Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz jest polskim dziennikarzem prasowym oraz publicystą. Dotychczas pisał dla wielu różnych czasopism i wielokrotnie otrzymywał nagrody za swoją twórczość.

Łazarewicz urodził się szóstego lipca 1966 roku w Darłowie. Przez pewien czas działał w ramach Ruchu Wolność i Pokój. Był odpowiedzialny za dystrybucję pism pochodzących z drugiego obiegu. Zajmował się redakcją "Ucha" oraz "Rewersu", które zaliczały się do ówczesnej prasy podziemnej. W późniejszym okresie z kolei odpowiadał za organizację "Gazety Obywatelskiej". Został również członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jego artykuły zaczęły się pojawiać w "Gazecie Wyborczej" w 1991 roku. Został dyrektorem działającego w Szczecinie Radia na Fali, a także rozpoczął współpracę w charakterze dziennikarza w "Przekroju". Jego teksty publikowano również w "Polityce", "Wprost" oraz "Newsweeku". Później nawiązał stałą współpracę z portalem "Wirtualna Polska". Za swoją książkę "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" otrzymał nagrodę Książka Historyczna Roku (2016), a także Nagrodę Literacką "Nike" (2017).

Cezary Łazarewicz jest również autorem licznych publikacji książkowych. Wśród nich, poza nagrodzonej pracy o Grzegorzu Przemyku, znalazły się: "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie", "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich", "Elegancki morderca", "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza", "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej" oraz "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia". Wspólnie ze swoją żoną, Ewą Winnicką, napisał także: "1968. Czasy nadchodzą nowe" i "Zapraszamy do Trójki".