Michał Wójcik

Michał Wójcik przyszedł na świat w 1969 roku. To polski historyk, dziennikarz i redaktor, który za książkę pt. "Made in Poland", napisaną wspólnie z Emilem Maratem, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityka 2015.

Michał Wójcik studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu edukacji rozpoczął karierę zawodową w Radiu Zet. Następnie podjął pracę redaktora i dziennikarza prasowego. Pracował w redakcji dziennika "Gazeta Wyborcza" i tygodnika "Przekrój". Był redaktorem naczelnym popularnonaukowych magazynów "Focus Historia" i "Focus". Współtworzył programy historyczne dla telewizji Discovery Historia (cykl "Było, nie było") oraz TVN Warszawa ("Błyskawiczny program historyczny"). Ponadto prowadził program "Cafe Historia" emitowany na antenie stacji TVP Historia. Tworzył również teksty do magazynu historycznego "Mówią Wieki".

Wójcik ma na swoim koncie kilka książek publicystycznych i historycznych. Zajmuje się przede wszystkim literaturą faktu. Wśród napisanych przez niego pozycji warto wymienić "Baronównę". Autor skupia się tu na postaci Wandy Kronenberg, jednej z najbardziej tajemniczych agentek z czasów II wojny światowej. Na uwagę czytelnika zasługują również uznane za bestseller "Ptaki drapieżne". Kolejną interesującą pozycją tego autora są rozmowy z Zofią Posmysz przedstawione w "Królestwie za mgłą". Wójcik jest również autorem książek kierowanych do młodszych czytelników, takich jak: "Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie" oraz "Porwanie króla, czyli Olaf i Lena na tropie".