Smak trucizny. 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2022
Wydawnictwo
Ilość stron
312
Nasza cena: 33,59 zł 49,90 zł Taniej o: 33%

"Smak trucizny. 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli" to książka, która z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom kryminałów. Autor nie tylko opisuje najpopularniejsze z trujących substancji, ale też przedstawia ich działanie - w dość nietypowy sposób, bo na podstawie morderstw, w których zostały użyte.

W książce "Smak trucizny. 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli" Neil Bradbury przedstawia 11 najbardziej osławionych trucizn na świecie. Autor umiejętnie łączy elementy historii medycyny, toksykologii oraz opisów prawdziwych zbrodni, tworząc literaturę faktu o kryminalnym zabarwieniu. Wszystko po to, by przedstawić czytelnikowi historię powstania i jak najlepiej zobrazować działanie kilkunastu śmiercionośnych substancji, a także ujawnić antidotum - o ile istnieje.

Informacjom o prawdziwych zabójcach i popełnionych przez nich zbrodniach - tych rozwiązanych, tych zapomnianych, a także tych wciąż nierozwikłanych - towarzyszą intrygujące dzieje 11 tytułowych trucizn. Każdy rozdział poświęcony został innej substancji. Pomiędzy mrożące krew w żyłach opowieści autor zręcznie wplata ciekawostki, fakty oraz medyczne treści pomagające zrozumieć funkcjonowanie organizmu człowieka i oddziaływanie konkretnej trucizny. To 312 stron ciekawej i zarazem przerażającej opowieść o 11 truciznach oraz tych, którzy je odkryli, zbadali i wykorzystali do niecnych celów.


O autorze

Neil Bradbury jest profesorem fizjologii i biofizyki oraz wykładowcą na Rosalind Franklin University of Medicine and Sciences. Autor specjalizuje się w dziedzinie fizjologii i na co dzień zajmuje badania nad chorobami genetycznymi. "Smak trucizny" to jego niezwykle udany debiut literacki.

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Smak trucizny
 • Autor: Neil Bradbury
 • Wydawnictwo Rebis
 • Seria Varia
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2022
 • Ilość stron: 312
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381885782
 • Język: polski
 • Podtytuł: 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli
 • Oryginalny tytuł: A Taste for Poison
 • Tłumacz: Jacewicz Agnieszka
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381885782
 • EAN: 9788381885782
 • Wymiary: 13.5x21.5 cm

Recenzje książki Smak trucizny. 11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli (6)

 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Smak trucizny” - Neil Bradbury

  11 najbardziej śmiertelnych trucizn i historie morderców, którzy ich użyli.

  Co za wspaniały debiut!

  Opowiem Wam dziś o książce, która okazała się ciekawą, medyczną, mrożącą krew w żyłach literaturą faktu o kryminalnym zabarwieniu.

  Jaki piękny, ciepły letni wieczór! Temperatura jest idealna, włosy rozwiewa lekki wiaterek, a ruch wody w basenie relaksuje myśli. Do szczęścia brakuje jedynie drineczka. O proszę! Jaki mój mąż kochany, uczynny… ledwo pomyślałam o napoju, on zjawia się z tonikiem w ręku. Słodki mój profesor! Nie to, co ten drink, gorzki, że ja cię nie mogę… ale nie zrobię mu przykrości. Wypiję. Do połowy. Paskudny tonik.

  Pani Alexandra za pewne nie przypuszczała, że jej uczynny profesor zakropi drineczka atropiną. Żona stała mu na drodze do szczęścia i jedyne, co powinna zrobić to umrzeć, a że nie była skora do współpracy, to trzeba jej było w jakiś sposób pomóc. I faktycznie. Pomógł. Z tym, że los bywa przewrotny i nie zawsze rzeczy toczą się tak, jak to sobie wyobrażaliśmy…

  Książka „Smak Trucizny” łączy w sobie elementy historii medycyny z opisem prawdziwych przestępstw. Autor zręcznie przemyca do naszej świadomości medyczne treści, które pokazują funkcjonowanie organizmu człowieka i to, jak konkretna trucizna nań wpływa. Dowiadujemy się, do czego doprowadziło ludzi mylne postrzeganie niektórych substancji i ich nieprawidłowe użytkowanie. Dostajemy na tacy historie morderców, wraz z całym tłem zbrodni. Dzięki opowieściom o postępie medycznym w dziedzinie toksykologii możemy przenieść się w czasie i wraz z rzeczywistymi bohaterami opowieści przeżyć (albo i nie…) te fascynujące historie.

  Książka jest pełna treści i humoru. Autor raczy nas ciekawostkami i faktami, które zręcznie przeplata z elementami wykładu, a całość okrasza kryminalną aurą.

  Tym, co mnie zachwyca, jest erudycja autora. Nie dość, że jest świetnie przygotowany do tematu, to jeszcze często nawiązuje do literatury, co na pewno sprawi frajdę wszystkim książkoholikom.

  Polecam tę książkę. Myślę, że sprawdzi się na prezent dla tych, którzy lubią „konkret”.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jaka metoda morderstwa, według Was, jest najbardziej intrygująca? 🤔 Ja uważam, że jest to otrucie 😏

  Trzeba dobrze zaplanować w jaki sposób podać truciznę, jaka dawka będzie odpowiednia, no i jak to zrobić, by uniknąć podejrzeń 🧐

  Wszystkim tym, których fascynuje temat trucizn, lub którzy potrzebują odpowiednich informacji do swoich kryminalnych powieści zachęcam gorąco do sięgnięcia po "Smak trucizny".

  Neil Bradbury, jest profesorem fizjologii i biofizyki oraz wykładowcą i przyznam, że z wielką przyjemnością chodziłabym na Jego zajęcia, bo jeśli są choć w połowie tak ciekawe jak ta książka, to jestem pewna, że byłyby to moje ulubione wykłady 🤩

  Autor w sposób intrygujący i często zabawny opisuje historie poszczególnych trucizn. Smaczku dodają zawarte tu przykłady użycia trucizn i historie trucicieli.

  Z tej książki dowiecie się wielu ciekawostek [Adres usunięty]. tego jak powstał gin z tonikiem, co leczono wstrząsami insulinowymi lub gdzie znajduje się "ogród śmierci", w którym rosnące rośliny mogą zabić.

  Książka ta to niebanalna, ciekawa, ale też przerażająca opowieść o 11 truciznach, oraz o ludziach, którzy je odkryli, zbadali i wykorzystali do bardzo odległych od siebie celów - leczenia chorób lub uśmiercania innych osób.

  Rzetelna dawka wiedzy naukowej uzupełniona o fascynujące anegdoty - w ten sposób powinny być pisane wszystkie książki popularnonaukowe 😁

  Polecam gorąco!!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dużą przyjemnością miałam z przeczytania tej książki. Nie dość, że świetnie napisana, to i tematyka dla mnie zupełnie nowa, więc sporo się dowiedziałam.

  11 rozdziałów. 11 trucizn. Przy czym, książka podzielona jest na dwie części; o truciznach o złożonej budowie, pozyskanych ze źródeł biologicznych jak insulina, rycyna czy cyjanek oraz o tych, obecnych w ziemi o prostszej strukturze molekularnej, jak polon, chlor czy arszenik.

  Co ciekawe, wszystkie te substancje pozwalają zapobiegać śmierci i chorobom albo… wręcz przeciwnie, wszystko to kwestia ilości, w jakiej zostaną użyte. I choć każdy rozdział opowiada o innej substancji, ma on podobną konstrukcję. Do opowiedzenia o ich genezie i działaniu na organizm ludzki posłużyły konkretne, autentyczne historie kryminalne.

  Jest bardzo treściwie, co nie znaczy nużąco. Nie zabraknie ciekawostek, lekkiego humoru i… momentów grozy. Nie są to specjalistyczne wykłady akademickie a świetnie opowiedziana historia środków trujących.

  Dla nielubiących książek wymagających skupienia, problem mogą stanowić zagadnienia medyczne i z dziedziny chemii. Pamiętajmy, że autor jest uznanym profesorem fizjologii i biofizyki. Czytanie przez to nie jest może najłatwiejsze ale pomaga wyjątkowo zrozumiały język i wyłożenie tematu "od podstaw". Było kilka fragmentów, które mnie zmęczyły, ale to niewielka część tej fascynującej podróży. Bez wątpienia z całością grało i było potrzebne.

  Dla lubiących historie kryminalne, książka stanowi nie lada gratkę. Mnóstwo w niej historii szpiegów, zazdrosnych żon, mężów, którzy postanowili ułożyć sobie życie z kochankę, niewygodnych współspadkobierców ale i osób, które zwyczajnie lubiły uśmiercać. Wszystko w przyjemnym tonie sprawozdania z dochodzenia, takim charakterystycznym stylu autora, rytmicznym, zajmującym jak kryminał, który wyśmienicie mi się czytało.

  Ps. Zdjęcia też są ;⁠-)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zdecydowanie nie nudziłam się czytając Smak trucizny… ogromnym jego plusem jest podejście autora do swojej książki i to jak budował rozdziały. Można by rzec: dla każdego coś miłego, ponieważ Neil Bradbury poświęca tyle samo miejsca objawom otrucia, które dostrzec może każdy, jak i tym, które kryją się w ciałach ofiar. Bardzo przystępnym i prostym językiem tłumaczy która trucizna blokuje przepływy informacji między neuronami a która podróżując w krwioobiegu uszkadza narządy wewnętrzne. Więc nawet nie będąc geniuszem czy nie posiadając zaawansowanej wiedzy z dziedzin toksykologii i neurologii czytelnik nie czuje się gorszy czy głupszy, a wiedza podana w tak przystępny sposób umożliwia głębsze zrozumienie niszczycielskich działań trucizn.

  Smak trucizny… to bardzo dobra książka łącząca w sobie tajemniczość kryminału, prawdziwość powieści historycznej i widzę lektury popularnonaukowej. Przygotowana skrupulatnie i z dbałością o szczegóły serwuje czytelnikowi edukacyjną pigułkę nieco gorzką i trującą ale jakże pouczającą!

  I jak tu nie polecać?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Współpraca: Dom Wydawniczy Rebis

  Czytacie czasami reportaże? Ja musze przyznać się, że kiedyś nie próbowałam nawet sięgnąć po ten gatunek. Teraz robię to coraz częściej i uważam, że do tej pory wiele straciłam nie czytając ich.

  Czym kojarzy Wam się słowo trucizna? Z jadem żmii? Z wyciągiem z jakieś rośliny? A może z szalonym naukowcem opracowującym trujące mikstury? Mnie chyba z roślinami.

  „Smak trucizny” to pewnego rodzaj zbiór jedenastu najbardziej śmiertelnych trucizn oraz opis morderstw jakie miała miejsce przy ich użyciu. Nie jest to jednak jak sam autor pisze, leksykon składników, które zabijają. Neil Bradbury opisuje skąd ludzie przed laty wzięli dany składnik by leczyć różne choroby. Jak wiemy z historii tych niby leków, nie wszystkie leczą, a zabijają zwłaszcza jeśli poda się je w większej dawce. Liczy się na pewno sposób ich podana. Jedne zabijają w kilka minut, inne w parę dni. Są też takie, które można serwować stopniowo, porcjami rozłożonymi w czasie. Trucizna do organizmu może dostać się aż czteroma drogami. Można ja wstrzyknąć domięśniowo lub dożylnie, może również dostać się do płuc drogami oddechowymi. Można ją bezpośrednio spożyć lub zatracić się nią poprzez kontakt skórny. Paradoksem jednak jest fakt, że ta sama substancja może zarówno zabijać jak i leczyć.

  Książka napisana jest bardzo prostym i zarazem ciekawym językiem. Dzięki licznym przykładom jak dany składnik wpływa na organizm ludzki i jak ludzie stosowali go by kogoś zabić sprawia, że książkę wręcz pochłania się. Autor bardzo dokładnie i obszernie opisał morderców, którzy doskonale wiedzieli jak użyć np. Potasu, Cyjanku czy Insuliny by zabić a przy tym nie zostać zdemaskowanym. Książka pokazuje również wiele przykładów w czym te jedenaście trucizn pomaga. Na przykład atropina używana jest w okulistyce i niestety. Jeśli chcecie dowiedzieć jak czy istnieje antidotum na zatrucie cyjankiem? Jak zabija rycyna? Jak substancja często występowała w powieściach kryminalnych? I dlaczego szpitale trzymają tak niebezpieczną substancję jaką jest roztwór potasu? Musicie koniecznie przeczytać „Sak trucizny”. Myślę, że dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o niektórych lekach, które być może macie w swojej apteczce domowej oraz o skomplikowanych procesach, które utrzymują nas przy życiu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Błyskotliwie łącząc tematy nauki i zbrodni, Smak trucizny ujawnia, jak jedenaście znanych substancji wpływa na organizm człowieka ? na kanwie morderstw, w których ich użyto. Czytelnicy powieści kryminalnych doskonale wiedzą, że trucizna jest jedną z niezmiennie powracających metod wybieranych przez...
dodaj do schowka Do koszyka 38,17 zł
Trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę. To nie tylko historia człowieka niesłusznie skazanego na dożywocie. To historia zbrodni sądowej dokonanej w majestacie prawa. To historia złamanego życia. Niejednego. Historia, która mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. W 1999 roku od kul...
dodaj do schowka Do koszyka 26,86 zł
Zapiski lekarza z pierwszej linii walki z koronawirusem, strachem i paniką. Sięgając po tę książkę, poczujesz zapach szpitala, strachu i śmierci! Ta historia działa się na moich oczach. W moim dzienniku znajdziecie zarówno humor, niekiedy czarny, jak i tragiczne historie, które zapadły mi w pamięć....
dodaj do schowka Do koszyka 27,28 zł
Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady? To tylko niektóre z pytań, na które próbują...
dodaj do schowka Do koszyka 30,21 zł
Opowieści o lekach, które Thomas Hager zebrał w tej książce, składają się na fascynującą historię ich roli w nowożytnej medycynie, a zarazem ewolucji naszej kultury. Każdy znaczący lek ma swoją historię. Może być owocem geniuszu badacza dziwaka, spowodować przełom w medycynie, a nawet zmienić...
dodaj do schowka Do koszyka 27,27 zł
Nagradzane reporterki „New York Timesa” w pasjonującym, demaskatorskim stylu przedstawiają wyjątkową, technologiczną historię naszych czasów – dzieje Facebooka. Facebook, swego czasu jeden z największych fenomenów branży technologicznej, od kilku lat jest nękany kontrowersjami i kryzysami. Wyciek...
dodaj do schowka Do koszyka 18,52 zł Cena regularna: 49,90 zł -63% Najniższa cena z 30 dni: 20,15 zł -8%
Wybrane bestsellery
W książce Rozproszone umysły autor obala mit genetycznego podłoża ADD i daje nadzieję oraz porady żyjącym z tym zespołem dzieciom i dorosłym. Dzięki potraktowaniu ADD nie jako dziedzictwa genetycznego, lecz odwracalnego zaburzenia i opóźnienia rozwojowego, książka ta ułatwia rodzicom zrozumienie...
dodaj do schowka Do koszyka 40,99 zł
BEZ WZGLĘDU NA TO, W KTÓREJ ERZE JESTEŚ, TA KSIĄŻKA JEST DLA CIEBIE Każdy zna Taylor Swift – jej reputacja ją wyprzedza. Najbardziej popularna piosenkarka na świecie i pierwsza w historii kobieta czterokrotnie wyróżniona Grammy za najlepszy album roku. Nieustraszona skandalistka i delikatna...
dodaj do schowka Do koszyka 38,10 zł
300 stron starannie zebranych i zweryfikowanych faktów dotyczących historii, która rozgrywa się na naszych oczach, ale której realne znaczenie znają tylko nieliczni.Historii, którą czyta się jak najlepszy thriller polityczny, niebywałej i niewyobrażalnej dla wielu z nas – lecz prawdziwej.Historii,...
dodaj do schowka Do koszyka 41,68 zł
Tom z serii "Franklin. Historyjka z telewizji" Franklin i miś bardzo się przyjaźnią. Pewnego dnia żółwik przekonał się o tym, jak ważne jest słowo "przepraszam". Gdyby nie ono, przyjaźń z misiem zawisłaby na włosku. Seria opowieści o Franklinie opartych na odcinkach popularnej serii filmów...
dodaj do schowka Do koszyka 8,51 zł
Piąty tom serii "Hellish"! Tę historię można czytać, nie znając poprzednich tomów. Pierwszy tom dylogii „Agony”, historii najmłodszego z braci Scott. „A kiedy twoja dusza zostanie pożarta, pamiętaj, że cię przed tym ostrzegałem”. Aiden Scott wraz z rodzeństwem odziedziczył wielki spadek, w tym...
dodaj do schowka Do koszyka 30,45 zł
W świecie rządzonym przez obdarzonych mocami Elitarnych Zwyczajna dziewczyna ze slumsów staje przed wyzwaniem, jak przetrwać. W królestwie Ilyii Zwyczajni skazani są na banicję lub śmierć. Ich niedobitki ściga Kai, brat następcy tronu, od dziecka szkolony na Egzekutora. W czasie jednej z takich...
dodaj do schowka Do koszyka 48,18 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula