Awaria małżeńska

Książka
33,99 zł
Książka
24,74 zł
eBook
24,31 zł
od 13,96 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 400
Opis

Jak wygląda dom bez żon?

Pewnego dnia Mateusz i Sebastian, dwaj obcy sobie faceci, stają się bliźniakami syjamskimi złączonymi wspólnym losem tymczasowych samotnych ojców. Tylko czy dadzą radę sprostać wyzwaniom?

– Śpisz już?

– No, zasypiam.

– Musisz mi pomóc – szepnął konspiracyjnie.

– Czy ja mogę ci pomagać o innej porze niż północ?

– Nie. Bo nie zasnę – powiedział nerwowo. – Musisz mi pomóc go uciszyć. Albo załatwić na amen. Krzyczy, śpiewa, raz jest księżniczką, a raz rycerzem.

– Jezu… o kim ty mówisz?

– O Furbym! Jak ja mam go uśpić? Siedzę od godziny, kołyszę go, a jak tylko odstawię, to drze mordę!

– Za ogon.

– Co za ogon?

– Pociągnij za ogon i trzymaj dziesięć sekund

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii obyczajowa

W jakim klimacie utrzymana jest powieść "Awaria małżeńska"?

"Awaria małżeńska" to lekka i dowcipna powieść obyczajowa, która w satyryczny sposób ukazuje trudy codziennego życia rodzinnego. Autorki skupiają się na komicznych sytuacjach wynikających z nagłej zamiany ról między małżonkami i konieczności radzenia sobie z domowym chaosem. Lektura idealnie sprawdza się jako odprężająca rozrywka, oferując dużą dawkę optymizmu oraz życiowego dystansu do relacji partnerskich. Jest to pozycja obowiązkowa dla czytelniczek szukających w literaturze humoru i autentycznych, choć przerysowanych sytuacji z życia wziętych.

Czy styl pisania dwóch różnych autorek jest w tej książce spójny?

Współpraca Magdaleny Witkiewicz i Nataszy Sochy tworzy harmonijną całość, w której głosy obu pisarek wzajemnie się uzupełniają. Czytelnik otrzymuje dynamiczną akcję oraz charakterystyczne dla obu autorek poczucie humoru i błyskotliwe, inteligentne dialogi. Narracja jest płynna, co sprawia, że różnice w indywidualnych stylach twórczyń są praktycznie niewyczuwalne podczas lektury całego tekstu. Dzięki temu książka zachowuje spójny rytm i jednolity wydźwięk emocjonalny od pierwszego do ostatniego rozdziału.

Dla kogo ta książka może okazać się nieodpowiednim wyborem?

Książka ta nie będzie trafnym wyborem dla czytelników poszukujących mrocznych thrillerów, ciężkich dramatów psychologicznych lub literatury faktu. Ze względu na swój komediowy charakter i lekkie podejście do problemów małżeńskich, może nie przypaść do gustu osobom oczekującym bardzo głębokiej i bolesnej analizy traum. Skupienie na humorze sytuacyjnym sprawia, że jest to literatura typowo rozrywkowa, a nie naukowe studium rozpadu relacji międzyludzkich. Osoby preferujące powagę i surowy realizm mogą uznać tę konwencję za zbyt optymistyczną i mało radykalną.

Czy fabuła skupia się bardziej na humorze, czy na poważnych problemach?

Dominującym elementem fabuły jest humor sytuacyjny, choć pod warstwą komediową kryją się trafne spostrzeżenia na temat współczesnych związków. Autorki punktują rutynę, brak komunikacji oraz nierówny podział obowiązków domowych, robiąc to jednak w sposób nienachalny i zabawny. Książka skutecznie skłania do refleksji nad własnym małżeństwem bez stosowania męczącego, moralizatorskiego tonu. Jest to idealny balans pomiędzy czystą rozrywką a życiową mądrością, która pozwala spojrzeć na własne problemy z innej perspektywy.

Jaką formę narracji zastosowano w tej konkretnej powieści?

Narracja w powieści prowadzona jest w sposób dynamiczny, pozwalając spojrzeć na domowy kryzys z perspektywy różnych bohaterów. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma bezpośredni wgląd w myśli, emocje i motywacje zarówno kobiet, jak i mężczyzn postawionych w nietypowej sytuacji. Krótkie rozdziały i szybkie tempo akcji sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie i z dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Taka struktura tekstu doskonale oddaje energię oraz zamieszanie towarzyszące tytułowej awarii w poukładanym dotąd życiu bohaterów.

Szczegóły
  • Tytuł: Awaria małżeńska
  • Autorzy: Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha
  • Wydawnictwo Filia
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 400
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788381954303
  • Język: polski
  • Nr wydania: 2
  • ISBN: 9788381954303
  • EAN: 9788381954303
  • Wymiary: 13.5x20.5x30.1 cm
  • Dane producenta: Grupa Wydawnicza Filia sp. z o.o., Kleeberga 2, 61-615 Poznań, Polska, biuro@wydawnictwofilia.pl, tel. 665897872
Recenzje książki Awaria małżeńska (31)
  1. taniaksiazka.pl
    Super Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Agnieszka Z. w dniu 2018-08-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Kolejna książka Magdaleny Witkiewicz za mną. Jest to dobra książka, nawet bardzo. Spodziewałam się bólu brzucha ze śmiechu, ale początek raczej mnie zasmucił. Być może to kwestia podejścia do tego wszystkiego. Mnie nie uderzył humor sytuacyjny, który tu dostrzegam, ale raczej tragikomiczność sytuacji. W trakcie czytania doszłam bowiem do wniosku z iloma stereotypami się borykamy. Jak mocno zakorzenione są czasami podziały ról, zadań dla kobiety i mężczyzny. Jak łatwo pogrzebać związek i wcale świetnie nie bawisz się na stypie. Co mnie jeszcze zasmuciło? To, że takie rodziny są, istnieją i funkcjonują. Mam na myśli, że są rodzice, którzy kompletnie nie znają swoich dzieci, nie wiedzą gdzie w domu jest mąka a gdzie płyn do czyszczenia kibla. To jest smutne drugie dno. Tyle z analizy fabuły. Poza tym książka napisana bardzo dobrze. Pierwszy duet, który mi się dobrze czytało, bo niestety dotychczas duety kulały. Humor sytuacyjny też bardzo fajny. Mnie osobiście szafa z ikei ubawiła i babcia Jadzia. Polecam jak każda książkę w której Magda maczała place ;)

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Magdalena C. w dniu 2016-03-30
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Według mnie bardzo dobra książka. Przyjemnie sie ja czyta, lekka i zabawna opowieść o dwóch rodzinach. Cala prawda o mężczyznach i ich zaangażowaniu w życie rodzinne, a także o kobietach, które uważają ze są niezastąpione. Mozna się podczas niej zrelaksowac. Jedyne czego żałuje to to, ze tak szybko ja przeczytalam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    4/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna C. w dniu 2021-02-25
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Lektura lekka, przyjemna i pełna humoru. Naprawdę pocieszające, że mężczyzna może się tak "naprawić". Szczerze polecam. Anna Ch.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Marzena Z. w dniu 2020-06-04
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Pierwszy raz sięgnęłam po książkę tej autorki, szukałam książki zabawnej pełnej humoru. I nie żałuję że wybrałam ta, jest bardzo wesoła śmieszna, ile razy śmiałam się na głos domownicy się dziwili co ja się tak śmieje. Myślę że to książka dla nawet starszych ludzi moja mama ja pożyczyła odemnie i była także zachwycona. Bardzo polecam!!!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Sylwia Ł. w dniu 2016-09-20
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

    Pewien pozornie zwyczajny dzień z przejechanym kotem w roli głównej staje się motorem napędowym poważnych zmian w rodzinie Eweliny i Justyny. Obie panie biorą udział w wypadku komunikacyjnym, lądując w szpitalu na dłuższy czas. Pieczę nad domem przejmują mężowie, co okazuje się zdecydowanie bardziej skomplikowane niż dotąd myśleli...

    Panowie muszą wkroczyć w wir domowych obowiązków - na czele z opieką nad dziećmi, które nie mają litości. Sebastian i Mateusz zaczynają uświadamiać sobie, że ogarnięcie domu to nie lada wyczyn, któremu podołać potrafią jedynie najwytrwalsi, bo przecież... skąd ojcowie mają wiedzieć, gdzie w szafce znajduje się kawa zbożowa? Albo w jakich przedszkolach i szkołach uczą się ich dzieci? Do tego, jak można pamiętać o konieczności zebrania prania, które zostało powieszone trzy tygodnie temu? Taki natłok informacji jest nie do zniesienia...

    "Ale to nie tylko poważne kryzysy, takie jak zdrada czy chorobliwa zazdrość, rozbijają związek. Miłość skutecznie wychładzają drobnostki, codzienność i rutyna, z którą nie potrafimy sobie poradzić. A kiedy nasz związek w końcu się rozpada. rozkładamy ze zdziwienia ręce - jak to się stało? Przecież byli nierozerwalni jak Maja i Gucio. Jak Bolek i Lolek. Jak Tinky Winky i jego torebka!" *

    Po "Awarii małżeńskiej" spodziewałam się przyjemnej i odprężającej lektury, okraszonej dużą dawką humoru. Dostałam to wszystko, a nawet więcej, bo ileż prawdy o kobietach i mężczyznach jest w tej powieści wiedzą tylko ci, którzy ją przeczytali. Sebastian oraz Mateusz to typowi faceci - uważają, że po powrocie z pracy należy się im odpoczynek, a pranie, gotowanie, prasowanie i sprzątanie to czynności należące do kobiet. Jednak jeśli mają dobry dzień i proponują pomoc, to co robią ich żony? Oczywiście nie korzystają z owej oferty, bo przecież same robią wszystko najlepiej!

    Niestety, drogie panie, tak to z nami właśnie jest. Narzekamy na tych swoich facetów, że nie wykazują żadnej inicjatywy, nie pomagają i najchętniej zalegliby z piwem przed telewizorem, a kiedy oferują nam swoją pomoc, to rezygnujemy, bo przecież nie posprzątają i nie ugotują tak dobrze jak my. A jeżeli podejmą się jakiegokolwiek czynności, to poprawiamy ich, gdyż nie uczynili tego, jakbyśmy oczekiwały. Czy przypadkiem nie jesteśmy same sobie winne tego, że często nasi mężczyźni unikają domowych obowiązków? Kochane, dajmy się im wykazać - nawet jeśli niedokładnie zetrą kurze, na dywanie pozostanie kilka paprochów, a ziemniaki okażą się przesolone.

    "Banalne, oklepane i wyeksploatowane przez poetów motyle w brzuchu istnieją naprawdę. I to właśnie one powodują, że wszystkie ewentualne niedoskonałości partnera lewitują w naszym organizmie, sprawiając wrażenie nieistotnych, podczas gdy powinny od razu dotrzeć do mózgu i wysłać sygnał ostrzegawczy. Jak wiadomo jednak, motyle żyją krótko. Są piękne, kolorowe, baśniowe niemalże, ale również ulotne niczym zapach z odkręconej butelki perfum. Kiedy - mówiąc mniej poetycko, a bardziej obrazowo - motyl zdycha, wszystko to, co do tej pory lewitowało, również opada, a nam zostaje gwałtownie przywrócona ostrość widzenia." **

    Rutyna i codzienne obowiązki sprawiają, że często małżonkowie oddalają się od siebie, skupiając jedynie na prozaicznych czynnościach. Nie zapominajmy o chwilach, w których nasze brzuchy wypełnione były motylami, a w głowie szumiało od nadmiaru endorfin. Otaczająca rzeczywistość niejednokrotnie przesłania związek, czyniąc partnerów jedynie uciążliwymi współlokatorami. Drogie panie, przestańmy odgrywać role udręczonych kur domowych, które pieklą się na myśl o domowych obowiązkach, jednocześnie zabierając się za kolejne zadania. Korzystajmy także z mężowskiej wyciągniętej dłoni - pozwólmy się wykazać, przymykając oczy na błędy, bo nie myli się ten, kto nic nie robi.

    Autorki w bardzo zabawny i jakże obrazowy sposób uświadamiają, że jeżeli człowiek chce, a niekiedy wręcz musi, poradzić sobie w nowej i trudnej sytuacji, to sprosta wyzwaniu, bo jest w stanie znieść naprawdę wiele. A jeśli dodatkowo może dzięki temu rozpalić w sobie ogień miłości na nowo, przy okazji ucząc dzieci samodzielności, to tylko żyć i nie umierać...

    * cytat ze str. 209

    ** cytat ze str. 240-241

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula