"U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła" to piękna opowieść, która wprowadzi Cię w świat bogów, magii i dawnych wierzeń. Zanurz się w wirze niezwykłych historii i odkryj ten legendarny świat, którego niektóre aspekty przetrwały do dzisiaj.
Słowianie wierzyli w wielu bogów, którym oddawali cześć na rozmaite sposoby. Niektóre z ich imion znane są niemal wszystkim Polakom, nawet jeśli nie zagłębiali się w historię Słowian. Jako przykład można podać np. Świętowita o czterech obliczach, gromowładnego Peruna czy bogatego Welesa. Jest również wielu mniej znanych bogów, o których słyszy się znacznie rzadziej: Trygław, Jarowit, Rugiewit, Żywia czy Dola. A to jedynie niewielka ich część.
Autor prowadzi intrygujące rozważania na temat dawnych wierzeń oraz magicznych praktyk, które kształtowały się pod ich wpływem. Duża część pogańskich zwyczajów wciąż jest praktykowana i cieszy się dużą popularnością, zachowując przy tym świecki charakter. Mowa tu chociażby o takich praktykach jak topienie marzanny, dożynki czy Noc Kupały.
O autorze
Leonard J. Pełka jest autorem porywających książek, które są wspaniałą podróżą po dawnych wierzeniach, legendach i przesądach. Historia opisywana jest z prawdziwą pasją i fascynacją, a staranne przedstawienie pradziejów pozwala lepiej poznać ich znaczenie. Leonard J. Pełka jest również autorem książek "Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian" oraz "Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy".