Alpiniści Stalina

Autor:

Cédric Gras

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Darmowy fragment:
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
135x205 mm
Wydawnictwo
Rok wydania
2021
Ilość stron
280
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. twarda
za 21,45 zł
eBook, mobi, epub
za 25,13 zł
Nasza cena: 23,56 zł 42,90 zł Taniej o: 45%

Prawdziwa perełka dla miłośników literatury faktu i reportażu, a także osób zainteresowanych historią alpinizmu oraz amatorów biografii - książka "Alpiniści Stalina".

Cedric Gras postanowił opowiedzieć historię dwóch sowieckich alpinistów, mało znaną nawet osobom bardzo zainteresowanym tematem. "Alpiniści Stalina" to opowieść rasowego reportera śledczego, z ogromną pasją tropiącego losy braci: Witalija i Jewgienija Abałakowów.

W swojej książce autor opiera się na wielu źródłach, korzystając w szczególności z zachowanych dzienników Jewgienija. Jego celem jest skrupulatne przedstawienie faktów, bez ich wartościowania i oceniania, pozostawiając tę możliwość Czytelnikowi. Autor nie tylko przybliża sylwetki tytułowych bohaterów, wydobywając z zapomnienia ich niezwykłą historię, ale także ujawnia i zapełnia białe plamy w historii światowego alpinizmu.

Mało kto wie, że Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Podejmowali, udane zresztą, pionierskie wyprawy w wysokie góry Pamiru. Mieli jednak nieszczęście żyć i działać w niezbyt dobrym dla Związku Radzieckiego czasie, w okresie wielkiej czystki po rewolucji październikowej.

Jewgienij, który przed rewolucją ukończył Akademię Sztuk Pięknych, stał się ulubieńcem władzy, natomiast Witalij za sprawą donosu trafił do więzienia i był torturowany przez NKWD. Jednakże marzenia tego drugiego były zbyt silne, by mógł z nich zrezygnować - po latach wrócił więc do wspinaczki. Był autorem wielu wynalazków w dziedzinie sprzętu wspinaczkowego. Od jego nazwiska pochodzi termin określający sposób zakładania punktu asekuracyjnego lub zjazdowego przy wspinaczce lodowej; wymyślił też przyrząd asekuracyjny nazywany krzywką Abałakowa.

Przeczytaj darmowy fragment książki


Opinie o książce

"Alpiniści Stalina" autorstwa Cédrica Grasa to opowieść niezwykła. Bo kto dzisiaj pamięta, jak rodził się sowiecki alpinizm, kto i jak tworzył jego podwaliny, eksplorował bardzo dziś popularne siedmiotysięczniki Pamiru? A o tym właśnie jest ta książka. Historia życia braci Abałakowów (z lektury dowiedziałem się, że Witalij miał brata Jewgienija, przysięgam, że o tym nie wiedziałem) przeplata się z burzliwymi dziejami początków komunizmu – z tragicznym dla braci skutkiem.

Z tej książki czytelnik dowie się, że "abałakow" to nie tylko sposób na punkt asekuracyjny w lodzie, ale także nazwisko wybitnych alpinistów z wielkim jak na ówczesne czasy dorobkiem. Autor, reporter śledczy, z pasją i skrupulatnością tropi losy braci w konwencji faktograficznej, konsekwentnie unikając jakiejkolwiek oceny ich postępowania. Tę, Czytelniku, pozostawia Tobie. Warto tę książkę przeczytać. Naprawdę. Polecam.

Piotr Pustelnik


O autorze

Cedric Gras to francuski pisarz, geograf i podróżnik. Jest miłośnikiem alpinizmu, podbijał szczyty Alp, Kaukazu czy Himalajów. Odwiedził prawie 40 krajów, a z licznych podróży w przestrzeni poradzieckiej czerpie inspiracje do swoich książek. W ten sposób powstała m.in. publikacja "Uciekałem przed zimą".

Recenzje książki Alpiniści Stalina (6)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka albo dla miłośników alpinizmu, albo dla osób interesujących się historią ZSRR. Ja zaliczam się do tej drugiej kategorii, a o zdobywaniu gór wiedziałem niewiele. Na szczęście autor skupia się bardziej na kwestiach historycznych, a bardziej "techniczne" aspekty alpinizmu tłumaczy w przystępny sposób. Książka skupia się na braciach Abałkow i ich fascynującej historii, ale autor pozwala sobie na odrobinę dygresji, dzięki czemu czytelnicy mają okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat czasów ZSRR i umieścić bohaterów w szerszym kontekście. Książkę bardzo polecam, bo z jednej strony stanowi ciekawe świadectwo przekraczania granic i walki ze swoimi słabościami, z drugiej zaś pokazuje terror panujący w ZSRR oraz ideologię komunistyczną w praktyce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Podziwiam autora za konsekwencję w badaniu tak trudnej sprawy. Czy nie skończy jak Nawalny? Oby nie. Bardzo dobra praca dokumentalistyczna

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kojarzycie braci Abłakowów? To oni byli pionierami alpinizmu. Brali udział w wyprawach ku chwale ojczyzny, która jednemu z nich odpłaciła się w okrutny sposób. Drugi odszedł w tajemniczych okolicznościach. Dlaczego? Na te pytania stara się odpowiedzieć autor tej książki.

  Ta publikacja jest krótka, ale jej przeczytanie zajęło mi trochę czasu. Musiałam robić sobie przerwy, bo to był ciężki kaliber. Nie, nie mam tu na myśli tego, że książka jest źle napisana. Wręcz przeciwnie. Po prostu byłam czasem przytłoczona bólem, którego doświadczyli bracia Abłakowów. Zwłaszcza Witalij. Ta książka to nie tylko historia o dwóch braciach, którzy dali podwaliny pod górskie wspinaczki. To także opowieść o bardzo mrocznej historii Związku Radzieckiego. Wypełniona cierpieniem. To lekcja historii, której nie dostaniecie w szkole.

  Nie brakuje tu też chwil, gdy razem z bohaterami tej historii przeżywamy ich sukcesy. W końcu w życiu braci Abłakowów nie brakowało dobrych chwil.

  Nie umiałam podejść do tej książki bez emocji. Niejednokrotnie zgrzytałam zębami, widząc, przez jakie piekło musieli przejść nie tylko bracia Abłakowów, ale i ludzie z ich otoczenia.

  Autor od czasu do czasu komentuje pewne wydarzenia. Mnie akurat to nie przeszkadzało. Powiem więcej - dzięki tym uwagom miałam chwilę odpoczynku, mogłam sobie na spokojnie poukładać w głowie to, o czym przed chwilą przeczytałam. To dość wymagająca książka, dużo w niej faktów i nazwisk, jednak autor potrafi zainteresować swoimi słowami, więc nie czyta się tego jak podręcznika.

  Polecam nie tylko fanom literatury górskiej, ale i pasjonatom biografii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Związek Radziecki. Twór powstały po caracie i carze, który miał nieograniczoną władzę graniczącą prawie z wolą boską. Jacy więc byli przywódcy Związku Radzieckiego i jak w w czasie jego trwania rozwijał się alpinizm? Choć sama kończyłam filologię rosyjską i temat historii Rosji nie jest mi obcy, o tyle z tematyką przedstawianą przez Cedrica Grasa spotkałam się po raz pierwszy. Wraz ze zniesieniem caratu , kiedy wysokie góry były zarezerwowane tylko dla arystokratów, następuje rozprężenie. Na wspinaczkę może udać się zwykły sowiecki człowiek. Z możliwości tej korzystają dwaj bracia - Witalij i Jewgienij Abałakow. Ten pierwszy zostaje inżynierem mechanikiem, drugi - absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. Witalij w wyniku niebezpiecznej wyprawy na Chan Tengri - inwalidą, Jewgienij - zdobywcą Piku Stalina i bohaterem Związku Radzieckiego.

  W czasie gdy życie starszego z braci legnie w gruzach, młodszy wyrusza na coraz nowsze eskapady, zdobywając kolejne coraz wyższe szczyty. Często na ich szczytach znajdują się zaniesione z dołu popiersia Lenina lub Stalina. Ciekawostką niech będzie przytoczony w książce fakt, jakoby Ci, którzy nie donieśli go na samą górę z powodu złych warunków pogodowych i odwrotu zostali skazani na 10 lat obozu. Związek Radziecki to rewolucja październikowa, II wojna światowa. To rywalizacja z Zachodem o zdobywanie coraz wyższych gór. To także czas Wielkiej Czystki, w czasie których los nie oszczędził także alpinistów. Sam Witalij w wyniku wymuszonych zeznań przyjaciół spędził blisko 2 lata w zamknięciu. Jego hart ducha nie pozwolił mu jednak na poddanie się.

  Muszę przyznać, że ,,Alpiniści Stalina" dostarczyli mi niebywałej wiedzy o tym, w jaki sposób w radzieckiej Rosji rozwijała się ta dziedzina sportu. Co się okazuje, nie tylko Rosjanie byli zainteresowani zdobywaniem coraz wyższych szczytów. Rozpoczął się istny wyścig z czasem, które państwo wyszkoli lepszych wspinaczy. Powstawały także grupy typowo kobiece, które nie chciały mieć wsparcia mężczyzn. Co jednak ciekawe, istniała zasadnicza różnica między człowiekiem radzieckim a ,,zachodnim". Ci pierwsi wspinali się bez żadnej pomocy, w imię idei, natomiast zagraniczni koledzy często korzystali z pomocy np. szerpów. Choć bracia Abałakow wsławili się w historii alpinizmu, dziś praktycznie nie ma o nich bliższych informacji. Cedric Gras swoim reportażem oddaje hołd braciom, którzy całe życie poświęcili zdobywaniu szczytów. Jednak, jak wiadomo, upadek z samej wysokości bywa niezwykle bolesny. Czy i ich spotkał taki los? Przekonajcie się sami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Witalij i Jewgienij Abałakowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia.

  Autor,korzystając z zachowanych dzienników Jewgienija prowadzi nas przez historię życia obydwu braci pokazując szczegółowy,wręcz drobiazgowy obraz ich pionierskich wypraw ku chwale ,,mateczki Rosji".

  To,co ich nie złamało w wysokich górach,złamał terror Stalina.

  Na skutek bzdurnych pomówień,jeden z nich był przez dwa lata zamknięty w więzieniu. Bity, poddawany ciężkim torturom i przesłuchaniom o każdej porze nocy i dnia.

  Drugi zmarł nagle dziwną i zagadkową śmiercią.

  Pozostawili po sobie spuściznę w postaci pojęcia ,,abałakow" i stworzyli podwaliny do eksploracji 7-tysięczników Pamiru.

  Nie słyszałam wcześniej o żadnym z braci,dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po tę pozycję.

  Mocno przeraził mnie fakt,jak dużo wartościowych ludzi musiało zginąć w stalinowskich czystkach,jak szczuto jednych przeciwko drugim,że byli w stanie wysnuć najbardziej absurdalną opowieść,by tylko uratować własne życie.

  W książce najbardziej przeszkadzał mi brak zdjęć.

  Autor,zamiast je opisywać,mógł je po prostu zamieścić.Wtedy pozycja ta byłaby z pewnością bardziej interesująca.

  Czy polecam?

  Tak.

  Jeśli lubicie podążać razem z bohaterami wysoko w góry,nie boicie się odmrożeń i chcecie razem z nimi przeżywać trudy takiej wspinaczki,jest to z pewnością książka dla Was.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Myśl o opisaniu rosyjskiego Dalekiego Wschodu wygnała autora z ciszy moskiewskiej Biblioteki im. Lenina na najdalsze krańce Ziemi. Żmudne przedzieranie się przez raporty i dane, które początkowo miało stać się doktoratem z geografii, zmieniło się w nostalgiczną podróż. Podróż, której towarzyszyła...
dodaj do schowka Do koszyka 33,93 zł
Niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów. Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego – rewolucję październikową, a...
dodaj do schowka Do koszyka 25,13 zł
Myśl o opisaniu rosyjskiego Dalekiego Wschodu wygnała autora z ciszy moskiewskiej Biblioteki im. Lenina na najdalsze krańce Ziemi. Żmudne przedzieranie się przez raporty i dane, które początkowo miało stać się doktoratem z geografii, zmieniło się w nostalgiczną podróż. Podróż, której towarzyszyła...
dodaj do schowka Do koszyka 24,09 zł
Myśl o opisaniu rosyjskiego Dalekiego Wschodu wygnała autora z ciszy moskiewskiej Biblioteki im. Lenina na najdalsze krańce Ziemi. Żmudne przedzieranie się przez raporty i dane, które początkowo miało stać się doktoratem z geografii, zmieniło się w nostalgiczną podróż. Podróż, której towarzyszyła...
dodaj do schowka Do koszyka 32,30 zł
Prawdziwe historie współczesnych mujeres. Kobiece oblicze męskiego świata Meksyku. Llorona, Malinche, Guadalupe. Szalona – zdrajczyni – święta. Prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe. Reszta kobiet to zdrajczynie lub szalone. Zwłaszcza te, które mają odwagę mówić swoim głosem....
dodaj do schowka Do koszyka 32,16 zł
Silne, odważne, wrażliwe. Kobiety, które zmieniły oblicze polskiej medycyny. Przez dziesięciolecia odważnie zmieniały sztukę medyczną. Większość życia poświęciły leczeniu i pacjentom. Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną...
dodaj do schowka Do koszyka 23,56 zł Cena regularna: 42,90 zł -45% Najniższa cena z 30 dni: 23,49 zł
Wybrane bestsellery
Autorka bestsellerowej powieści Co wyszeptał nam deszcz! Poruszająca historia córki bohaterów Kontraktu! Życie nie bywa łaskawe. Wyzwania, które rzuca, popychają ludzi do czynów wymagających decyzji: „być albo nie być”. Tristan Harmon, by przeżyć, musiał nauczyć się kraść. Jednak jedno zlecenie...
dodaj do schowka Do koszyka 43,83 zł
Seria książek „Zaczynam czytać” to duże litery, proste wyrazy, bardzo krótkie zdania, ilustracje dopowiadające tekst oraz ciekawe dla dzieci historie. Wszystko po to, by ułatwić dzieciom pierwsze kroki w nauce czytania.
dodaj do schowka Do koszyka 7,17 zł
Jeśli twoja wizja relacji ogranicza się do kupowania mi kwiatków i zabierania na kolacje, ale jednocześnie zatajania przede mną swoich problemów, bo są zbyt poważne, by zawracać nimi moją słodką małą główkę, to przepraszam, ale nie ma szans, byśmy się dogadali. Nie szukam kolejnego starszego...
dodaj do schowka Do koszyka 32,90 zł
Puzzle 4w1 Bluey i jego świat to cztery niezależne układanki (po 12,15,20 i 24 elementy) stworzone z myślą o małych miłośnikach układania. Puzzle wytworzono w Polsce, przy użyciu wysokiej jakości materiałów w 100% podlegających recyklingowi. Po ułożeniu układanek powstaną cztery oddzielne obrazki o...
dodaj do schowka Do koszyka 27,11 zł
Kicia Kocia wraz ze swoim przyjacielem Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom "dzień dobry" i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy.
dodaj do schowka Do koszyka 9,03 zł
To proste ćwiczenia, które wprowadzą najmłodszych w świat cyferek. Dzieci będą mogły poćwiczyć ich pisanie, a także proste dodawanie. A kolorowe naklejki sprawią, że nauka zamieni się w zabawę.
dodaj do schowka Do koszyka 3,98 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula