Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście

Autor:

Mark Boyle

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 11
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
14,5x20,5 cm
Wydawnictwo
Rok wydania
2020
Ilość stron
328
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,13 zł
Nasza cena: 10,44 zł 42,90 zł Taniej o: 76%

"Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście" to pełna wzruszeń opowieść Marka Boyle'a o życiu pozbawionym rozpraszaczy, które powodują napięcie i konieczność gonitwy za pieniędzmi, które w gruncie rzeczy do życia potrzebne być nie muszą.

Mówi się, że "kiedyś nic nie było, a ludzie byli szczęśliwi". Czy to bieda powodowała szczęście, czy może jednak obecny nadmiar dóbr materialnych stał się powodem negatywnych emocji? A gdyby tak zrezygnować z dzisiejszej technologii, dóbr materialnych i wielkomiejskiego szumu na rzecz błogiego spokoju i życia według zasad proponowanych przez naturę?

Tak właśnie zrobił Mark Boyle, który na świecie zyskał pseudonim "człowieka bez pieniędzy". Któregoś dnia wylogował się z poczty z nadzieją, że będzie to ostatni raz w życiu. Zabrał kilka swoich rzeczy i wyprowadził do malowniczej wioski, w której próżno szukać wielkomiejskiego zgiełku. Zafascynowany ciszą, spokojem i przyrodą żyje według reguł dyktowanych porami roku i wysokością słońca na niebie. Okazuje się bowiem, że egzystencja bez udziału urządzeń elektrycznych jest możliwa i całkiem... przyjemna.

Otwartość i szarość emanująca z języka, jakim operuje autor, zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy jako człowiek jest się w stanie odrzucić życie online i wylogowanie się do świata doczesnego. Jest to też szansa na zastanowienie, czy codzienne życie sprawia radość i daje satysfakcję oraz czy nie brak w nim innych wartości, takich jak relacja z drugim człowiekiem.

Książka "Offline" Marka Boyle’a to opowieść o współczesnym człowieku, który poszukuje szczęścia u źródeł – w naturze, z której wszystko powstało. Autor, z buddyjskim niemal spokojem (niczym w "Podążaj ścieżką Buddy" autorstwa Dalajlamy XIV Thubtena), próbuje uświadomić sobie i społeczeństwu, że czasami naprawdę warto odpuścić, by zyskać jeszcze więcej.

Pobierz darmowy fragment

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mark Boyle
 • Wydawnictwo Mova
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 328
 • Format: 14,5x20,5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366611290
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The way home
 • Tłumacz: Ryszard Oślizło
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366611290
 • EAN: 9788366611290
 • Wymiary: 14.5x20.5cm

Recenzje książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście (11)

 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonała, ciepła, mądra, prawdziwa.

  Bez zbędnego moralizowania otwiera oczy na prawdę o naszym wpływie na środowisko.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli chodzi o nowości wydawnicze to śledzę je uważnie i wypatruję mód. Po serii o życiu hygge, był minimalizm, były już wszystkie pomysły na to by znaleźć swoją ścieżkę, a że tyle ludzi, to tyle ścieżek, to każdorazowo podchodzę do tego bardzo sceptycznie, bardziej interesują mnie książki, napisane przez ludzi, którzy faktycznie zmienili coś w swoim życiu i jakie to skutki przyniosły. Niekoniecznie muszę wdrażać ich metodę, bo gdyby tak było już dawno hodowałbym pszczoły, mieszkała w pustelni, odzywałbym się w wór z lnu. Jednak opis książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście, przyznam się Wam, że popełniłam błąd, niedokładnie przeczytałam tytuł i zrozumiałam, że autor pokaże mi jak odciąć się na współczesności i na tym zarobić. No cóż, jak mawiają mądrzy, jak się nie ma co się lubi - to się kradnie co popadnie.

  Autor książki postanawia podzielić się z nami doświadczeniami związanymi z tym, co można określić uwstecznieniem się. Wiem, że brzmi to pejoratywnie, ale gdy po latach zdobywania, odkrywania, rozwoju cywilizacji, ktoś świadomie rezygnuje z nowoczesności to ciężko nazwać to inaczej. Najpierw zaczął od życia bez pieniędzy, a później świadomie, krok po kroku dążył do stworzenia samowystarczalnego gospodarstwa, pozbawionego zdobyczy cywilizacji jak toaleta, elektryczność, a postawił na życie w zgodzie z naturą. Ba prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, a gdy został poproszony o spisanie swoich refleksji, był w kropce bo wydawnictwa nie przyjmują rękopisów, a ON przecież wyrzekł się technologii. Jednak udało się i możemy przeczytać o innym sposobie na życie.

  Na pierwszy rzut oka można sobie pomyśleć, ale mi filozofia, odciąć się od współczesności, ale gdy zastanowimy się, jak głęboko wpuściliśmy nowoczesność do naszego świata zobaczymy jak trudno byłoby nam funkcjonować bez komputera i bez telefonu. O ile z telewizora wiele osób rezygnuje, tak telefon i komputer są warunkami niezbędnymi do egzystowania w społeczeństwie. Mało kto też prowadzi gospodarstwo bez technologii a autor próbuje i dzieli się z nami swoimi odkryciami, swoim zdobywaniem wiedzy i to jest fascynujące. Rzadko jest tak że zdobycze technologiczne to same zalety, one zwykle coś zabierają, taki przyczynek do rozmyślań możemy znaleźć w tej książce. Może eskapizm, aż w tak skrajnej formie nie do końca jest dla mnie, ale samą książkę będę wspominała naprawdę dobrze, jako opisanie czegoś nowego dla mnie w interesujący sposób.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Slowlife, minimalizm – to pojęcia, które w ostatnich latach stały się bardzo modne, a grupa osób, które chcą żyć prościej, spokojniej, które chcą uwolnić się od wyścigu szczurów i bardziej być niż mieć, z każdym rokiem powiększa się coraz bardziej. Zwykle osiągnięcie stanu slow (który dla każdego będzie tak naprawdę oznaczał coś innego) jest rozciągniętym w czasie procesem, obejmującym pozbywanie się ze swojego życia rzeczy, osób, zmianę sposobu odżywiania czy spędzania wolnego czasu. Mało kto decyduje się jednak na całkowite odcięcie się od współczesnych osiągnięć, od rzeczy, mało kto zanurza się w tym „byciu” w pełnym tego słowa znaczeniu. Otoczenie ma wobec nas bowiem pewne oczekiwania, zresztą – my sami mamy je wobec życia. Każdy z nas zatem musi sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży granica w rezygnowaniu z osiągnięć współczesności, z dóbr materialnych i kulturalnych, by egzystencja w tym nowym, „lepszym” życiu, nie zamieniła się w koszmar.

  Na takie wyzwanie, na niemal całkowity powrót do natury, zdecydował się Mark Boyle. Jego nazwisko kilka lat temu pojawiło się już w wielu mediach, zasłynął bowiem jako „człowiek bez pieniędzy”, przeprowadził bowiem swego rodzaju eksperyment funkcjonowania bez nich. Teraz poszedł krok dalej, co zapewne było konsekwencją poprzedniego wyboru. Postanowił dobrowolnie pozbawić się wszelkich zdobyczy technologicznych, choć to określenie „wszelkich” jest dyskusyjne, trudno bowiem określić, z czego dokładnie trzeba zrezygnować, jak daleko sięgnąć w tej ucieczce od cywilizacji.

  Brak prądu, ciepłej wody, telewizji, Internetu, telefonu – to tylko kilka przykładów tego, z czego zrezygnował Boyle. Postanowił osiąść na swojej irlandzkiej farmie, trzyakrowym gospodarstwie, które stopniowo uczynił samowystarczalnym. Co więcej, na terenie tego gospodarstwa zbudował dla siebie dom, pozbawiony zdobyczy technologicznych (a nawet toalety), z biegiem czasu powstał też hostel w którym goście autora mogą zatrzymywać się za darmo. Żyjąc zgodnie z rytmami natury i z pracy własnych rąk opisuje swoje doświadczenia (oczywiście ręcznie), poczynając od zachwytu nad pięknem natury, po zmagania z prozaicznymi wydawałoby się czynnościami, które bez osiągnięć technologicznych, stają się prawdziwym wyzwaniem. Na podstawie tego eksperymentu, kolejnego już w jego życiu, powstała niezwykle frapująca i dająca pole do refleksji książka pt. „Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście”. Chciałabym napisać, że ten swego rodzaju dokument zmotywuje czytelników do pójścia tą samą drogą, którą pokonał Boyle, ale raczej mało kto zdecyduje się na takie „wyciągniecie wtyczki”. I to nie tylko dlatego, że jesteśmy zbyt przywiązani do naszego życia i otaczających nas rzeczy, ale dlatego, że powtórzenie wyczynu (bo w tych kategoriach należy to rozpatrywać), jest niezwykle karkołomną decyzją, wymagającą dobrego zdrowia, ciężkiej pracy i warunków, które nie każdy z nas spełnia.

  Niezależnie od tego jednak, na co jesteśmy gotowi i jak bardzo chcemy być „off’, po książkę zdecydowanie sięgnąć warto. Znajdziemy tu bowiem nie tylko intrygującą opowieść dotyczącą dojrzewania do tej decyzji, opis samego gospodarstwa i otaczającej autora przyrody, ale również zmagania z tą naturą i codziennością, w której kolejne czynności warunkowane są kaprysami przyrody i porami roku. W książce, mimo opisów najprostszych aktywności, od załatwiania potrzeb fizjologicznych w takich warunkach począwszy, na szczegółach dotyczących sadzenia lasu i uprawy roślin kończąc, znajdziemy przede wszystkim spokój. Spokój człowieka pogodzonego ze wszystkim, co nadchodzi, swobodnie poddającego się biegowi wydarzeń. Spokój człowieka, który rezygnując z wszystkiego, co przynosi nam cywilizacja, potrafił usłyszeć nareszcie siebie…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor postanawia "wyjąć wtyczkę" usprawniającą jego dotychczasowe życie, tym samym zaczyna bycie "offline". Na irlandzkim ranczo, żyjąc z pracy własnych rąk.

  Pierwsza kwestia dotyczy książki. Czytało się znośnie, choć nic mi nie urwało. Opisy przyrody, codzienne rytuały, osobiste refleksje. Ok, kupuję takie leniwe opowieści. I choć język mnie nie uwiódł jakbym tego oczekiwała a moralizatorski ton autora często drażnił to i tak warto przeczytać. Przyznam, miejscami byłam ciekawa poczynań autora. Jest też kilka rozsądnych spostrzeżeń, w kilku miejscach się zgadzamy, np. o współczesnych ruchach ekologicznych. Na plus przemawia fakt, że to nie poradnik. Nie dość, że nie lubię, to do czego byłby mi potrzebny akurat taki 🤷‍♀️ Wartość dodana książki to Irlandia, można trochę wyczytać i o niej i o jej mieszkańcach.

  Druga kwestia to ta związana z nasuwającymi się po przeczytaniu pytaniami. Dla mnie to utopia i gra pod publikę. Zresztą, facet rocznik 79. a bajdurzy jakby przeżył 90 wiosen. Kocham spokój i brak towarzystwa ale nie rozumiem dlaczego miałabym w XXIw. rozniecać w domu ogień za pomocą tarcia. Dlaczego miałabym wyzbyć się wielu wszelakich udogodnień, które powstały aby uprzyjemnić mi życie? Poza tym, kosztem własnego widzimisię włazi buciorami w obecną tam florę i faunę. Był weganem teraz rozkładając sarnę na czynniki pierwsze dorabia do tego ideologię. Wiem też, że na takie życie może sobie pozwolić ktoś bez dzieci, kredytu i wielu in. Dla mnie trąci trochę egoizmem. Żyje z pracy własnych rąk. I co? Niby bogatsze to jego życie? I czy to daje mu prawo bezwzględnego krytykowania ludzi takich jak my? W sensie wpisujących się w ogólnie przyjęte normy?

  Trochę przekłamań i zaprzeczeń w tej historii jest również ale odsyłam do lektury, sami oceńcie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Na początku podchodziłam do tej książki bardzo sceptycznie. Bo jak żyć całkowicie bez technologii? Nawet jeśli sami staramy się ograniczyć godziny spędzone przed komputerem i z telefonem w dłoni, to sytuacja, społeczeństwo narzuca nam pewne zachowania. Dzwoniący szef, martwiąca się mama, aplikacja rozkładu jazdy autobusu, informacje ze świata. Niby drobnostki, jednak do wszystkiego używamy naszych smartfonów.

  Autor książki poszedł o krok dalej, wręcz o kilometry dalej, zamieszkał w irlandzkiej wiosce, w domu wybudowanym przez siebie samego, wyrzekł się jakiejkolwiek technologii - prądu, telefonu, Internetu, a nawet zegarka. Brzmi całkowicie niesamowicie, jednak Mark Boyle w swojej książce dzień po dniu relacjonuje swoje zmagania w tym nowym, surowym trybie życia. Prostota, a nawet trudność jaka bije z tego pamiętnika, totalnie mnie urzekła. Autor w gawędziarskim stylu opowiada o trudach i radościach, które mu towarzyszą. Mogłoby się wydawać, że to nic ciekawego, jednak mnie ta książka oczarowała, pochłonęła i wręcz sama wyzbyłabym się choćby zegarka (no, ale w pracy to nie byliby zadowoleni). Mimo, że temat trudno nazwać wzniosłym czy patetycznym, to czułam spokój czytając o tak przyziemnych sprawach, jak zbieranie ziół czy polowaniu. Podobała mi się naturalność, bezkompromisowość i realizm autora, a co za tym idzie - książka, która również miała te cechy.

  Nie sposób nie wspomnieć o tym jak ta książka została wydana. Twarda okładka, wklejka, dodatkowe ryciny. Idealna na prezent dla kogoś, albo dla siebie. Ja jestem pod wielkim wrażeniem i na pewno będę wracać do tej publikacji. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 6 recenzji

Warto zwrócić uwagę na...
"Była godzina dwudziesta trzecia, kiedy po raz ostatni sprawdziłem pocztę i wyłączyłem telefon, licząc na to, że robię to na zawsze”. Mark Boyle, znany na świecie jako "człowiek bez pieniędzy”, opisuje swoje życie bez technologii, rządzone rytmami pór roku, na tle krajobrazu dalekiego od miejskiego...
dodaj do schowka Do koszyka 25,13 zł
Bezwzględny morderca, który decydował o losach narodów i przebiegu wojen. W ciągu 200 tysięcy lat naszej stosunkowo krótkiej egzystencji odebrał życie mniej więcej 52 miliardom ludzi. Przenosi destrukcyjne choroby, które są przyczyną bezkresnego potoku rozpaczy i śmierci. I nie ma zamiaru przestać....
dodaj do schowka Do koszyka 10,44 zł Cena regularna: 49,90 zł -79% Najniższa cena z 30 dni: 27,15 zł -62%
Matka, matula, mama... Oto  fascynująca opowieść o roli matki na przestrzeni wieków. Sarah Knott zaskakuje i ożywia przeszłość, kolejne odkrycia zestawiając w szokującym kontraście z teraźniejszością. To intymny, liryczny, a jednocześnie bardzo dogłębny obraz macierzyństwa. Począć, poronić, poczuć...
dodaj do schowka Do koszyka 14,90 zł Cena regularna: 49,90 zł -70% Najniższa cena z 30 dni: 14,90 zł
Silne, odważne, wrażliwe. Kobiety, które zmieniły oblicze polskiej medycyny. Przez dziesięciolecia odważnie zmieniały sztukę medyczną. Większość życia poświęciły leczeniu i pacjentom. Kształcąc się, praktykując i przekazując swoją wiedzę, udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną zarezerwowaną...
dodaj do schowka Do koszyka 23,85 zł Cena regularna: 42,90 zł -44% Najniższa cena z 30 dni: 23,35 zł +2%
Poznajcie historię, która kończy się tam, gdzie inne się zaczynają. Prequel do wszystkich innych opowieści o Mount Evereście. Podczas gdy niemal wszystkie książki o Mount Evereście skupiają się na wyprawach himalaistycznych podejmowanych w drugiej połowie XX wieku, Nieosiągalny Everest to wyjątkowa...
dodaj do schowka Do koszyka 24,96 zł
Niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów. Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego – rewolucję październikową, a...
dodaj do schowka Do koszyka 32,16 zł
Wybrane bestsellery
KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ BELLADONNYNOMINOWANA DO GOODREADS CHOICE AWARDS 2023INTRYGUJĄCA, MAGICZNA, GOTYCKA OPOWIEŚĆ, ROZGRYWAJĄCA SIĘ WŚRÓD SZELESTU JEDWABI, LŚNIĄCYCH POSADZEK SAL BALOWYCH I OGRODÓW RODZĄCYCH ŚMIERCIONOŚNE ROŚLINY.Zamordowano diuka Berness. O zabójstwo oskarżono właściciela...
dodaj do schowka Do koszyka 35,99 zł
Przedstawiamy książeczkę, którą pokocha każdy trzylatek! Nowoczesna i kolorowa grafika przykuje oko dziecka, a zadania idealnie dopasowane do poziomu rozwoju trzyletniego malucha sprawią, że sięgnie po nie chętnie i będzie się dobrze bawić. Ćwiczenia pomagają rozwinąć koncentrację, nauczyć się...
dodaj do schowka Do koszyka 4,03 zł
Ponad 1 500 000 egzemplarzy książek sprzedanych tylko w Polsce. 5 nominacji do tytułu Książki Roku Lubimy Czytać w kategorii: kryminał/sensacja/thriller. 6 nominacji do Bestsellera Empiku. 1 Bestseller Empiku dla „Terapeutki" w kategorii: literatura popularna. Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru...
dodaj do schowka Do koszyka 36,00 zł
W książce Rozproszone umysły autor obala mit genetycznego podłoża ADD i daje nadzieję oraz porady żyjącym z tym zespołem dzieciom i dorosłym. Dzięki potraktowaniu ADD nie jako dziedzictwa genetycznego, lecz odwracalnego zaburzenia i opóźnienia rozwojowego, książka ta ułatwia rodzicom zrozumienie...
dodaj do schowka Do koszyka 37,38 zł
Kontynuacja bestsellerowej Belladonny. Intrygująca, magiczna, gotycka opowieść, rozgrywająca się wśród szelestu jedwabi, lśniących posadzek sal balowych i ogrodów rodzących śmiercionośne rośliny. Właściciel Thorn Grove, Elijah Hawthorne zostaje oskarżony o zabójstwo. Los, perfidny brat Śmierci,...
dodaj do schowka Do koszyka 43,23 zł
Shōgun to bodaj najsłynniejsza (także dzięki kultowemu serialowi) część azjatyckiej sagi  Jamesa Clavella (1924-94) – jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, słusznie nazywanego „Mr. Bestseller”, a był także wziętym scenarzystą filmowym (m.in. Mucha i Wielka ucieczka). Ale także...
dodaj do schowka Do koszyka 57,33 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula