Folwark zwierzęcy w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.
Folwark zwierzęcy to druga, obok Roku 1984, znana na całym świecie książka George’a Orwella, niekwestionowanego mistrza gatunku literackiego, jakim jest antyutopia. W krajach komunistycznych jej czytanie było zakazane!
Opowieść przedstawia życie na folwarku, w którym na skutek rewolucji władzę przejmują zwierzęta i wyganiają swojego ludzkiego właściciela. Przywódcą folwarku zostaje knur o imieniu Napoleon, który tworzy prawa obowiązujące w społeczności.
Początkowo wszystko zdaje się iść idealnie, ale z czasem pojawiają się zmiany, najpierw niewielkie, ale stopniowo coraz bardziej niepokojące... Do czego to wszystko doprowadzi i jaki będzie los folwarku i jego mieszkańców?
Przedstawiamy nowe wydanie tej niezapomnianej powieści, z doskonałymi ilustracjami utalentowanego grafika Kamila Rekosza, w serii Kolorowa Klasyka, w eleganckiej i trwałej twardej oprawie. To absolutny klasyk i pozycja obowiązkowa w każdej domowej bibliotece!
Sprawdź podobne
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Monika P. w dniu 2016-04-24Recenzja dotyczy produktu typu: książka
9 z 10 osób uznało recenzję za przydatnąOrwell pisał: „Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy.
[…] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura.”
Chyba każdy słyszał o jednej z najbardziej znanych książek George’a Orwella, obok Roku 1984. Od jakiegoś czasu jest lekturą w gimnazjum. I tak się zastanawiam, czy aby nie za wcześnie. Bo choć to dzieło krótkie (136 stron ze słowem od tłumacza), to jednak treściwe i kłopotliwie trudne. Nie dajcie się zwieść tej z wyglądu maleńkiej książeczce, bo to kawał potężnej i bardzo dobrej literatury.
Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje, niczego nie produkując. Nie daje mleka, nie znosi jaj, jest zbyt słaby, by ciągnąć pług, nie potrafi dogonić królika. A jednak jest panem wszystkich zwierząt. Zapędza je do pracy, przydziela minimalne ilości pożywienia, by nie głodowały, a resztę zatrzymuje dla siebie.
Na folwarku należącym do pana Jonesa wybucha powstanie pod przywództwem młodego i ambitnego knura Napoleona. Po wypędzeniu z folwarku właściciela i parobków, splądrowaniu obejścia i przemianowaniu Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy zwierzęta organizują dla siebie nowe życie, określone przez Siedem Przykazań mówiących o wrogości wobec ludzi, solidarności wszystkich zwierząt, wyrugowaniu wzajemnej agresji i zasadzie powszechnej równości Wszystkie zwierzęta są równe.
Człowiek nie dba o interesy żadnego stworzenia wyłącznie o własne. Niech wśród nas, zwierząt, zapanuje pełna jedność, pełne braterstwo, solidarność w walce. Wszyscy ludzie to nasi wrogowie. Wszystkie zwierzęta są braćmi.
Wkrótce jednak pojawiają się problemy wewnętrzne nowej społeczności, a Napoleon rozwiązuje je bez skrupułów, w sposób bezwzględny. Niedługo potem następuje koniec demokratycznego „bałaganu”, a zwierzęta zostają zmuszone do zachowania całkowitego posłuszeństwa wobec Towarzysza Napoleona. Zaczynają się rządy wedle wzoru systemu totalitarnego, łącząc zastraszenie z demagogią. A co z tego wyniknie, tego nie zdradzę, żeby nie psuć wam przyjemności z poznawania lektury. Powiem tylko, że istotnej zmianie ulega najważniejszy punkt Przykazań: Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze od innych.
Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim.
Folwark Zwierzęcy jest świetnym przykładem powieści parabolicznej, gdzie przedstawione postaci i wydarzenia obrazują uniwersalne prawdy dotyczące egzystencji. Jest to także satyra i mikropowieść o wartkiej, skondensowanej akcji. Mówi o zepsuciu, które rodzi się, gdy dochodzimy do władzy. Pod pierwszoplanową treścią skrywa się ukryte znaczenie tego dzieła.
Orwell ukazuje mechanizmy systemu totalitarnego i metody manipulowania społeczeństwem. Autor wyśmienicie przedstawia nam cały wachlarz zachowań i charakterów. Możemy zaobserwować najróżniejsze typy osobowości, od bezwzględnego dyktatora do typowego przodownika pracy.
Folwark Zwierzęcy spowoduje niejednokrotnie na waszych twarzach uśmiech, ale jak dla mnie jest to gorzki uśmiech, całkowicie pozbawiony radości. Bo i nie ma tu miejsca na radość. Orwell w tej publikacji obnażyła wszystkie nasze najgorsze wady, nie dając w zamian żadnej nadziei. Cóż mogę dodać. Tylko tyle, że jeśli jeszcze nie czytaliście, to koniecznie przeczytajcie. Możecie także obejrzeć Folwark w jednej z dwóch produkcji: z 1999 roku w reżyserii Johna Stephensona lub wersję animowaną z 1954 roku. Polecam gorąco. - Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Łukasz M. w dniu 2016-01-04Recenzja dotyczy produktu typu: książka
6 z 7 osób uznało recenzję za przydatnąPo lekturze Roku 1984 wiedziałem, że George Orwell to autor, którego wypada znać i dlatego skusiłem się na jego kolejną książkę, mianowicie Folwark Zwierzęcy. Książka ta przeleżała dość długi czas na półce zanim doczekała się przeczytania - musiałem chyba do niej również dojrzeć i zabrać się za nią sam z siebie, a nie z przymusu. Zdecydowanie tak należy podchodzić do książek Orwella - inaczej na pewno stracą na wartości i wówczas chce się je tylko jak najszybciej skończyć.
Akcja książki rozgrywa się na Folwarku Dworskim zarządzanym przez niedbałego i wiecznie pijanego pana Jonesa. Wobec zwierząt gospodarskich przejawia okrucieństwo i nie żyje się im za dobrze. Pewnego dnia wszystkie zwierzęta wysłuchują mowy Starego Majora - uświadamia im, że ludzie są źródłem ich nieszczęść i bez nich życie byłoby lepsze, ponieważ nie musiałyby tyle pracować a jedzenia miałyby więcej. Wkrótce Major ginie a dwie inne świnie - Snowball i Napoleon wzywają zwierzęta do Powstania i wypędzenia Jonesa z Folwarku. Wkrótce nadarza się okazja i zwierzęta stają się wreszcie wolne. Na ścianie stodoły wypisują nowe przykazania i zmieniają nazwę z Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy. Świnie jako najinteligentniejsze przejmują władzę nad resztą zwierząt (oczywiście dla ich dobra) i zarządzają wszelkimi pracami.
Biorąc Folwark Zwierzęcy do ręki zupełnie nie miałem pojęcia, że jest to... bajka! Kojarzyłem dość mgliście fabułę, chyba jeszcze z lekcji języka polskiego, ale nie zdawałem sobie sprawy, jaki to gatunek. Chyba po prostu się nad tym nigdy nie zastanawiałem i mnie to nieco zdziwiło - pozytywnie Po krótkim zastanowieniu stwierdzam, że bajka doskonale pasuje do całości jak również do wydźwięku opowieści. Jednakże nie nadaje się moim zdaniem do czytania dzieciom, przynajmniej tym młodszym. Pomimo tego autor bardzo dobrze poradził sobie z taką kreacją rządzących świń, jak i całego systemu na Folwarku, że bez zastanowienia wiemy czego jest analogią - radzieckiego systemu totalitarnego. Orwell w sposób dobitny i nie pozostawiający złudzeń obnażył wiele z cech charakterystycznych komunizmu - zmienianie prawdy (przykazań na stodole), zabieranie cennych dóbr (mleko dla świń, ponieważ potrzebują go do myślenia), wspólny wróg (Snowball po swojej ucieczce), przeinaczanie faktów (ciągłe szeregi liczb wskazujące, że życie w Folwarku jest o wiele lepsze niż za czasów Jones), czy wspólny cel (budowa wiatraka). Jednakże przesłanie jak sam Orwell to podkreśla jest znacznie szersze:
"Gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób może doprowadzić jedynie do zmiany władców.[...] Rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czuje i będę wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. [...] Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa rewolucja"
Ogromnym atutem polskiego wydania jest dodanie szkicu "Wolność prasy". Orwell zrezygnował z niego i nie został dodany do pierwszego angielskiego wydania. Odnaleziono go blisko 30 lat po premierze książki i opublikowano na łamach "The Times Literary Supplement". Szkic przybliża sytuację polityczną Anglii w tamtym okresie, jak również pokazuje niezadowolenie Orwella z cenzury - prawie wszystko można krytykować, tylko nie sojusznika jakim jest ZSRR. Także ciekawym dodatkiem jest krótki tekst od tłumacza, w którym ukazuje nam losy Folwarku Zwierzęcego, którego nikt przez dłuższy czas nie chciał wydać, ze względu na treść. Koniec końców książka Orwella zawitała na rynek książki, odnosząc niesamowity sukces i popularność. Również dziś, mimo upływu prawie 60 lat od jej wydania, książka jest wciąż czytana i szeroko znana.
Folwark Zwierzęcy to moim zdaniem książka warta przeczytania, dzięki której poznamy nieco inne spojrzenie na Związek Radziecki, jak i ustrój totalitarny. Folwark Zwierzęcy oraz Rok 1984 uważam za lektury, które każdy świadomy czytelnik powinien chociaż znać, nawet jeśli nie jest to jego ulubiony gatunek. Należy jednak samemu z własnej woli do nich przysiąść, wówczas odbierzemy maksimum przekazu i nie zrazimy się do takich książek. Czas spędzony przy lekturze tej książki uważam za niezwykle udany! Polecam! - Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Paulina W. w dniu 2018-04-16Recenzja dotyczy produktu typu: książka
5 z 6 osób uznało recenzję za przydatnąGeorge Orwell napisał książkę tak ponadczasową, że pewnie nawet sam nie zdawał sobie z tego sprawy. W momencie zamawiania tej książki nie spodziewałam się jak ogromne wrażenie na mnie zrobi. Dotknęła mnie bardzo głęboko, gdzieś w mojej duszy, chociaż z początku miała być ,,kolejną lekturą do rozszerzonej matury z polskiego''.
,,Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim.''
Ten cytat na bardzo długo zapadnie w mojej pamięci, jest moim zdaniem kwintesencją całej książki.
Jej ponadczasowość polega na pokazaniu jak ogromnym więzieniem jest system, co system może zrobić z człowiekiem (lub zwierzęciem w tym przypadku) oraz jak pod wpływem reżimu zmieniają się jednostki. - Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Stanisław K. w dniu 2017-06-15Recenzja dotyczy produktu typu: książka
4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną"Folwark zwierzęcy" można przedstawić jako fantastyczne, polityczne opowiadanie, w którym głównymi bohaterami są zwierzęta. Orwell w znakomity sposób przedstawia nam sytuację w której zwierzęta z folwarku zyskują wolność. Po uzyskaniu wolności wśród zwierząt zapanowała radość, która trwała jednak krótko. Gwałtowna rewolucja dała nadzieję na lepsze życie zwierząt, lecz knowania przywódców doprowadziły do dyktatury. Książka pomimo tego, że została wydana 17 sierpnia 1945 roku, to dopiero po upadku ustroju komunistycznego w 1989 trafiła do czytelników w Polsce. Do 1988 roku była to powieść zakazana przez cenzurę.
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Monika B. w dniu 2021-04-12Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąFolwark zwierzęcy dość nietypowa książka, jeżeli chodzi o literaturę.
Nie zabraknie w niej humoru, lecz główne rozważania są na tle politycznym.
Politologia to bardzo złożona nauka zagadnienia w niej zawarte mogą budzić wiele wątpliwości.
Jest to ciekawy tytuł dla ludzi, którzy uwielbiają rozważania polityczne, jak i naukowe.
Nie czyta się jej zbyt łatwo za to treść i sens książki wynagradza wszystko.
Siadając przy tej książce nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać tytuł trochę mnie zachęcił, aczkolwiek sama treść była dla mnie ciężka do przyswojenia.
Książkę mogę polecić z czystym sumieniem osobą o zainteresowaniach politycznych, ponieważ uważam, że właśnie tak powinno się ją rozważać.
- Autor: George Orwell
- Wydawnictwo Wolters Kluwer
- Seria Kolorowa Klasyka
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 80
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788375179903
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Animal Farm
- Tłumacz: Grzegorz Strzeboński
- ISBN: 9788375179903
- EAN: 9788375179903
- Wymiary: 175 x 250 mm