lat, wciąż jest sama, nie ma żadnej bliskiej osoby ani istoty, której by na niej zależało. Nie spełnia się także zawodowo, ledwie wiążąc koniec z końcem.
Jedynym miejscem, w którym Marianna może się odnaleźć, jest Internet. Tam pozostaje anonimowa, może też podglądać znajomych ludzi, którzy nigdy się z nią nie zaprzyjaźnili, ale mają normalne życie, a tego ona nigdy nie zaznała. Może też oglądać filmy pornograficzne, by chociaż popatrzeć na to, czego sama nigdy nie mogłaby oczekiwać, zwłaszcza że nie pociąga żadnego mężczyzny.
Patrycja Pustkowiak jest polską dziennikarką i pisarką. Jej debiutancka powieść "Nocne zwierzęta" dotarła do finału Nagrody Literackiej "Nike" 2014, a także została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w tym samym roku. Jej recenzje literackie i filmowe ukazały się między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Bluszczu" oraz "Dzienniku".