Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Belladonna
Wydawnictwo: Uroboros
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 368
Opis

W trzecim tomie serii, czytelnicy ponownie spotykają Blythe Hawthorne, postać, która od samego początku wzbudza emocje i intryguje. Jej historia to nie tylko opowieść o miłości, ale także o walce o własną tożsamość w świecie, który nieustannie próbuje ją ograniczać. Blythe nigdy nie była osobą, która pozwalałaby innym decydować o swoim losie. Z determinacją stawia czoła zarówno ojcu, który traktuje ją jak porcelanową lalkę, jak i społeczeństwu, które narzuca jej normy i oczekiwania. W tej części jej życie zmienia się, gdy odkrywa, co tak naprawdę kryje się za magią otaczającą Wisterię.

Złożoność relacji i wewnętrzna siła

W miarę jak akcja się rozwija, Blythe staje przed wyzwaniami, które zmuszają ją do refleksji nad własnym miejscem w świecie. Jej związek z mężem, pełen napięcia i niepewności, staje się kluczowym elementem fabuły. Walka o niezależność i odkrywanie własnej mocy to motywy, które przewijają się przez całą narrację. Czy uda jej się odnaleźć równowagę między miłością a wolnością? Jakie tajemnice skrywa jej mąż, a co tak naprawdę oznacza ich magiczna więź?

Magia Wisterii i jej tajemnice

Wisteria to nie tylko sceneria, ale także istotny element fabuły, który wpływa na losy bohaterów. Magiczna aura tego miejsca skrywa wiele sekretów, które Blythe zaczyna odkrywać. Każda strona książki przenosi czytelnika w świat pełen zaskakujących zwrotów akcji, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje. Czytelnik ma okazję poczuć się częścią tej niezwykłej podróży, odkrywając razem z Blythe, co naprawdę oznacza moc, która w niej drzemie.

Styl i narracja

Adalyn Grace, autorka serii, z niezwykłą finezją buduje atmosferę pełną napięcia i emocji. Jej styl pisania jest zarówno przystępny, jak i pełen głębi, co sprawia, że lektura staje się prawdziwą przyjemnością. Wciągająca narracja oraz dobrze zarysowane postacie sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Każdy rozdział to nowa dawka emocji, które wciągają czytelnika w wir wydarzeń.

Tom trzeci serii to nie tylko kontynuacja historii Blythe, ale także głęboka analiza relacji międzyludzkich oraz poszukiwania samego siebie. To opowieść o odwadze, determinacji i odkrywaniu własnej mocy. Jeśli szukasz książki, która poruszy Twoje serce i zmusi do refleksji, ta pozycja z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Przekonaj się, jak potoczą się losy Blythe i jakie tajemnice ujrzą światło dzienne w tej niezwykłej opowieści.

Czy muszę znać poprzednie tomy przed lekturą "Belladonna. Wisteria. Tom 3"?

Tak, znajomość poprzednich części serii "Belladonna" jest niezbędna do pełnego zrozumienia fabuły oraz skomplikowanych relacji między bohaterami. Chociaż ten tom przesuwa punkt ciężkości na postać Blythe Hawthorne, jej losy są nierozerwalnie związane z wydarzeniami opisanymi w książkach "Belladonna" oraz "Foxglove". Czytelnik bez znajomości wcześniejszych historii może mieć trudność z właściwą interpretacją magicznych więzi łączących postacie oraz motywacji kluczowych antagonistów. Lektura od trzeciej części uniemożliwi również docenienie ewolucji mocy bohaterki, która rozwija się na przestrzeni całej trylogii.

Jaki klimat i styl relacji między bohaterami dominuje w tej części?

Powieść opiera się na dynamicznym motywie "enemies to lovers" osadzonym w wyjątkowo mrocznym, gotyckim klimacie fantasy. Relacja małżeńska Blythe i jej męża jest pełna napięcia, przekory oraz wzajemnych złośliwości, co nadaje akcji pikanterii i tempa. Autorka skupia się na psychologicznej grze między postaciami, które mimo magicznej więzi, dążą do zachowania własnej niezależności za wszelką cenę. Cała atmosfera przesycona jest tajemnicą oraz stopniowym odkrywaniem mrocznych sekretów posiadłości Wisteria.

Dla kogo ta książka może okazać się nieodpowiednim wyborem?

Tytuł ten nie jest polecany czytelnikom poszukującym lekkiego, radosnego romansu pozbawionego elementów mroku i nadprzyrodzonych zagrożeń. Ze względu na obecność wątków dotyczących magii, toksycznych układów oraz odkrywania bolesnej prawdy o własnym pochodzeniu, historia ta wymaga od odbiorcy zaangażowania w mroczniejszą stronę gatunku fantasy. Osoby unikające motywu wymuszonego małżeństwa lub skomplikowanych gier emocjonalnych mogą poczuć się przytłoczone cięższym tonem tej części serii. Książka nie sprawdzi się również u czytelników, którzy nie przepadają za narracją skupioną na wewnętrznych dylematach bohaterki.

Jakie główne motywy fantastyczne i magiczne znajdę w tym tomie?

Kluczowym elementem fabuły jest odkrywanie ukrytego potencjału magicznego oraz eksploracja mrocznych tajemnic spowijających tytułową posiadłość. Magia w tej części serii nie stanowi jedynie tła dla wydarzeń, lecz staje się narzędziem walki o autonomię i własną tożsamość bohaterki. Czytelnik śledzi proces transformacji postaci, która z pozoru kruchej lalki staje się potężną istotą władającą nieznanymi wcześniej siłami. Wątek nadprzyrodzony jest ściśle powiązany z historią rodu i mrocznym dziedzictwem, które definiuje przyszłość Blythe.

Czego można spodziewać się po kreacji głównej bohaterki, Blythe Hawthorne?

Blythe Hawthorne to postać o niezwykle silnym charakterze, która otwarcie buntuje się przeciwko narzuconym normom społecznym i kontroli ojca. Jej postawa charakteryzuje się odwagą oraz determinacją w dążeniu do bycia "cierniem u boku" męża, co czyni ją bohaterką aktywną i nieustępliwą. W miarę rozwoju akcji postać ta przechodzi głęboką przemianę wewnętrzną, zyskując pełną świadomość własnej wartości i drzemiącej w niej mocy. Jest to silny kobiecy wzorzec, który konsekwentnie odmawia bycia marionetką w rękach innych ludzi, nawet w obliczu magicznej więzi.

Szczegóły
  • Tytuł: Wisteria. Belladonna. Tom 3
  • Autor: Adalyn Grace
  • Wydawnictwo Uroboros
  • Seria Belladonna
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2025
  • Ilość stron: 368
  • Format: 14.5 x 21 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788383876153
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: Wisteria
  • Tłumacz: Danuta Górska
  • ISBN: 9788383876153
  • EAN: 9788383876153
  • Wymiary: 14.5 x 21 cm
  • Dane producenta: GRUPA WYDAWNICZA FOKSAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, ul. Marszałkowska 116 / 122, 00-017 Warszawa, Polska, biuro@gwfoksal.pl
Recenzje książki Belladonna. Wisteria. Tom 3 (7)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzent Wybitny
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Olga K. w dniu 2025-06-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Ale to było dobre! Nie mogę przestać się zachwycać – Wisteria absolutnie zawładnęła moim sercem i rozniosła moje emocje w drobny mak. Bez wahania mogę powiedzieć: to najlepsza część całej trylogii!

    Pamiętam, jak trochę narzekałam na Belladonnę – nie do końca mnie porwała. Foxglove wywołało już znacznie więcej emocji, ale to dopiero Wisteria dała mi wszystko, czego szukałam w tej serii: napięcie, porywające uczucia, cudowną dynamikę między bohaterami i tę trudną do opisania magię, która sprawia, że nie możesz oderwać się od książki.

    Na początku wcale nie byłam zachwycona, że cała powieść będzie skupiona na Blythe – przyznam szczerze, irytowała mnie i nie miałam wobec niej wielkich oczekiwań. A jednak! Blythe totalnie odczarowała swoją postać w moich oczach. Zobaczyłam w niej dojrzałość, siłę, determinację, ale też wrażliwość i delikatność, która czyniła ją tak prawdziwą. Jej relacja z Arisem... absolutnie mnie kupiła. Z początku wzajemna niechęć, złośliwości, napięcia – a potem ta powolna, nieoczywista przemiana w coś głębokiego i szczerego. Uwielbiam takie relacje!

    I Aris... Los od samego początku przemawiał do mnie bardziej niż Śmierć (choć jego również lubię). Aris ma w sobie coś przyciągającego, jakąś dzikość i jednocześnie tęsknotę, która porusza serce. To, jak bardzo zależało mu na odnalezieniu Życia, totalnie mnie rozbroiło. Poznajemy go tutaj z zupełnie innej strony i to czyni jego postać jeszcze bardziej fascynującą.

    Cała książka wręcz pulsowała emocjami. Czułam to napięcie, tę tajemnicę, magię unoszącą się nad Wisterią. Czytałam z wypiekami na twarzy, pochłaniając rozdział za rozdziałem. Zakończenie – wzruszające, poruszające, wycisnęło ze mnie kilka łez... ale zostawiło mnie z poczuciem satysfakcji i pięknego domknięcia historii.

    Zdecydowanie polecam! To książka, która zostaje z czytelnikiem na długo. Jeśli Wisteria wciąż stoi u Was na półce i czeka na swoją kolej – nie każcie jej czekać ani chwili dłużej. Zanurzcie się w tym świecie. Naprawdę warto.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Magdalena K. w dniu 2025-12-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    „Wisteria” to trzecia odsłona trylogii „Belladonna”, chociaż formalnie nie ostatnia książka z uniwersum, ponieważ autorka wydała również świąteczną nowelkę bezpośrednio związaną z główną serią. Jednak dzisiaj skupmy się na historii należącej do Blythe Hawthorne i Arisa — cielesnej formy losu. Czy ich historia również przypadła mi do gustu? Już spieszę z wyjaśnieniem.

    Nie da się ukryć, że to pierwsza odsłona „Belladonny” podobała mi się najbardziej, jednak w porównaniu do drugiej części serii w mojej ocenie „Wisteria” wypada zdecydowanie lepiej. Chociaż od lektury „Foxglove” minęło już dość sporo czasu, nie miałam jakiś specjalnych problemów, aby odnaleźć się w fabule. Oczywiście czytając pierwszy rozdział, musiałam zastanowić się przez chwilę, kto jest kim, ale nim dobrnęłam do jego końca, wszystko wskoczyło na właściwe miejsce i szybko przypomniałam sobie, o co w tym wszystkim chodzi — ale oczywiście polecam czytać całą serię ciągiem.

    Początkowe rozdziały bardzo mi się podobały. Atmosfera między Blythe a Arisem była bardzo napięta. Niechciane małżeństwo i wzajemna niechęć małżonków były motorem napędowym historii, a ich przekomarzania i docinki były bardzo zabawne. Jednak gdy para zaczęła się do siebie bardziej przekonywać, dynamika ich relacji zaczęła spadać, przez co historia stała się lekko nużąca. Jednakże nie trwało to zbyt długo, ponieważ autorka zaczęła stopniowo wprowadzać elementy fabuły, które były do przewidzenia, ale zaczęły wzbudzać więcej emocji, szczególnie gdy główna bohaterka odkryła pewną tajemnicę, ale nie podzieliła się nią ze swoim mężem.

    Chociaż „Wisteria” nie była wybitnym dziełem, myślę, że wielbiciele lżejszej formy fantastyki będą ukontentowani, ponieważ wykreowany przez autorkę świat w dalszym ciągu zachwyca, a uosobienia śmierci, czy losu nadal robią wrażenie. Myślę, że tym bardziej emocjonalnym osobom najbardziej spodoba się końcówka historii, która również mnie bardzo wzruszyła, ale oczywiście nie będę zdradzać dlaczego.

    „Wisteria” to dobre zakończenie trylogii. Nie wybitne i może nie takie, jakiego spodziewałam się przed rozpoczęciem lektury, ale ogólnie rzecz biorąc dobre, spinające całość dość solidną klamrą. Jednak jestem też bardzo ciekawa wspomnianej przeze mnie świątecznej nowelki, dlatego z pewnością odwiedzę uniwersum stworzone przez Adalyn Grace jeszcze jeden raz.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agata W. w dniu 2025-07-14
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Po dwóch dobrze przyjętych tomach „Belladonnie” i „Foxglove” Adalyn Grace wraca z „Wisterią”, wieńcząc cykl, który rozpoczął się jako gotycka opowieść z dreszczykiem, a kończy jako historia o wolności, sile kobiecego głosu i magicznie skomplikowanym małżeństwie z przymusu. Ale czy ten finał rzeczywiście spina całość z satysfakcją, czy raczej rozplątuje to, co z mozołem budowano? Niełatwo jest domknąć trylogię, zwłaszcza taką, która od początku budowała wokół siebie aurę mroku, tajemnic i subtelnego romantyzmu. „Belladonna” zaczęła tę opowieść z klasą, „Foxglove” pogłębiła relacje i zawiłości świata, a „Wisteria” miała być ukoronowaniem tego uniwersum. Zamiast tego otrzymaliśmy książkę, która przypomina raczej rozpięty wachlarz pomysłów pięknych wizualnie, lecz niespójnych i ulotnych jak sen.

    Główną bohaterką książki autorstwa Adalyn Grace pod tytułem „Wisteria” jest Blythe Hawthorne, kobieta, która nie chce już być pionkiem w grze cudzych oczekiwań. Zmuszona do ślubu z Arisem, czarującym jak sztylet wbity między żebra, dziewczyna postanawia nie być ofiarą, ale cierniem. I to całkiem skutecznym. Problem w tym, że kiedy napięcie między tą dwójką zaczyna przypominać bardzo powolne rozpalanie ogniska na mokrym drewnie, do akcji wchodzi nowy gracz, a fabuła skręca gwałtownie w stronę magicznych zagrożeń i niekończących się sekretów.

    „Wisteria” to powieść, w której Adalyn Grace serwuje czytelnikom szereg wydarzeń, które mają epicki potencjał – ale niestety, wiele z nich zostaje ledwie muśniętych, jakby autorka spieszyła się do ostatniego rozdziału. W efekcie dostajemy historię z dużym rozmachem, ale nierówną w tempie i emocjonalnym ciężarze. Największą siłą „Wisterii” jest język, Grace nadal pisze pięknie, lirycznie, obrazowo, z wyczuciem rytmu. Jej opisy posiadłości, emocji, nawet strojów bohaterów tworzą atmosferę niemal namacalną. Świat, który wykreowała, ma swój klimat, jest elegancki, trochę dekadencki, z elementami magii wplecionymi jak złota nić w gobelin. Blythe to kobieta, która stawia warunki, choć momentami zbyt często jest tylko obserwatorką wydarzeń. Aris, z kolei, to typ bohatera, który miałby szansę stać się kultowy, gdyby dano mu więcej przestrzeni niż tylko ponure kontemplacje i milczenie przerywane westchnieniem. „Wisteria” nie jest złą książką, to powieść pełna pięknych zdań, intrygującego świata i bohaterów, którzy mimo potknięć fabularnychzapadają w pamięć. Ale jako finał trylogii, która zaczęła się z takim rozmachem, zostawia niedosyt. To książka dla tych, którzy pokochali Belladonę za atmosferę i język i potrafią wybaczyć fabularne zawirowania. Dla fanów gotyckich romansów z lekką nutą dark fantasy. Dla czytelników, którzy nie potrzebują wszystkich odpowiedzi, by czuć się usatysfakcjonowanymi.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Marcelina M. w dniu 2025-07-09
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Słyszałam, że „Wisteria” to najlepszy tom tej serii i wiecie co? Mogę się z tym zgodzić. Na historię Blythe i Losu czekałam jak na szpilkach i kiedy w końcu ją otrzymałam, a w środku nie zabrakło Signy i Śmierci, to wiedziałam, że jestem w domu.

    Blythe i Los zostają związani na zawsze. On jej nienawidzi, bo wydaje mu się, że nie jest jego żoną, której szuka od lat. Ona nim gardzi, bo próbował szantażować jej kuzynkę. Jak żyć w zimnym domu? Bez uczuć, dobrego jedzenia, wygodnego łóżka, czy ogrzewania? Ano trzeba iść na kompromisy…

    Jestem zachwycona tym tomem i pomysłem na fabułę. Magiczny świat tkany przez Los, specjalnie na przybycie ojca Blythe. Moce, które się w niej budzą i wracające wspomnienia. Signa, próbująca rozwikłać tajemnicę śmierci swoich rodziców. Klimat Bridgertonów i na koniec… Chaos, który pojawia się znikąd wraz z niespodziewanym czarnym charakterem. Nawet nie wiecie, ile było tu emocji! Kocham to jak Blythe poznawała się z Losem. Jak on zakochiwał się w NIEJ, a nie w tym, że to ona była kolejnym wcieleniem jego żony. Ich rozmowy, dogryzki, przeskakiwanie między światami przez magiczne drzwi… Tu naprawdę była chemia, o której tak marzymy zabierając się za romantasy. Jestem też zachwycona jak autorka plotła fabułę, co chwilę dając nam strzępki informacji, które jednak w żaden sposób nie pozwoliły mi się domyślić, o co tak naprawdę tu chodzi. Serio. Końcowy plot-twist mnie zaskoczył, cały ten wątek z chorobą Blythe i plączącym się pod nogami chaosem… Adalyn wyprowadziła mnie w pole i jakże się z tego cieszę.

    Cieszę się również, że pozostawiła sobie tak wielkie otwarte drzwi na rozwinięcie całego uniwersum skoro wciąż nie rozwikłaliśmy tajemnic wokół Signy, a autorka wielokrotnie wspomniała, że oprócz Śmierci i Losu jest jeszcze na przykład Sen🤭 Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia książka z tego świata i będę mogła tu jeszcze wrócić, zwłaszcza że zakończenie DOSŁOWNIE złamało mi serce i ryczałam przez kilkadziesiąt ostatnich stron, snując własne teorie i powtarzając „nie, to nie może się tak skończyć”.

    Teorii mam miliony, cierpliwości znacznie mniej i przynajmniej kilka marzeń, że niedługo dowiemy się coś o kolejnych książkach autorki (a w szczególności o dodatkowej nowelce). Ja przeżywałam tę serię całą sobą, angażując się w fabułę i zakochując w czwórce głównych postaci oraz ich relacji z ojcem Blythe i serio, dziwnie mi z tym, że to już na ten moment koniec, a moje serce wciąż jeszcze nie jest tak na maxa zaleczone. Ale z mojej strony, mogę Was zapewnić, że przeżyjecie cały wachlarz emocji od Belladonny, przez Foxglove aż do końca Wisterii.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Diana K. w dniu 2025-06-21
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    /współpraca reklamowa uroboros/

    Wisteria to prawie przed ostatni tom w uniwersum. Jest jeszcze nowelka, ale nie jestem pewna czy ją przeczytamy przetłumaczoną na nasz język. Jak to bywa przy ostatnich tomach, tak i tutaj, całość jest słodko-gorzka. Kierunek w jaki poszła autorka nie jest moim ulubionym i mam wrażenie, że nie wszyscy bohaterowie dostali swoje domknięcie.

    Co znajdziecie w środku;

    ❃ narrację trzecioosobową, ale niektóre rozdziały są od strony głównego bohatera Arisa, jednak większość jest z perspektywy Blythe;.

    ✾ powrót bohaterów z poprzedniej części;

    ❃ niewielka ilość enemies z dogryzaniem sobie i rzucaniem w siebie obelgami;

    ✾ nowi bohaterowie i cena jaką przyjdzie zapłacić za złamanie obowiązujących zasad;

    ❃ w pewnym sensie reinkarnacja;

    ✾ cienka granica między obsesją a miłością;

    ❃ niezwykły klimat.

    "Wszystko, co żyje, musi kiedyś umrzeć".

    Zwykle gdy na ostatni tom trzeba długo czekać, to zawsze boje się że nie odnajdę się w fabule, albo czegoś zapomnę. Zwykle są to imiona bohaterek. Dzięki bardzo dobrej pierwszej części i poprzez niezwykły klimat w jakim osadzona jest powieść powrót do fabuły wydawał się o wiele prostszy. Ryzyko polega jednak na tym, że jeśli ukochamy jakiś bohaterów niespecjalnie chcemy czytać o innych. Rzadko kiedy spotykam się z takim zabiegiem w serii, ale tutaj tak się stało. Ni to zaleta, ni to wada. Jest tak pośrodku.

    Początkowe rozdziały były świetne. Przekomarzanki, obelgi i docinki napędzały całą fabułę, a przy tym kryło się w tym trochę zagadki. Nie była ona ani zawiła, ani trudna, ale była. Więc szansę na jakiś plot twist też były. Gdzieś po 100 stronach główni bohaterowie którzy pałali do siebie nienawiścią - po prostu przestali ją czuć. Wtedy też dynamika powieści mocno spadła i jak się domyślacie nagłe uczucie było płomienne i trochę zakazane. Doszło trochę niepotrzebnego dramatu z dziwnym rozwiązaniem jak dla mnie.

    Wisteria miała być powrotem do dobrze wykreowanego świata, pełnego całej palety uczuć i tej niezwykłej mieszanki bohaterów. Wyszło trochę pokrętnie. Mimo wszystko wciągnęłam się w powieść i byłam ciekawa jak potoczy się historia Losu. Zakończenie choć niespodziewane pozostawia nas z uczuciem, że czegoś zabrakło. A miało być tak pięknie.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz

Jeśli Belladonna. Wisteria. Tom 3 Cię poruszyła, sprawdź również

Jeżeli urzekła cię gotycka oprawa Wisterii, sieć tajemnic i silne, skomplikowane bohaterki, warto zajrzeć dalej - zarówno do kontynuacji, jak i do tytułów, które eksplorują mroczne ogrody magii, dworskie intrygi i nieoczywiste sojusze. Poniższe propozycje łączą atmosferę, silne postaci i światotwórstwo, które potrafią wciągnąć na długie godziny czytania.

  1. 1. Solaris, Stanisław Lem

    Solaris to klasyka, która przenosi czytelnika na granicę poznania i obcości, stawiając pytania o to, czym jest pamięć, żal i kontakt z nieznanym - tematy pokrewne do tajemnic i wewnętrznych zmagań bohaterów Belladonny. Książka operuje refleksją i niepokojem, które rozkładają się na całą narrację, tworząc atmosferę samotności i metafizycznego niepokoju. Dla osób lubiących, gdy fantastyka miesza się z moralnymi i egzystencjalnymi dylematami, Solaris dostarczy gęstego, powolnego napięcia. Warto sięgnąć po nią, by skonfrontować emocjonalne portrety postaci z bezosobowym, obcym bytem.

  2. 2. Ariadna, Jennifer Saint

    Ariadna to mitologiczna opowieść skupiona na kobiecych losach, zdradach i tragicznych wyborach - tematach bliskich portretom bohaterek w serii Belladonna. Autorka osadza dobrze znane mity w nowym świetle, uwypuklając siłę i słabość postaci oraz cenę ich decyzji. Dla czytelników, którzy doceniają adaptacje mitów z feministycznym zacięciem i literackim sznytem, ta książka może stać się fascynującym uzupełnieniem. Warto sięgnąć po nią, żeby zobaczyć, jak dawne opowieści rezonują z nowoczesnymi dylematami.

  3. 3. Coś się dzieje w naszym domu, Josh Malerman

    Coś się dzieje w naszym domu to klaustrofobiczny horror, który może przemówić do czytelników lubiących mroczne rezydencje i domowe tajemnice obecne w Belladonncie. Książka osiąga grozę przez atmosferę i eskalację niepokoju w zwyczajnej przestrzeni, co intensyfikuje odczucia podczas lektury. To pozycja, która sięga do pierwotnego lęku związanych z domem i tym, co w nim normalne, a jednak bardziej śmiertelne niż jakakolwiek magia. Dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie dla tych, którzy chcą poczuć bardziej psychologiczny dreszcz.

  4. 4. Opowieści starych drzew Popioły na rozstajach, Agnieszka Osikowicz-Chwaja

    Opowieści starych drzew. Popioły na rozstajach to tytuł, który sięga do motywów natury, pamięci i przemian - elementów mogących przypaść do gustu czytelnikom zafascynowanym roślinną magią Wisterii. Książka łączy baśniowy ton z mroczniejszymi konsekwencjami zmian społecznych, oferując historie o korzeniach i odradzaniu. Jeśli pociąga cię symbolika drzew i historie splecione z losem społeczności, ta lektura jest wartościowym wyborem. Nadaje się zwłaszcza dla tych, którzy cenią melancholijną i wielowarstwową prozę.

  5. 5. Imperium złota. Dewabad. Tom 3, S. A. Chakraborty

    Imperium złota. Dewabad. Tom 3 to wielkie zakończenie sagi pełnej politycznych intryg, magii i osobistych przemian, idealne dla tych, którzy lubią, gdy wątki z przeszłości splatają się w dramatyczny finał. S.A. Chakraborty buduje rozległy świat, w którym sojusze i zdrady mają dalekosiężne skutki, a bohaterowie muszą zapłacić cenę za swoje wybory. Jeśli ciekawi cię złożone worldbuilding i emocjonalne dylematy prowadzące do rozstrzygnięć, ten tom dostarcza satysfakcjonującego zamknięcia. Warto sięgnąć po tę trylogię, gdy apetyt na epickie zakończenia rośnie.

  6. 6. Gracz. Tajne akta Vespera. Tom 5, Magdalena Kozak

    Gracz. Tajne akta Vespera. Tom 5 to kontynuacja polskiej serii, gdzie polityka, wojna i osobiste koszty stają się osią fabuły - elementy znane z dramatycznych relacji w Wisterii. Jeśli interesują cię intrygi na wielką skalę i konsekwencje konfliktów dla jednostek, ta część dostarcza napięcia i zwrotów akcji. Styl narracji łączy wartką akcję z dbaniem o wewnętrzne rozterki bohaterów. Warto sięgnąć po tę książkę, gdy chcesz zobaczyć, jak wojenne realia kształtują postaci i relacje.

  7. 7. Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód, Robert M. Wegner

    Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód-Zachód to epicka i bogata mozaika kultur, bitew i bohaterów, która zadowoli miłośników rozbudowanego worldbuilidngu i złożonych konfliktów politycznych. Wegner konstruuje świat o realistycznym ciężarze, gdzie losy jednostek splatają się z wielkimi wydarzeniami, co rezonuje z dramą i wyzwaniami stawianymi bohaterkom Belladonny. Książka ma silny rytm narracyjny i epickie ambicje, idealne dla czytelników szukających rozmachu i głębi. Warto po nią sięgnąć, gdy apetyt na szerokie, wielowątkowe sagi jest duży.

  8. 8. Stalowe skrzydła, Angelika Grajek

    Stalowe skrzydła proponuje intymną, nietypową opowieść o więzach i pragnieniu wolności w świecie fantastycznym, idealną dla tych, którzy cenią emocjonalne portrety bohaterów znane z serii Belladonna. Ta książka łączy motywy uwięzienia, tęsknoty i nieoczekiwanych sojuszy w klimacie pełnym melancholii. Narracja skupia się na relacjach i przemianie bohaterów, a jednocześnie nie boi się mrocznych motywów. Warto sięgnąć po nią, jeśli szukasz mniejszych, lecz głęboko poruszających historii w fantastycznym opakowaniu.

  9. 9. Republika smoka. Trylogia Wojen Makowych. Tom 2, Rebecca F. Kuang

    Republika smoka. Trylogia Wojen Makowych. Tom 2 to brutalna, polityczna fantastyka, w której gniew i trauma napędzają fabułę - podobnie jak silne emocje i konflikty osobiste w Wisterii. Kuang kreśli świat, gdzie studia, ideologia i wojna doprowadzają bohaterów do skrajnych wyborów, co daje intensywne, nieoczywiste napięcie. Książka wyróżnia się twardą narracją, złożonymi postaciami i moralnymi kosztami działania. Warto po nią sięgnąć, jeśli interesują cię opowieści o władzy, zemście i konsekwencjach rewolucji.

  10. 10. Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1, Jarosław Grzędowicz

    Pan Lodowego Ogrodu to propozycja dla czytelników szukających bardziej złożonej i filozoficznej warstwy w fantastyce, z silnym naciskiem na konsekwencje władzy i magii. Podobnie jak w Belladonncie, postacie mierzą się tu z pokusą kontroli i ceną, jaką się za to płaci, lecz w szerszym, kosmicznym wymiarze. Książka oferuje gęste worldbuilding i bohatera stawianego w sytuacjach ekstremalnych, co daje głębokie refleksje nad ludzką naturą. Dobre dla tych, którzy cenią narracje nie tylko pełne intryg, ale też pytań o moralność i odpowiedzialność.

  11. 11. Kobiety z wiatru. Seria Ścieżki nadziei. Tom 3 (barwione brzegi), Magda Knedler

    Kobiety z wiatru. Seria Ścieżki nadziei. Tom 3 to opowieść, w której obowiązki, opieka i relacje rodzinne splatają się z elementami fantastycznymi, co może przypaść do gustu czytelnikom zainteresowanym życiowym i społecznym wymiarem opowieści. Książka kładzie nacisk na codzienne decyzje bohaterów i ich wpływ na szerszą społeczność, pokazując, jak prywatne wybory przenikają do polityki i dziedzictwa. Dla osób, które lubią, gdy świat przedstawiony ma ciepło i skomplikowane wewnętrzne relacje, ta seria oferuje dużo serca i narracyjnej troski. Warto sięgnąć po ten tom jako kontrapunkt do mroczniejszych aspektów uniwersum Belladonny.

  12. 12. Ostatni absolwent. Scholomance. Lekcja druga, Naomi Novik

    Ostatni absolwent. Scholomance. Lekcja druga to kontynuacja szkoły, która zabić może każdego ucznia, więc znajomość mechaniki przetrwania i napięcia jest tu równie ważna, co w gotyckich rezydencjach Belladonny. Novik miesza lekkość dialogu z naprawdę ostrymi zakrętami fabularnymi, a szkoła okazuje się miejscem, gdzie każdy wybór ma wagę życia i śmierci. Dla czytelników lubiących szkoły magii z nieustającym zagrożeniem i bohaterkami stawiającymi opór, ten tom jest naturalnym krokiem dalej. Warto sięgnąć po tę serię, gdy potrzeba krótszych, skondensowanych dawek napięcia.

  13. 13. Belladonna. Tom 1, Adalyn Grace

    Druga edycja pierwszego tomu Belladonny lub jego wariant wydawniczy to dobry wybór dla tych, którzy chcą zacząć serię od samego początku i chłonąć atmosferę Wisterii od pierwszych stron. Ta wersja pozwala odświeżyć poznane motywy - suknie, bale, toksyczne ogrody - i lepiej dostrzec, jak na ich tle rzeźbią się charaktery. Czytelnicy zainteresowani genezą relacji między postaciami znajdą tu wszystkie istotne wskazówki. To lektura, która ułatwia późniejsze porządkowanie tajemnic i zwrotów akcji.

  14. 14. Foxglove. Belladonna. Tom 2, Adalyn Grace

    Foxglove. Belladonna. Tom 2 to naturalne przedłużenie świata Belladonny - jeszcze bardziej intrygujące i pełne sekretów posiadłości Thorn Grove. Jeśli ciekawią cię konsekwencje rodzinnych zbratań i roślinnych trucizn, ta część pogłębia mroczny klimat, w którym każdy gest ma wagę. Pojawiają się nowe sojusze i zdrady, a napięcie między bohaterami znacznie się wzmaga. Dla czytelników, którzy chcą śledzić rozwój postaci i poznawać kolejne warstwy magii Wisterii, lektura tej kontynuacji jest satysfakcjonująca.

  15. 15. Belladonna. Tom 1, Adalyn Grace

    Pierwszy tom Belladonny pokazuje korzenie opowieści i początki postaci, które napędzają serię - to idealne uzupełnienie dla tych, którzy chcą zrozumieć motywacje Blythe i innych mieszkańców Wisterii. Książka łączy gotycki nastrój z młodzieńczą ambicją i nieoczywistą magią, dzięki czemu świat zyskuje głębię i emocjonalny ładunek. Zawarte tu relacje i pierwsze odkrycia tajemnic są kluczem do pełniejszego odbioru późniejszych tomów. Warto sięgnąć po ten tytuł, by zobaczyć, jak zaczyna się sieć intryg i zakazanych pragnień.

  16. 16. Ciekawe czasy. Świat Dysku, Terry Pratchett

    Ciekawe czasy. Świat Dysku to satyryczne i błyskotliwe spojrzenie na historię, politykę i ludzkie absurdy, podane w lekkim, zabawnym opakowaniu, które może być miłym oddechem po cięższej, mrocznej lekturze. Pratchett umiejętnie łączy humor z ostrością obserwacji społecznych, tworząc świat pełen postaci o wyrazistych charakterach. Dla czytelników, którzy lubią inteligentną ironię i fantastyczne uniwersum z dystansem, to świetna lektura. Warto sięgnąć po nią, gdy potrzebna jest dawka rozrywki z podtekstem refleksji.

  17. 17. Złamany miecz, Anderson Poul

    Złamany miecz przenosi w surowy, nordycki świat, gdzie magia i przemoc splatają losy ludzi i istot nadprzyrodzonych, co może zainteresować fanów mrocznych mitologii obecnych w Wisterii. Jeśli pociąga cię połączenie brutalnego realizmu z pradawną magią oraz heroiczne wybory obciążone moralnością, ten tytuł daje satysfakcjonującą dawkę świata o ostrych krawędziach. Narracja kładzie nacisk na konflikt między rasami i konsekwencje walki o władzę, co rezonuje z tematami intryg i zdrad. Warto sięgnąć po tę książkę, gdy apetyt na mroczniejsze i epickie tony wzrośnie.

  18. 18. Żelazna królowa. Cykl Żelazny dwór. Tom 3, Julie Kagawa

    Żelazna królowa. Cykl Żelazny dwór. Tom 3 to mroczna opowieść o wróżkach, poświęceniu i wojnie między światami, co rezonuje z elementami zdrady i magicznych umów obecnymi w Belladonnie. Julie Kagawa umiejętnie balansuje między romantyzmem a brutalnością świata wróżek, stawiając bohaterkę wobec trudnych wyborów i ofiar. Ta część rozbudowuje mitologię i eskaluje konflikt, co przypadnie do gustu czytelnikom lubiącym dramatyczne konsekwencje. Warto sięgnąć po nią, gdy fascynują cię intrygi na dworskiej scenie i cena, jaką trzeba zapłacić za władzę.

  19. 19. Holly. Belladonna. Tom 3.5 (barwione brzegi), Adalyn Grace

    Holly. Belladonna. Tom 3.5 to krótka, świąteczna opowieść osadzona w tym samym gotyckim uniwersum, oferująca chwilę wytchnienia przy zachowaniu posępnej atmosfery. Opowieść ujawnia inne oblicza znanych postaci i pozwala zajrzeć za kulisy ich relacji w czasie świąt, gdzie ciepło tradycji spotyka się z niepokojem. Dla czytelników, którzy lubią dopowiadać losy bohaterów poza główną linią fabularną, ten tom to przyjemne uzupełnienie. Nadaje też dodatkową warstwę emocjonalną przed dalszymi, bardziej dramatycznymi wydarzeniami.

Niech te tytuły będą kolejnymi przystankami na drodze po mroczniejsze i bardziej złożone światy - tam, gdzie magia miesza się z intrygą, a postacie odkrywają granice własnej wolności.

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula