"Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego to jedna z najpopularniejszych nowel polskiego mistrza słowa.
Przygnębiający obraz będący symbolem polskich pragnień narodowowyzwoleńczych i przegranego powstania mimo krótkiej formy zmusza do refleksji i przenosi czytelnika do drugiej połowy XIX wieku.
W 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe, które było skierowane przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Było to największe i najdłużej trwające powstanie narodowe, które przyjęło charakter wojny partyzanckiej liczącej ponad tysiąc bitew. W noweli Stefana Żeromskiego czytelnik staje się świadkiem przygnębiającej sytuacji. Pewnego jesiennego dnia jeden z ostatnich powstańców styczniowych, który wiózł broń, został zamordowany przez oddział rosyjskich żołnierzy. Jego ciało zostało rozszarpane przez ptaki, a cały dobytek ukradł chłop z pobliskiej wsi. W niedługim tekście autor zawarł całą tragedię powstania, a także uwypuklił ciemnotę ludu. To wydanie zawiera całą treść noweli pozbawioną jakichkolwiek skrótów, a więc doskonały materiał dla uczniów i czytelników szukających oryginalnej wersji.
O autorze
Stefan Żeromski był polskim prozaikiem, publicystą i dramaturgiem. Jego dzieła ukształtowały wiele pokoleń, a ON sam aż czterokrotnie był nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii Polski, napisał takie dzieła jak "Syzyfowe prace", "Przedwiośnie" czy "Ludzie bezdomni".