Śpiący giganci

Średnia: 3.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2016
Ilość stron
384
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,52 zł
Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

Powieść na miarę „Jurassic Park”, „World War Z” i „Marsjanina”, po mistrzowsku łącząca elementy thrillera, fantastyki i powieści przygodowej. Kiedy pod jadącą rowerem Rose zapada się ziemia i dziewczynka ląduje na ogromnej metalowej dłoni, nikt nie podejrzewa, że to zwiastun wydarzeń, które pchną losy ludzkości na nowe tory. Siedemnaście lat później Rose realizuje swoje marzenie: trafia do zespołu, którego zadaniem jest rozwikłanie tajemnicy zagadkowego artefaktu. Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki na całej planecie spod ziemi wyłaniają się ukryte przez tysiące lat, kolejne  elementy kolosalnych posągów-robotów. Skąd się wzięły? Czemu miały lub mają służyć? Jaka rola przypadnie Rose w rozwikłaniu zagadki?

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Śpiący giganci to prawdopodobnie najbardziej oryginalna nowość wydawnicza ostatnich tygodni! Nie tylko ze względu na obłędną, cudowną i magiczną okładkę, ale też z powodu fabuły i sposobu przedstawienia całej historii. Nie jest to książka napisana w sposób ciągły, nie doświadczycie tutaj podziału na rozdziały. To zbiór wywiadów i wpisów z dzienników, dzięki którym w naszej głowie zaczyna się układać cała historia – od początku do końca. Początkowo nie byłam przekonana do tego pomysłu, ale okazuje się, że Sylvain Neuvel doskonale poradził sobie z taką wizją!

  Dlaczego mnie to nie przekonywało? Bowiem obawiałam się, że zbyt wiele informacji zostanie pominiętych, wręcz utraconych. Jeżeli mamy do czynienia z tekstem ciągłym to obserwujemy rozwój wydarzeń na bieżąco, ze wszystkimi szczegółami, o ile książka jest faktycznie dopracowana. W przypadku takiego zbioru wywiadów i różnych wypowiedzi pojawia się spore ryzyko, że wiele rzeczy okaże się dla nas niezrozumiałych. Zapomnijcie o tym, przynajmniej w przypadku Śpiących gigantów! Jeżeli naprawdę wczujecie się w tę powieść, a nie jest to zadaniem trudnym, to nie będziecie mieć z niczym problemu! Będziecie czuć tylko niedosyt, bo będziecie chcieli więcej! Być może jedyną wadą tej książki jest to, że jest za krótka – znaczy jest odpowiednia, ale nie pogardziłabym, gdyby była dłuższa.

  Śpiący giganci to opowieść skupiająca się na zespole badawczym, który ma na celu rozwikłanie tajemnicy zagadkowego artefaktu, a być może potężnej broni, o której ludziom się nie śniło. Doktor Rose Franklin będąc małą dziewczynką natrafiła na pierwszą część artefaktu, potężną metalową dłoń zakopaną w ziemi. Po latach spełniła swoje marzenie i stała się częścią skomplikowanego projektu, który próbuje rozwikłać zagadkę pochodzenia metalowych części ciała o olbrzymich rozmiarach. Każdy uczestnik tego przedsięwzięcia jest mocno zaangażowany w swoją pracę, każdy wie, jaką może zapłacić cenę za obcowanie z nieznaną technologią. Na największe niebezpieczeństwo narażeni są Ci, którzy mają bezpośrednią styczność z tym tajemniczym urządzeniem. Ale czyż nie jest to zarazem fascynująca przygoda?

  Ta książka łączy w sobie elementy thrillera i fantastyki naukowej. To świetnie przedstawienie świata, w którym człowiek jest w posiadaniu zaawansowanej technologii i dóbr medycyny – na tyle silnych, że można uniknąć amputacji ludzkich kończyn i oferować komuś nowe życie. Okazuje się jednak, że wciąż jesteśmy gdzieś w tyle, bowiem tak mało jeszcze wiemy… Gigantyczna konstrukcja o nieznanym pochodzeniu stanowi idealny tego przykład. Jest to też jednak świetna prezentacja tego, jak bardzo gatunek ludzki jest skłonny do poświęceń i nowych odkryć. Po trupach do celu? Tak, niektórzy są w stanie poświęcić życie niewinnych ludzi, aby osiągnąć swój cel. Mimo wszystko uważam, że ciekawość gatunku ludzkiego jest piękną cechą. Piękne są też umysły naukowców, pełne pasji i zaangażowania, co również możemy zaobserwować w twórczości Sylvaina Neuvela.

  Z drugiej jednak strony nie zapominamy też o codziennej stronie ludzkiej natury. Uczestnikami projektu targają różne emocje, nawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń, miłość, sympatia, ale także złość i nienawiść. Choć wszyscy zdają sobie sprawę z powagi prowadzonych badań, nie są w stanie wyrzec się swoich uczuć. Każdy element jest naprawdę dobrze opisany – poczynając od relacji międzyludzkich na analizach naukowych kończąc, choć nie ukrywam, że nie pogardziłabym bardziej zaawansowanym słownictwem i zakresem nauki. Ale kto wie, może w drugim tomie będzie tego więcej? Bo wiecie, na pewno sięgnę po kolejny tom! Nie tylko ze względu na to, że autor miał genialny pomysł i świetnie przedstawił swoją wizję - w dosyć niespotykany i niecodzienny sposób, ale również dlatego, że historia jest niezwykle porywająca, ciekawa i interesująca! Nie brakuje tutaj dynamiki, akcji i zaskakujących zwrotów akcji, a tym bardziej oryginalności.

  Śpiący giganci to książka doskonała, obok której nie możecie przejść obojętnie! Zwłaszcza, jeżeli należycie do grona fanów science-fiction. Czyta się ją świetnie i można naprawdę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Ta książka intryguje pod każdym względem!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "A więc co to za prosta prawda, od której tak uciekam? Nie chodzi o to, że budujemy śmiercionośną maszynę. Nawet nie o to, że będzie zabijać ludzi. To tylko kwestia czasu. To, czemu tak uparcie zaprzeczam, to fakt, że cholernie mi się to wszystko podoba."

  Przypadła mi do gustu formuła, jaką przyjął autor, aby opowiedzieć tę fantastyczną historię. Wywiady, fragmenty dokumentów, raportów z misji, operacji i eksperymentów, dzienników osobistych, zapiski z obserwacji satelitarnych, transkrypcje rozmów telefonicznych, a nawet artykuły prasowe. To sprawia, że przyglądamy się głównym wątkom z perspektywy analityka, osoby bazującej na dostępnych poszatkowanych archiwach danych. Stopniowo wyjaśniamy przyczynowo-skutkowy przebieg wydarzeń, łączymy odkrywane intrygujące fakty. Jednocześnie mocno angażujemy się w ciekawą fabułę osnutą wokół świecących turkusowym światłem gigantycznych metalowych konstrukcji, artefaktów sprzed sześciu tysięcy lat, najprawdopodobniej pozostawionych na Ziemi przez starożytną cywilizację, a może i przybyszów z kosmosu. Do tego szesnaście ściennych płyt z symbolami, nad zrozumieniem których trudzą się najwięksi językoznawcy.

  Zastanawiające, jak bardzo zmienia się sposób spojrzenia na odkrywane na całym świecie pozostałości zaawansowanej technologii. Początkowo z ujęcia rozległych projektów badawczo-naukowych, owianych ogromną tajemnicą i ścisłą tajnością, poprzez dołączanie kolejnych państw, konsorcjów, organizacji o charakterze handlowym i politycznym, aby w ostateczności przybrać kształt militarnych zastosowań. Przechodzenie od problematyki powodów zakopania w ziemi zagadkowych kolosalnych przedmiotów do pytań o ich właściwości i możliwości wykorzystania. Kolejne etapy zdobywania cennej wiedzy, która może posłużyć ludzkości w dobrych celach lub coraz bardziej przybliżyć ją ku nieuchronnej zagładzie. Wyłania się niezbyt ciekawy i budujący obraz ludzkiej natury, skłonnej do autodestrukcji i niszczenia świata. Jednak, tak jak w każdej opowieści, znajdą się autorytety, naukowcy, wojskowi i cywile, których działania ukierunkowane będą na zachowanie równowagi i pokoju. Tylko jakim kosztem będzie się to odbywać?

  Autor umiejętnie podsyca atmosferę niepokoju i niejasności, z jednej strony nasze przypuszczenia odnośnie przebiegu zdarzeń okazują się słuszne, a z drugiej czujemy, że wciąż czegoś w tej historii brakuje, czegoś jeszcze nie zdołaliśmy odkryć, a z pewnością ma zasadnicze znaczenie dla ziemskich cywilizacji, a nawet z dużym prawdopodobieństwem także nieziemskich. Ciekawa debiutancka powieść, pomysłowo napisana, wyposażona w dynamiczną akcję i zaskakujące zwroty. Zapewnia udaną przygodę czytelniczą, ale i podsyca apetyt na sięgnięcie po kontynuację. Zastanawiamy się, czy świat po skompletowaniu wszystkich brakujących elementów gigantycznej układanki nie zmieni się, czy pozostanie taki sam, a może lepszy lub gorszy? Jaką przyjmie postać, z czym przyjdzie mu walczyć, oprócz własnych słabości i ograniczeń? Czy władać będzie budującą czy niszczycielską mocą? Na co się zdecyduje? Podkreślę jeszcze bardzo ładną oprawę graficzną książki, robi spore wrażenie.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Może zacznę od stylu narracji. Książka została stworzona w stylu teczki z aktami. Są tu wywiady, notatki głosowe, raporty czy inne w tym stylu. Ze względu na styl narracji książka jest praktycznie pozbawiona opisów jednak wcale to nie przeszkadza. Akcja powieści jest szybka i bardzo interesująca. Niestety ostatni "załącznik" do teczki jest typowym zaostrzeniem apetytu na kolejną część czyli Przebudzeni Bogowie, na szczęście można epilogu nie czytać. Nie jest to duża wada ale lekki niesmak pozostaje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wierzę, że we Wszechświecie żyją inne cywilizacje. Patrząc na niektóre zabytkowe budowle, trudno uwierzyć, że człowiek, który nie miał takich maszyn jakie istnieją dziś był w stanie zbudować cuda, które przetrwały tyle stuleci. Czy aby ludzie sami je budowali?

  Gdyby okazało się, że przed tysiącami lat inna cywilizacja zostawiła na naszej planecie olbrzymiego robota, co wówczas?

  Rose jako dziecko wpada do dołu, w którym była metalowa ręka. Po latach Rose kończy studia związane z fizyką i dołącza do zespołu, który bada tę dłoń. W miarę upływu czasu okazuje się, że ręka to tylko jedna część ogromnego robota. Robota, który zapewne nie pochodzi z Ziemi.

  Dlaczego ten robot pozostał na Ziemi? Do czego ma służyć? Czy grozi ludziom atak kosmitów?

  Powieść jest mieszanką gatunkową ponoć trochę w niej thrillera, fantastyki oraz powieści przygodowej...ponoć, gdyż ja nie odczułam tej mieszanki. Nie mogę stwierdzić, że z czasem to się nie zmieni, ale w tej części brakowało mi napięcia, większej fikcji i przygody.

  W ostatnim czasie pisarze eksperymentują jeśli chodzi o formę wypowiedzi w powieści. Neuvel też zmienił kształt opisanych wydarzeń. Powieść nie składa się z wydarzeń, dialogów, wątków, dzięki którym przenosimy się do świata jaki wykreował autor. Utwór przedstawiony jest jako wywiady z uczestnikami zdarzeń. Czasem mamy też wpis z dziennika. Niestety taka forma jest bardzo jałowa. Autor przedstawił czytelnikowi suche fakty dotyczące odkrycia robota, poszukiwań poszczególnych jego części. Jakby tego było mało do badania nad dziwnym mechanizmem dodał konflikty polityczne. Chwilami miałam wrażenie, że treść jest chaotyczna i momentami zaczynałam się gubić.

  Bohaterowie - tak naprawdę nie wiem kto jest główną postacią. Najczęściej do głosu dochodzi "pan bez imienia", to ON przeprowadza wywiady z innymi uczestnikami badań, to ON jest głównym rozporządzającym. Początkowo nie wzbudza sympatii, ale później ujawnia się w nim odrobina człowieczeństwa.

  W wydarzeniach nie bierze udziału zbyt wielu pobocznych bohaterów, ale jest ich kilka i w dużej mierze zasługują na uwagę. Ich kreacja jest w miarę wyrazista ale jednak konstrukcja powieści nie pozwala na dobre poznanie tych interesujących postaci.

  Trudno jest mi oszacować czy tempo wydarzeń jest szybkie czy powolne, gdyż poznajemy tylko częściowe epizody, wiele rzeczy jest przemilczanych, ominiętych. Nie mam też pojęcia ile czasu [tygodni, miesięcy, lat] minęło od początku do końca wydarzeń. Ogólnie powieść to zarys wydarzeń, które nie wzbudzają zbytniego zainteresowania, ze względu na ich powierzchowność.

  Sylvin Neuvel ma przyjemny w odbiorze styl. Pomimo że kształt powieści nie przypadł mi do gustu, to sposób tworzenia literata jak najbardziej tak. Autor pisze przyjemnym, lekkim w odbiorze sposobem. Wymyśla fakty, które nie są nadto oklepane, nie wykorzystuje szablonowych wzorców.

  "Śpiący giganci" to powieść, która zapewne bardziej przypadnie do gustu męskiemu gronu czytelników. W treści mamy dużo na temat wojska, sytuacji politycznych, tajemniczych powiązań, spisków, sekretów. W tej powieści nie znajdziecie romansów, czułości a nawet krzty emocji. Utwór jest pełen suchych faktów, które [co mnie zaskoczyło] czyta się szybko. Ne mogę powiedzieć, że powieść jest zła, ale też nie powiem, że dobra. Utwór ma swoje plusy, ale i minusów jej nie brak.

  Czy czuje się rozczarowana ? - Odrobinę tak, gdyż spodziewałam się czegoś innego czytając opis tej książki.

  [ [Adres usunięty] ]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mimo że męczyłam tę książkę strasznie, kiedy już zamknęłam ostatnią stronę i odetchnęłam z ulgą, uświadomiłam sobie, ze trzeba mieć ogromną wyobraźnię, żeby stworzyć coś tak niewiarygodnego.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Śpiący giganci
 • Autor: Sylvain Neuvel
 • Wydawnictwo Muza
 • Seria Archiwa Temidy
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 384
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328704305
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Sleeping Giants
 • Tłumacz: Wawrzyńczak Marcin
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328704305
 • EAN: 9788328704305
 • Wymiary: 13.0x20.5x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Popraw swoje życie 0/5 Nasza cena:
18,74 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Popraw swoje życie

Myśl, planuj, działaj! Przejmij całkowitą kontrolę nad swoim życiem Andrzej Bubrowiecki - trener, wykładowca i konsultant. Autor książek i e-booków poświęconych tematyce rozwoju osobistego. Twórca programów szkoleniowych: "Pamięć i kreatywność - wrota do sukcesu w XXI wieku", "Działaj skutecznie!...
Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness 5/5 Nasza cena:
18,68 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness

Mindfulness to trening uważności, koncentracji, podczas którego uczymy się rozwijać świadomość własnego ciała i umysłu, radzić sobie z naszymi zachciankami i przymusami wewnętrznymi, rozumieć swoje miejsce na ziemi. Przyglądamy się naszym uczuciom, nie oceniając ich. Zachowujemy się jak...
Mikrowyprawy w wielkim mieście 3/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mikrowyprawy w wielkim mieście

Wypoczynek kojarzy się nam z koniecznością wzięcia urlopu i wyjazdem na kilka dni z miasta, gdzieś daleko. Tymczasem Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik, który sam o sobie mówi, że jest uzależniony od miejsc niepopularnych i wyzwań, odkrywa przed nami, że można wypocząć w środku...
Świadek w czerwieni 0/5 Nasza cena:
26,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Świadek w czerwieni

Autobiograficzna opowieść kobiety wychowanej w poligamicznej sekcie fundamentalistycznego odłamu Kościoła mormońskiego. Historia jej ucieczki do świata świeckiego i walki o oswobodzenie kobiet niewolonych przez opresyjny system religijny. Lata dzieciństwa upłynęły Rebecce Musser w strachu....
Kierunek szczęście. Ruszaj w drogę do lepszego życia! 0/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kierunek szczęście. Ruszaj w drogę do lepszego życia!

Dowiedz się, jak wejść na drogę budowania osobistego szczęścia.Poznaj narzędzia, wskazówki i sugestie, które pomogą ci wykorzystać własny potencjał.Ta książka to swoista sesja terapeutyczna, w czasie której można poznać metodycznie opracowany plan budowania szczęścia w codziennym życiu. To plan,...
Komputerowy ćpun 5/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Komputerowy ćpun

Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych.Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega...
Anatomia zdrady 4/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Anatomia zdrady

"Anatomia zdrady" Wojciecha Wyplera jest książką poruszającą temat zdrady i kłamstwa w związku, zarówno partnerskim, jak i przyjacielskim, czy rodzinie.  To pozycja szczególna, bowiem autor jest psychologiem, specjalistą od psychologii kłamstwa. Szkoli między innymi agentów służb specjalnych, a...
Kobiety w mafii 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobiety w mafii

Rola kobiet w mafii była przez długi czas bagatelizowana. Ograniczone do statusu ofiary, zdominowane przez mężczyzn, odesłane do domowych zajęć, są szacownymi wizytówkami mafiosów, prezentującymi się jako doskonałe, nieskazitelne, podporządkowane. Trudno sobie wyobrazić, że te „madonny” są żonami...
Podróżą każda miłość jest 0/5 Nasza cena:
20,00 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróżą każda miłość jest

On - kanadyjski biznesmen, emigrant polityczny z 68 roku, właśnie wrócił do kraju po dwudziestoletniej przerwie. Ona - znakomita dziennikarka. Po godzinnej znajomości decydują się na ślub i są szczęśliwym małżeństwem przez dwadzieścia jeden lat. Bajka? Nie mogą mieć swoich dzieci, więc decydują się...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula