Książka ukazująca mroczniejsze, nieznane dotąd oblicze Kanady. Zobacz, co działo się w tym tolerancyjnym kraju jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Nike Czytelników 2020
"27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko to reportaż przedstawiający czarne karty w historii Kanady, państwa kojarzonego przez wielu jako kraj tolerancyjny i wielokulturowy. Autorka przybliża sytuację rdzennych mieszkańców tamtejszych terenów, których dzieci odbierano i zamykano w szkołach z internatem, gdzie - oddzielone od swojej kultury i tradycji - były prześladowane, a nawet torturowane. Wykorzystywana wobec nich przemoc fizyczna i psychiczna jest tak trudna do objęcia rozumem, że wydarzenia ukazane w książce momentami wydają się aż nieprawdopodobne, przypominają fikcję.
Autorka przeprowadziła rozmowy z kilkoma "ocaleńcami", jak nazywa się tych, którzy przetrwali bestialskie szkoły. Tytułowy Toby Obed to właśnie jeden z nich. Książka jest próbą stworzenia rzetelnego obrazu wydarzeń, wciąż przecież świeżych - ostatnia placówka została zamknięta w 1996 roku. Szczególnie gorszący okazuje się fakt, że szkoły prowadzili ludzie reprezentujący Kościół, w większości odłamy katolicki i protestancki.
O autorce
Joanna Gierak-Onoszko jest polską dziennikarką, pisarką, reportażystką, a także felietonistką. Urodziła się w 1980 roku. Tematami jej tekstów często stają się kwestie prawne, społeczne czy też dotyczące bezpośrednio praw człowieka. "27 śmierci Toby'ego Obeda" to jej literacki debiut, ale była też autorką bloga "Mrs. Canada. Opowieści z Kanady". Za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo otrzymała nagrodę za najlepszy reportaż prasowy w ramach Festiwalu Wrażliwego 2017.