Joanna Podgórska w książce “Spróchniały krzyż” z pasją rozprawia się z mitem świeckiego państwa w Polsce i stawia instytucjom kościelnym szereg trudnych, niewygodnych pytań.
Jak to się stało, że Kościół katolicki, tak zasłużony w Polsce dla walki o wolność w czasach komunizmu, doprowadził do sytuacji, w której nawet wiele osób wierzących nie chce mieć z nim nic wspólnego? Czy zawłaszczanie dla siebie kolejnych przestrzeni życia publicznego jest oznaką jego siły czy słabości?
Lekcje religii organizowane w szkołach, na które “z urzędu” zapisywane są wszystkie dzieci, choć konkordat mówi o ich dobrowolności, czy iluzoryczne przestrzeganie konstytucyjnej zasady bezstronności władz państwowych w sprawach przekonań religijnych to tylko niektóre z elementów mających wpływ na teoretyczne umacnianie pozycji Kościoła katolickiego w Polsce. Ale motywowane prawem czy naciskiem kolejne przywileje i realny sojusz ołtarza z tronem dla wielu Polaków stanowią powód odchodzenia od Kościoła. Silne zaangażowanie polityczne, duża dbałość o powiększanie bogactwa czy wybuchające coraz częściej skandale pedofilskie - to wszystko sprawia, że realne zakorzenienie instytucji w społeczeństwie staje się tym słabsze, im bardziej zwiększa ona swoją strefę wpływów.
Joanna Podgórska w książce “Spróchniały krzyż” przedstawia fakty, które dowodzą, że świeckość państwa nie istnieje w naszym kraju, a Kościół katolicki już od dawna nie jest dla wiernych oparciem moralnym i orędownikiem miłosierdzia. Wielu widzi w nim raczej opresyjną instytucję, tak bardzo odległą od tej, która stała po stronie społeczeństwa w trudnych czasach walki z autorytarnym reżimem komunistycznym. Dlaczego tak się stało i czym może się to skończyć? Autorka odważnie, szczerze i z dużą determinacją przedstawia niewygodną prawdę o polskim Kościele pod “spróchniałym krzyżem”.
O autorce
Joanna Podgórska jest publicystką tygodnika “Polityka” zajmującą się głównie sprawami społecznymi. Wcześniej opublikowała m.in. książkę “Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców” - wywiad-rzekę z prokurator Małgorzatą Ronc, a także była jedną z autorek reportaży zamieszczonych w zbiorze “Odwaga jest kobietą”, przedstawiającym niezwykłe historie odwagi zwykłych kobiet w trudnych życiowych sytuacjach.