"Odpowiedź Hiobowi" to próba rozprawienia się z jednym z najtrudniejszych pytań trapiących ludzkość od zarania dziejów. Czy Jungowi udało się przeprowadzić udaną psychoanalizę samego Boga?
Pozycja ta jest reedycją wydanego po raz pierwszy w 1952 r. dzieła Carla Gustawa Junga, które zalicza się do grona najważniejszych tekstów kultury poprzedniego wieku. Zawiera posłowie spisane przez Olgę Tokarczuk.
Uczony wziął na warsztat wzbudzającą największe emocje część Starego Testamentu, jaką jest Księga Hioba. Analizuje zawarte w niej słowa w oparciu o nieświadomość zbiorową i archetypy.
Zadaje pytanie o pochodzenie zła. Wylicza niedoskonałości teologii judeo-chrześcijańskiej. Zwraca szczególną uwagę na obecność Boga w ludzkiej psychice.
Autor stara się dociec, co powodowało Najwyższym, gdy tak surowo ukarał Hioba za niewinność? Jak obraz starotestamentalnego Boga wypłynął na kształtowanie się cywilizacji europejskiej? Jak należy interpretować postawę Hioba, symbolizującego w tej opowieści człowieka?
O serii
"Odpowiedź Hiobowi" została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w ramach cyklu "Inne Konstelacje". Do tej serii należy również "Pochodzenie kobiety" Elaine Morgan czy "Furia i inne opowiadania" Silviny Ocampo.