Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski jest cenionym autorem fantastyki i literatury grozy. Nie ogranicza się jednak bynajmniej do tych gatunków. Sławę przyniosły mu powieści "Inna Dusza" oraz "Tracę ciepło".

Łukasz Orbitowski to znakomity powieściopisarz o nieograniczonej wprost wyobraźni. Z początku zajmował się głównie literaturą fantastyczną i opowieściami grozy. Później zaczął eksperymentować z innymi gatunkami literackimi, wypracowując w końcu swój niepowtarzalny styl. Do najbardziej znanych książek Orbitowskiego należą "Tracę ciepło", "Szczęśliwa Ziemia", "Inna Dusza" oraz "Kult".

Pisarz urodził się w Krakowie 26 października 1977 roku. Jest synem malarza ? Janusza Orbitowskiego. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w wieku 22 lat opublikował (choć w niskim nakładzie) pierwszy zbiór opowiadań "Złe Wybrzeża". Jego opowiadania ukazywały się następnie na łamach czasopism, takich jak "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera" czy "Ubik". Jako recenzent i felietonista współpracował między innymi z "Nową Fantastyką", "Przekrojem" i "Gazetą Wyborczą". Od 2016 roku na antenie TVP Kultura prowadzi program "Dezerterzy". Jest laureatem Paszportu "Polityki" za powieść "Inna Dusza". Książka była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Łukasz Orbitowski mieszka obecnie w Krakowie.

Na naszych stronach dostępny jest pokaźny zbiór książek jego autorstwa. To między innymi powieść "Tracę ciepło" uznana w 2007 roku Krakowską Książką Miesiąca. Powieść otrzymała także złote wyróżnienie Nagrody Żuławskiego. To historia o dwóch przyjaciołach z krakowskiego Kazimierza, którzy pragną rozwikłać zagadkę śmierci szkolnego woźnego. W trakcie amatorskiego śledztwa pojawiają się duchy i zjawiska paranormalne. Natomiast powieść "Kult" przenosi nas do roku 1983, w czasy PRL. To historia Henryka Hausnera, któremu na ogródkach działkowych objawia się Matka Boska.