Upiór w ruderze

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 28,63 zł
Nasza cena: 30,46 zł 44,90 zł Taniej o: 32%

Jeśli znasz twórczość Andrzeja Pilipiuka, to wiesz, że nie możesz pominąć jego najnowszej książki “Upiór w ruderze”.

Jeśli imię autora nic Ci nie mówi, to najwyższy czas nadrobić zaległości i poznać oryginalny styl mistrza fantastyki.

Powszechnie wiadomo, że sposobów na zmianę stanu ciała w stan ducha jest niewyobrażalnie wiele, a samo przejście pomiędzy nimi jest stosunkowo proste. Sprawy komplikują się, gdy ciało za życia skalało się grzechem, pozostawiając na duchu pewne nieczystości. Dusza taka winna odpokutować grzechy ciała, co może być męczące. A czy jest tego warte? Z pewnością nie musi być nudne.

Wiele do powiedzenia mogą mieć trzy rezolutne dziewczyny, które niekoniecznie zgodnie ze swoją wolą, skazane są na wzięcie udziału w tej niezwykłej historii. Na szczęście mają ze sobą zdobyczną armatę, należącą niegdyś do Pradziadunia. Każde rozwiązanie zaistniałych komplikacji, wydawać się może logiczne i sensowne, nawet nieokiełznane działo, którego obsługa nie jest tak prosta, jak wynikałoby z opowieści.

Wspomniana pokuta, odbyć się ma w Pałacu w Liszkowie, który na jej potrzeby przerobiony został w Straszny Dwór. Nadchodzące wydarzenia na długo zapadną w pamięć. Pełne będą strachu, humoru, niebezpieczeństw, a wszystkie będą równie nieprawdopodobne. Choć niektórzy z uczestników, których będzie dotyczyć ta historia, z pewnością woleliby puścić wszystko w niepamięć


O autorze

Andrzej Pilipiuk jest znanym i cenionym pisarzem fantasy, który zasłynął z oryginalnego i abstrakcyjnego humoru. "Upiór w ruderze" jest najnowszą książką wielokrotnie nagradzanego pisarza, którego powieści podbiły serca czytelników. Najbardziej rozpoznawane serie Andrzeja Pilipiuka to między innymi: "Kroniki Jakuba Wędrowycza", opowiadające o ekscentrycznym egzorcyście-bimbrowniku, a także "Oko Jelenia", opisujące podróże w czasie, Apokalipsę oraz kosmitów, kradnących miliony książek.

Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  ŚLINIENIE

  Andrzej Pilipiuk,
  Wielki Grafoman polskiej literatury i jeden z najpoczytniejszych rodzimych pisarzy powraca z nową książką. „Upiór w ruderze”, bo o niej mowa, to historia pewnego nawiedzonego domostwa i tego, co dzieje się w nim na przestrzeni długich dziesięcioleci. Nie do końca powieść, nie do końca zbiór opowiadań, ale nie zmienia to faktu, że dzieło te jest całkiem udane. O wiele lepsze, niż można by się spodziewać po blurbie.

  Liszków, sierpień 1812 roku. Były sobie trzy dziewoje, młode i nieszczególnie dobrze obdarzone przez naturę, jeśli chodzi o ich zdolności umysłowe. Chęć zabawy, armata pradziadunia, trochę gmerania i pa, pa. Dziewoje znikają z tego świata. Koniec? Dopiero początek. Oczywiście życia pozagrobowego, a na dodatek pokutnego, snutego w pałacu w Liszkowie, który staje się od teraz nawiedzonym dworem.

  I tu na scenę wkraczają różni bohaterowie, którzy w różnych czasach trafiają w te okolice. A my wraz z nimi obserwujemy wydarzenia, jakie rozgrywały się tu od 1943 roku aż po rok 2047. A działo się tam dużo, w sposób szalony i przede wszystkim zabawny.

  Duchy. Naziści. Komuniści. Lata 90. XX wieku. W końcu przyszłość. UFO… Długo można by wymieniać. Pilipiuk bierze, co mu przyjdzie do głowy, wrzuca do jednego wora i tworzy z tego mieszankę, która okazuje się może nie tak wybuchowa, jak działo pradziadunia, ale na pewno całkiem przyjemnie iskrząca i dymiąca. Chwała autorowi za to, że nie zdecydował się stworzyć powieści. Opowiadania Pilipiuka cenię, powieści w jego wykonaniu to jednak często porażki, bo pisarz cierpi na nadmiar pomysłów i zamiast skupić się na konsekwentnym rozbudowywaniu kilku do siebie pasujących, przeładowuje fabuły do granic możliwości tak, że czytelnik nie jest w stanie wczuć się w nie, wgryźć, ani też szczególnie nimi zainteresować, bo skakanie od jednej absurdalnej idei do drugiej temu nie służy. Tu na szczęście mamy zbiór opowiadań, połączonych wspólnym wątkiem nawiedzonego domostwa, które wypadają dobrze zarówno jako całość, jak i samodzielne teksty.

  Jak na Pilipiuka przystało, całość jest lekka, prosta i zabawna. Książka śmieszy, może w niewyszukany sposób, ale jednak. Do tego czyta się ją przyjemnie, a i fabularnie nie zawodzi. Co prawda autor jak zwykle najbardziej skupił się na okresie drugiej wojny światowej i komuny, nie szczędząc im krytyki i obśmiewania (książka liczy sobie 375 stron, a lata 90. pojawiają się w niej dopiero na stronie 347), ale nie zmienia to faktu, że znów wyszło mu to dobrze, a na pewno o wiele lepiej, niż wojenne przypadki Jakuba Wędrowycza. Kto lubi prozę Pilipiuka, niech sięga w ciemno, bo będzie zadowolony. kto chciałby dobrej komedii gdzie horror, science fiction i swojskie klimaty mieszają się ze sobą też śmiało może po „Upiora w ruderze” sięgnąć. Bo to po prostu dobra (i świetnie zilustrowana przez Andrzeja Łąskiego, autora grafik chociażby do przygód Jakuba Wędrowycza) lektura w tematyce nawiedzonych czterech ścian. Nie rodzime „Lśnienie”, już prędzej „Ślinienie”, ale warte polecenia nawet i miłośnikom horrorów, którzy po humorystyczne lektury rzadko sięgają.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia opowiedziana w tej książce przez Andrzeja Pilipiuka jest naprawdę porywająca. Najbardziej urzekł mnie wyjątkowo kontrowersyjny epilog.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak zwykle krótko i genialnie. Przezcytalem wszystkie książki pana Pilipiuka i tym rażeń=m nie zawiodłem się. Książka jest idealna, kiedy ma się tylko chwilę na czytanie. W każdym momencie można do niej wrócić i zanurzyć się w świat absurdu jego bohaterów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Upiór w ruderze jest to pierwsza książka Andrzeja Pilipiuka jaka miałam okazję przeczytać i dzięki temu poznać choć trochę twórczość autora. Niestety z tego względu nie jestem w stanie porównać tej książki z innymi jego pozycjami. Szczerze się przyznam, że obawiałam się czy ta książka mi się spodoba, gdyż rzadko sięgam po takie gatunki książek jak fantasty, ale bardzo się cieszę, że ta powieść wpadła mi w ręce, bo przypadła mi do gustu tak, że z miłą chęcią nadrobię inne pozycję tego autora. Idealna książka na lato, dobra zabawa przy niej murowana.😃 Przyznaję bez bicia, że sytuację, które się tam działy sprawiały, że na mojej twarzy, nie jeden raz a kilka pojawił się uśmiech. Podobały mi się ilustracje, które zostały umieszczone w tej książce, dzięki temu zabiegowi na prawdę milej czytało się tę powieść.

  👻👻👻👻👻👻

  A wszystko się zaczęło od trzech niewiast, które przez swoją głupotę zginęły, a ich pokutą jest spędzenie jako duchy 500 lat na ziemi w swojej posiadłości czyli zamku w Liszkowie. Książka została podzielona na 8 rozdziałów a każdy z nich odkrywa się w innych latach oddalonych od siebie w różnych odstępach czasowych nawet ponad 100 letnich. Każdy rozdział opowiada historię, która miała miejsce w Liszkowie, oczywiście nie zabraknie w żadnym rozdziale duchów młodych kobiet. Mi osobiście najbardziej podobała się rozdział PGR którego akcja rozgrywała się w 1952 roku. Najmniej przypadł mi ostatni rozdział, którego akcja rozgrywała się w przyszłości, ale więcej nie będę wam zdradzać musicie koniecznie na właśnie skórze się przekonać czy polubicie się z twórczością tego autora tak jak ja 😀

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nadszedł czas na kolejną przygodę z twórczością pana Pilipiuka. Historię o wdzięcznym tytule ,,Upiór w ruderze”, podczas lektury której poznamy trzy panny, których losy kończą się z pozoru dość szybko, choć nie jest to bynajmniej koniec ich opowieści, a dopiero początek. Jeżeli jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi, zapraszam do lektury!

  Nasza historia zaczyna się w roku 1812 w Liszkowie. Poznajemy tam dwie szlachetnie urodzone panny i ich służącą, przy czym żadna z owych bohaterek rozsądkiem nie grzeszy, a w dodatku, że panie szlachcianki za dużo wolnego czasu posiadają, w ich głowach rodzą się szalone pomysły. I tak przy próbie oddania salwy wszystkie trzy tracą życie. Jakby tego było mało, okazuje się, że nie były jedynymi ofiarami owego wybryku i za ten oraz inne grzeszki zostają skazane na pięćset lat pokuty. A nam przyjdzie im towarzyszyć w ich życiu pozagrobowym.

  ,,Upiór w ruderze” to zbiór ośmiu historii, podczas których obserwujemy kolejne lata pokuty naszych bohaterek. A trzeba przyznać, że ich życie pośmiertne jest nad wyraz ciekawsze od tego, co spotkało je podczas dość krótkiego żywota. Andrzej Pilipiuk co rusz zaskakuje czytelnika kuriozalnymi pomysłami, poczynając od chyba najbardziej absurdalnego sądu nad duszami, a kończąc na… A tego nikomu oczywiście nie zdradzę, powiem wyłącznie iż zanim dojdziemy do równie komicznego zakończenia całej farsy, to przyjdzie nam między innymi poobserwować walki między oddziałami partyzantów i niemieckimi siłami, Spotkamy Majora NKWD, komunistów, artystów. Okaże się, że całkiem spora gromada ciekawych indywiduów odwiedzi dworek w Liszkowie. I dla każdej z tych osób z pewnością wizyta w tym miejscu będzie na swój sposób wyjątkowa.

  Całość stanowi lekką lekturę, pełną humoru i groteski. Bohaterowie nie raz przywodzą na myśl karykatury, bowiem co rusz autor wyciąga na wierzch jedną z ich cech wyolbrzymiając ją i czyniąc z niej kolejny powód do śmiechu. Do tego wszystkiego trzeba dodać oczywiście, że książka została wydana na wysokim poziomie, a całość pięknie uzupełniają ilustracje Andrzeja Łaski.

  ,,Upiór w ruderze” to naprawdę zwariowany zbiór opowiadań. Poczynając od szalonego początku i pomysłu na fabułę książki, a kończąc na równie, chciałoby się powiedzieć, kosmicznym zakończeniu! Co najważniejsze jednak ta ogromna dawka absurdalnych pomysłów tworzy książkę idealną w sam raz by się nieco zrelaksować i pośmiać przy lekturze. Tak więc zapraszam do poznania takich jednych potępionych duszyczek.

  Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Upiór w operze 0/5 Nasza cena:
25,67 zł 31,30 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Upiór w operze

Upiór w operze to powieść gotycka Gastona Leroux, publikowana w odcinkach w latach 1909-10. Historia została sfilmowana kilka razy i są też cztery wersje teatralne. Najbardziej znaną adaptacją materiału jest musical o tym samym tytule Andrew Lloyda Webbera i Richarda Stilgoe.W czasie zmiany...
W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska 4/5 Nasza cena:
32,44 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska

Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii! Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu. Autor w sposób rzetelny i przejrzysty...
Angielski przy okazji. Upiór rodu Canterville'ów 0/5 Nasza cena:
31,91 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Angielski przy okazji. Upiór rodu Canterville'ów

Bardzo często ekranizowane opowiadanie grozy z dużą dozą humoru. Otóż duch, odwieków zamieszkujący zamek, który kupili gruboskórni Amerykanie, już całkowicie stracił nadzieję, że uda mu się kiedykolwiek ich przestraszyć. Ale urocza córka Amerykanina poznaje historie upiora i ratuje go od męki...
Upiór. Pax, tom 5 0/5 Nasza cena:
20,00 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Upiór. Pax, tom 5

Piąty tom bestsellerowej serii o groźnych i niesamowitych przygodach dwójki braci z miasteczka Mariefred. Czas pulsuje i nadchodzi ciemność. Jest grudzień, mieszkańcy miasteczka przygotowują się do jarmarków świątecznych i pochodu św. Łucji. Ale nie mają pojęcia, jak przerażające będą tegoroczne...
Upiór opery 5/5 Nasza cena:
40,24 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Upiór opery

Powstały w 1909 „Upiór opery” to jedna z najsłynniejszych gotyckich powieści grozy. Historia Erica – zdeformowanego, genialnego kompozytora żyjącego w podziemiach paryskiej opery, nieszczęśliwie zakochanego w młodej solistce, była wielokrotnie ekranizowana i przenoszona na sceny teatru. Żadna...
Upiór Południa 4/5 Nasza cena:
36,43 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Upiór Południa

Rozgrywają się w różnych czasach i różnych miejscach. Opowiadają o różnych ludziach i różnych namiętnościach. Cztery historie, które łączy jedno - upał. Żar, który wypala z człowieka resztki myśli, ludzkich odruchów, skrupułów. Spycha w otchłań szaleństwa i zaciera granice pomiędzy rzeczywistością...
Wampiry potwory upiory i inne nieziemskie stwory 0/5 Nasza cena:
41,25 zł 55,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wampiry potwory upiory i inne nieziemskie stwory

Książka Sylwii Blach pt. „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”, z ilustracjami Pauliny Daniluk, poświęcona jest istotom (nie) z tego świata. Potwory od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Przewijały się w mitologii, pojawiały w opowiadaniach czy na kartach powieści. Budziły strach, ale...
Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 7. Trucizna 0/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 7. Trucizna

Najbardziej rozpoznawalny bohater ostatnich lat, bezczelny dziadyga, terminator napędzany samogonem, człowiek, który nie przepuści ni martwemu, ni żywemu, wraca w kolejnej odsłonie. Oto Polska widziana z perspektywy „chłopa do kości”. Jest naprawdę ostro - ginie sztuczna szczęka, gorzałkę...
Sowie zwierciadło. Oko Jelenia. Tom 7 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sowie zwierciadło. Oko Jelenia. Tom 7

Hanza umarła. Ale czy coś tak wielkiego może zniknąć całkowicie bez śladu? Andrzej Pilipiuk po czterech latach przerwy wraca do uniwersum „Oka Jelenia” by wreszcie opowiedzieć nam tę historię do końca. Hmmm… Czy na pewno do końca? Staszek rzucony do października 1864-tego, próbuje odmienić wyrok...
Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 9. Karpie bijem 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 9. Karpie bijem

Terminator napędzany samogonem powraca! I to w wielkim stylu, bo dzieją się nieprawdopodobne. Dowiecie się, jak zamienić Babę Jagę w broń ostatecznej Zagłady, jak w Dębince realizują konwergencję kultur, jakie zagrożenia mogą płynąć ze świętowania Światowego Dnia Przytulania oraz co Syndrom...
Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 8. Konan Destylator 5/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroniki Jakuba Wędrowycza, tom 8. Konan Destylator

Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków...
Wampir z M-3 0/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wampir z M-3

Krwista historia pokolenia Born in the PRL Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie których dręczy głód... A więc twierdzicie Obywatelu, że wampiry istnieją? Niby kraj socjalistyczny, ateizm w modzie, a tu taka wtopa. I jak tu się krzyżem odwijać? Jak wodą, tfu, święconą chlapać? A czosnek tylko...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula