Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście

Autor:

Mark Boyle

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 11
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
14,5x20,5 cm
Wydawnictwo
Rok wydania
2020
Ilość stron
328
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 24,68 zł
Nasza cena: 23,60 zł 42,90 zł Taniej o: 45%

"Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście" to pełna wzruszeń opowieść Marka Boyle'a o życiu pozbawionym rozpraszaczy, które powodują napięcie i konieczność gonitwy za pieniędzmi, które w gruncie rzeczy do życia potrzebne być nie muszą.

Mówi się, że "kiedyś nic nie było, a ludzie byli szczęśliwi". Czy to bieda powodowała szczęście, czy może jednak obecny nadmiar dóbr materialnych stał się powodem negatywnych emocji? A gdyby tak zrezygnować z dzisiejszej technologii, dóbr materialnych i wielkomiejskiego szumu na rzecz błogiego spokoju i życia według zasad proponowanych przez naturę?

Tak właśnie zrobił Mark Boyle, który na świecie zyskał pseudonim "człowieka bez pieniędzy". Któregoś dnia wylogował się z poczty z nadzieją, że będzie to ostatni raz w życiu. Zabrał kilka swoich rzeczy i wyprowadził do malowniczej wioski, w której próżno szukać wielkomiejskiego zgiełku. Zafascynowany ciszą, spokojem i przyrodą żyje według reguł dyktowanych porami roku i wysokością słońca na niebie. Okazuje się bowiem, że egzystencja bez udziału urządzeń elektrycznych jest możliwa i całkiem... przyjemna.

Otwartość i szarość emanująca z języka, jakim operuje autor, zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy jako człowiek jest się w stanie odrzucić życie online i wylogowanie się do świata doczesnego. Jest to też szansa na zastanowienie, czy codzienne życie sprawia radość i daje satysfakcję oraz czy nie brak w nim innych wartości, takich jak relacja z drugim człowiekiem.

Książka "Offline" Marka Boyle’a to opowieść o współczesnym człowieku, który poszukuje szczęścia u źródeł – w naturze, z której wszystko powstało. Autor, z buddyjskim niemal spokojem (niczym w "Podążaj ścieżką Buddy" autorstwa Dalajlamy XIV Thubtena), próbuje uświadomić sobie i społeczeństwu, że czasami naprawdę warto odpuścić, by zyskać jeszcze więcej.

Pobierz darmowy fragment

Recenzje (11)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor postanawia "wyjąć wtyczkę" usprawniającą jego dotychczasowe życie, tym samym zaczyna bycie "offline". Na irlandzkim ranczo, żyjąc z pracy własnych rąk.

  Pierwsza kwestia dotyczy książki. Czytało się znośnie, choć nic mi nie urwało. Opisy przyrody, codzienne rytuały, osobiste refleksje. Ok, kupuję takie leniwe opowieści. I choć język mnie nie uwiódł jakbym tego oczekiwała a moralizatorski ton autora często drażnił to i tak warto przeczytać. Przyznam, miejscami byłam ciekawa poczynań autora. Jest też kilka rozsądnych spostrzeżeń, w kilku miejscach się zgadzamy, np. o współczesnych ruchach ekologicznych. Na plus przemawia fakt, że to nie poradnik. Nie dość, że nie lubię, to do czego byłby mi potrzebny akurat taki 🤷‍♀️ Wartość dodana książki to Irlandia, można trochę wyczytać i o niej i o jej mieszkańcach.

  Druga kwestia to ta związana z nasuwającymi się po przeczytaniu pytaniami. Dla mnie to utopia i gra pod publikę. Zresztą, facet rocznik 79. a bajdurzy jakby przeżył 90 wiosen. Kocham spokój i brak towarzystwa ale nie rozumiem dlaczego miałabym w XXIw. rozniecać w domu ogień za pomocą tarcia. Dlaczego miałabym wyzbyć się wielu wszelakich udogodnień, które powstały aby uprzyjemnić mi życie? Poza tym, kosztem własnego widzimisię włazi buciorami w obecną tam florę i faunę. Był weganem teraz rozkładając sarnę na czynniki pierwsze dorabia do tego ideologię. Wiem też, że na takie życie może sobie pozwolić ktoś bez dzieci, kredytu i wielu in. Dla mnie trąci trochę egoizmem. Żyje z pracy własnych rąk. I co? Niby bogatsze to jego życie? I czy to daje mu prawo bezwzględnego krytykowania ludzi takich jak my? W sensie wpisujących się w ogólnie przyjęte normy?

  Trochę przekłamań i zaprzeczeń w tej historii jest również ale odsyłam do lektury, sami oceńcie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonała, ciepła, mądra, prawdziwa.

  Bez zbędnego moralizowania otwiera oczy na prawdę o naszym wpływie na środowisko.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli chodzi o nowości wydawnicze to śledzę je uważnie i wypatruję mód. Po serii o życiu hygge, był minimalizm, były już wszystkie pomysły na to by znaleźć swoją ścieżkę, a że tyle ludzi, to tyle ścieżek, to każdorazowo podchodzę do tego bardzo sceptycznie, bardziej interesują mnie książki, napisane przez ludzi, którzy faktycznie zmienili coś w swoim życiu i jakie to skutki przyniosły. Niekoniecznie muszę wdrażać ich metodę, bo gdyby tak było już dawno hodowałbym pszczoły, mieszkała w pustelni, odzywałbym się w wór z lnu. Jednak opis książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście, przyznam się Wam, że popełniłam błąd, niedokładnie przeczytałam tytuł i zrozumiałam, że autor pokaże mi jak odciąć się na współczesności i na tym zarobić. No cóż, jak mawiają mądrzy, jak się nie ma co się lubi - to się kradnie co popadnie.

  Autor książki postanawia podzielić się z nami doświadczeniami związanymi z tym, co można określić uwstecznieniem się. Wiem, że brzmi to pejoratywnie, ale gdy po latach zdobywania, odkrywania, rozwoju cywilizacji, ktoś świadomie rezygnuje z nowoczesności to ciężko nazwać to inaczej. Najpierw zaczął od życia bez pieniędzy, a później świadomie, krok po kroku dążył do stworzenia samowystarczalnego gospodarstwa, pozbawionego zdobyczy cywilizacji jak toaleta, elektryczność, a postawił na życie w zgodzie z naturą. Ba prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, a gdy został poproszony o spisanie swoich refleksji, był w kropce bo wydawnictwa nie przyjmują rękopisów, a ON przecież wyrzekł się technologii. Jednak udało się i możemy przeczytać o innym sposobie na życie.

  Na pierwszy rzut oka można sobie pomyśleć, ale mi filozofia, odciąć się od współczesności, ale gdy zastanowimy się, jak głęboko wpuściliśmy nowoczesność do naszego świata zobaczymy jak trudno byłoby nam funkcjonować bez komputera i bez telefonu. O ile z telewizora wiele osób rezygnuje, tak telefon i komputer są warunkami niezbędnymi do egzystowania w społeczeństwie. Mało kto też prowadzi gospodarstwo bez technologii a autor próbuje i dzieli się z nami swoimi odkryciami, swoim zdobywaniem wiedzy i to jest fascynujące. Rzadko jest tak że zdobycze technologiczne to same zalety, one zwykle coś zabierają, taki przyczynek do rozmyślań możemy znaleźć w tej książce. Może eskapizm, aż w tak skrajnej formie nie do końca jest dla mnie, ale samą książkę będę wspominała naprawdę dobrze, jako opisanie czegoś nowego dla mnie w interesujący sposób.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Slowlife, minimalizm – to pojęcia, które w ostatnich latach stały się bardzo modne, a grupa osób, które chcą żyć prościej, spokojniej, które chcą uwolnić się od wyścigu szczurów i bardziej być niż mieć, z każdym rokiem powiększa się coraz bardziej. Zwykle osiągnięcie stanu slow (który dla każdego będzie tak naprawdę oznaczał coś innego) jest rozciągniętym w czasie procesem, obejmującym pozbywanie się ze swojego życia rzeczy, osób, zmianę sposobu odżywiania czy spędzania wolnego czasu. Mało kto decyduje się jednak na całkowite odcięcie się od współczesnych osiągnięć, od rzeczy, mało kto zanurza się w tym „byciu” w pełnym tego słowa znaczeniu. Otoczenie ma wobec nas bowiem pewne oczekiwania, zresztą – my sami mamy je wobec życia. Każdy z nas zatem musi sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży granica w rezygnowaniu z osiągnięć współczesności, z dóbr materialnych i kulturalnych, by egzystencja w tym nowym, „lepszym” życiu, nie zamieniła się w koszmar.

  Na takie wyzwanie, na niemal całkowity powrót do natury, zdecydował się Mark Boyle. Jego nazwisko kilka lat temu pojawiło się już w wielu mediach, zasłynął bowiem jako „człowiek bez pieniędzy”, przeprowadził bowiem swego rodzaju eksperyment funkcjonowania bez nich. Teraz poszedł krok dalej, co zapewne było konsekwencją poprzedniego wyboru. Postanowił dobrowolnie pozbawić się wszelkich zdobyczy technologicznych, choć to określenie „wszelkich” jest dyskusyjne, trudno bowiem określić, z czego dokładnie trzeba zrezygnować, jak daleko sięgnąć w tej ucieczce od cywilizacji.

  Brak prądu, ciepłej wody, telewizji, Internetu, telefonu – to tylko kilka przykładów tego, z czego zrezygnował Boyle. Postanowił osiąść na swojej irlandzkiej farmie, trzyakrowym gospodarstwie, które stopniowo uczynił samowystarczalnym. Co więcej, na terenie tego gospodarstwa zbudował dla siebie dom, pozbawiony zdobyczy technologicznych (a nawet toalety), z biegiem czasu powstał też hostel w którym goście autora mogą zatrzymywać się za darmo. Żyjąc zgodnie z rytmami natury i z pracy własnych rąk opisuje swoje doświadczenia (oczywiście ręcznie), poczynając od zachwytu nad pięknem natury, po zmagania z prozaicznymi wydawałoby się czynnościami, które bez osiągnięć technologicznych, stają się prawdziwym wyzwaniem. Na podstawie tego eksperymentu, kolejnego już w jego życiu, powstała niezwykle frapująca i dająca pole do refleksji książka pt. „Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście”. Chciałabym napisać, że ten swego rodzaju dokument zmotywuje czytelników do pójścia tą samą drogą, którą pokonał Boyle, ale raczej mało kto zdecyduje się na takie „wyciągniecie wtyczki”. I to nie tylko dlatego, że jesteśmy zbyt przywiązani do naszego życia i otaczających nas rzeczy, ale dlatego, że powtórzenie wyczynu (bo w tych kategoriach należy to rozpatrywać), jest niezwykle karkołomną decyzją, wymagającą dobrego zdrowia, ciężkiej pracy i warunków, które nie każdy z nas spełnia.

  Niezależnie od tego jednak, na co jesteśmy gotowi i jak bardzo chcemy być „off’, po książkę zdecydowanie sięgnąć warto. Znajdziemy tu bowiem nie tylko intrygującą opowieść dotyczącą dojrzewania do tej decyzji, opis samego gospodarstwa i otaczającej autora przyrody, ale również zmagania z tą naturą i codziennością, w której kolejne czynności warunkowane są kaprysami przyrody i porami roku. W książce, mimo opisów najprostszych aktywności, od załatwiania potrzeb fizjologicznych w takich warunkach począwszy, na szczegółach dotyczących sadzenia lasu i uprawy roślin kończąc, znajdziemy przede wszystkim spokój. Spokój człowieka pogodzonego ze wszystkim, co nadchodzi, swobodnie poddającego się biegowi wydarzeń. Spokój człowieka, który rezygnując z wszystkiego, co przynosi nam cywilizacja, potrafił usłyszeć nareszcie siebie…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Na początku podchodziłam do tej książki bardzo sceptycznie. Bo jak żyć całkowicie bez technologii? Nawet jeśli sami staramy się ograniczyć godziny spędzone przed komputerem i z telefonem w dłoni, to sytuacja, społeczeństwo narzuca nam pewne zachowania. Dzwoniący szef, martwiąca się mama, aplikacja rozkładu jazdy autobusu, informacje ze świata. Niby drobnostki, jednak do wszystkiego używamy naszych smartfonów.

  Autor książki poszedł o krok dalej, wręcz o kilometry dalej, zamieszkał w irlandzkiej wiosce, w domu wybudowanym przez siebie samego, wyrzekł się jakiejkolwiek technologii - prądu, telefonu, Internetu, a nawet zegarka. Brzmi całkowicie niesamowicie, jednak Mark Boyle w swojej książce dzień po dniu relacjonuje swoje zmagania w tym nowym, surowym trybie życia. Prostota, a nawet trudność jaka bije z tego pamiętnika, totalnie mnie urzekła. Autor w gawędziarskim stylu opowiada o trudach i radościach, które mu towarzyszą. Mogłoby się wydawać, że to nic ciekawego, jednak mnie ta książka oczarowała, pochłonęła i wręcz sama wyzbyłabym się choćby zegarka (no, ale w pracy to nie byliby zadowoleni). Mimo, że temat trudno nazwać wzniosłym czy patetycznym, to czułam spokój czytając o tak przyziemnych sprawach, jak zbieranie ziół czy polowaniu. Podobała mi się naturalność, bezkompromisowość i realizm autora, a co za tym idzie - książka, która również miała te cechy.

  Nie sposób nie wspomnieć o tym jak ta książka została wydana. Twarda okładka, wklejka, dodatkowe ryciny. Idealna na prezent dla kogoś, albo dla siebie. Ja jestem pod wielkim wrażeniem i na pewno będę wracać do tej publikacji. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 6 recenzji

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,68 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście mobi epub

"Była godzina dwudziesta trzecia, kiedy po raz ostatni sprawdziłem pocztę i wyłączyłem telefon, licząc na to, że robię to na zawsze”. Mark Boyle, znany na świecie jako "człowiek bez pieniędzy”, opisuje swoje życie bez technologii, rządzone rytmami pór roku, na tle krajobrazu dalekiego od miejskiego...
Cycki. Czuła biografia piersi 5/5 Nasza cena:
25,14 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cycki. Czuła biografia piersi

Pełne, drobne, sterczące lub wiszące z wyraźnymi rozstępami. Są jedyną częścią ciała, która powstaje z niczego i wywołuje sprzeczne emocje: od dumy po wstyd, od obojętności po radość lub smutek. W życiu kobiety rola piersi zmienia się wiele razy. Kiedy Corien van Zweden dowiaduje się, że w jej...
Matki. Niezwykła historia macierzyństwa 5/5 Nasza cena:
29,94 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Matki. Niezwykła historia macierzyństwa

Matka, matula, mama... Oto  fascynująca opowieść o roli matki na przestrzeni wieków. Sarah Knott zaskakuje i ożywia przeszłość, kolejne odkrycia zestawiając w szokującym kontraście z teraźniejszością. To intymny, liryczny, a jednocześnie bardzo dogłębny obraz macierzyństwa. Począć, poronić, poczuć...
Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie 5/5 Nasza cena:
27,45 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie

Bezwzględny morderca, który decydował o losach narodów i przebiegu wojen. W ciągu 200 tysięcy lat naszej stosunkowo krótkiej egzystencji odebrał życie mniej więcej 52 miliardom ludzi. Przenosi destrukcyjne choroby, które są przyczyną bezkresnego potoku rozpaczy i śmierci. I nie ma zamiaru przestać....
Poza mną 4/5 Nasza cena:
25,14 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Poza mną

Książka “Poza mną” to przejmująca opowieść o najskrytszych pragnieniach, obawach i demonach każdego człowieka próbującego wstać z kolan. Zrozumienie problemów pacjentów nie równa się z otwartością na samą siebie. Przeszłość bezlitośnie dobija się do drzwi, a nadchodzące zdarzenia niczego nie...
No pasa nada! 5/5 Nasza cena:
25,74 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

No pasa nada!

Prawdziwe historie współczesnych mujeres. Kobiece oblicze męskiego świata Meksyku. Llorona, Malinche, Guadalupe. Szalona – zdrajczyni – święta. Prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadalupe. Reszta kobiet to zdrajczynie lub szalone. Zwłaszcza te, które mają odwagę mówić swoim głosem....
Ziemiożerczyni 5/5 Nasza cena:
22,14 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ziemiożerczyni

Magiczny realizm prosto z obrzeży Buenos Aires. Liryczna i brutalna powieść balansująca na granicy przerażającej rzeczywistości i ludowych wierzeń. „Dlaczego ja, ziemio?” Kiedy była małą dziewczynką, połknęła ziemię i doznała wizji, jak ojciec bije matkę na śmierć. Wtedy Ziemiożerczyni odkryła w...
Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności 5/5 Nasza cena:
21,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności

Rób NIC i uwolnij się od nałogu COŚRÓBSTWA Otaczają cię rzeczy nierzeczywiste: wizualizacje produktów, idealne zdjęcia w mediach społecznościowych, zbawienne aplikacje, dzięki którym zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Bo przecież czas to pieniądz, a jest jeszcze tyle do zrobienia! Już kładąc się do snu,...
Ciemność. W obronie mroku 5/5 Nasza cena:
18,45 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ciemność. W obronie mroku

CZY CIEMNOŚĆ RZECZYWIŚCIE POWINNA WZBUDZAĆ STRACH? Od wieków uważana za wroga – zagrożenie, zło, a nawet śmierć. Niegdyś trudna do pokonania, dziś coraz rzadziej spotykana. Czy ciemności należy się bać? Aż 60% Europejczyków nie ma szansy na to, aby zobaczyć Drogę Mleczną. Światło otacza nas przez...
Audiobook Przełęcz Diatłowa mp3 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Przełęcz Diatłowa mp3

"Przełęcz Diatłowa" to niesamowita opowieść o kobiecie, której życie niespodziewanie splata się z tajemnicą dziewięciorga. Czas odkryć prawdę! Istnieją historie, które do dziś pozostają tajemnicą i rozpalają wyobraźnię. Nawet po latach pasjonaci, badacze i naukowcy usiłują wyjaśnić, co tak naprawdę...
Krwawy kwiat. Trylogia oporu. Tom 1 4/5 Nasza cena:
21,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krwawy kwiat. Trylogia oporu. Tom 1

Pierwszy tom napisanej z rozmachem szwedzkiej Trylogii oporu. Niepokojący thriller psychologiczny o kobiecie, która zostaje uwikłana w walkę z aparatem władzy. Po studiach i odbyciu służby wojskowej Sara przeprowadza się do Sztokholmu. Od tajemniczego pożaru, w którym zginął jej ojciec i brutalnego...
Lista nieobecności 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lista nieobecności

Debiutancka powieść Michała Pawła Urbaniaka. Pełna niedopowiedzeń, szczegółów oraz znaczeń historia przemijania i niezrozumienia, które prowadzi do tragedii. Artur Hnat nie żyje. Teraz jego bliscy muszą zmierzyć się z tym, co pozostawił. Zuzanna zatraca się w cierpieniu po stracie męża. Syn,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula