Wyspa doktora Moreau

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 14
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
140
Nasza cena: 20,61 zł 28,50 zł Taniej o: 28%

Rozbitek Prendick dryfuje po morzu, dopóki nie zostaje uratowany przez przepływający obok statek. Tam trafia pod opiekę tajemniczego Montgomerego, podróżującego ze swoim zwierzętami, który leczy go i przywraca do sił. Jednak nieprzychylność kapitana powoduje, że niebawem Prendick trafia z powrotem na swoją tratwę. Pomocną rękę wyciąga ku niemu ponownie Montgomery, który zabiera go na wyspę zamieszkałą przez osobliwych mieszkańców.

Wyspa doktora Moreau to jedna z najbardziej znanych powieści H.G. Wellsa. Była wielokrotnie ekranizowana, w najsłynniejszej adaptacji rolę tytułowego bohatera zagrał Marlon Brando.

Recenzje (14)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Herbert George Wells to brytyjski pisarz i biolog, który stosunkowo późno został doceniony przez miłośników szeroko pojętej literatury. Dziś niektóre z jego książek („Wehikuł czasu”, „Niewidzialny człowiek”, „Wojna światów” czy „Wyspa doktora Moreau”), są uznawane za klasykę, którą powinien znać każdy. Jeżeli więc jeszcze ktoś jakimś cudem nie miał okazji obcowania z ostatnim z wymienionych dzieł, to nowe wydanie książki, które pojawiło się w tym roku na rodzimym rynku nakładem wydawnictwa Vesper, jest doskonałą okazją, aby nadrobić owe braki czytelnicze.

  Powieść skupia się na losach angielskiego intelektualisty i pasjonata nauk przyrodniczych Edwarda Pendrick’a, który cudem przeżył katastrofę statku, którym podróżował. Wiele dni spędzonych na morzu w malutkiej łódce bez picia i pożywienia, mocno odcisnęło piętno na jego zdrowiu i psychice. Zostaje ON jednak szczęśliwie uratowany przez inną jednostkę, na której pokładzie poznaje pana Montgomery’ego i jego przerażającego służącego. Wyrwanie się z objęć śmierci, nie oznacza jednak dla bohatera czegoś dobrego. W wyniku nieprzewidzianej sytuacji zostaje ON zmuszony zakończyć swoją podróż na wyspie, do której transportowane były dzikie zwierzęta na zlecenie poznanego mężczyzny. Kawałek suchego lądu, na którym postawi ON pierwszy raz od dłuższego czasu swoją stopę, okazuje się przybytkiem kierowanym przez tytułowego doktora Moreau i jego asystenta Montgomery’ego. Obok wspomnianej dwójki wyspę zamieszkują również przerażające człekopodobne stwory, które są czym pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem. Szybko okazuje się, że za taki stan rzeczy odpowiada gospodarz, który przeprowadza tutaj swoje wynaturzone eksperymenty. Los nie był dla bohatera nazbyt łaskawy i kolejny raz, będzie musiał walczyć ON o przetrwanie.

  Wyspa doktora Moreau to książkowa fantastyka naukowa, która została wydana na rynku pierwotnie w 1896 roku. Pozycja pomimo 124 lat na karku, nadal stanowi jednak świetną, wciągająca i niebywale klimatyczną lekturę, która w kontekście czasów współczesnych nabiera jeszcze większej głębi twórczej.

  Całość książki utrzymana jest w formie dziennika głównego bohatera, który staje się mimowolnym uczestnikiem wielu przerażających scen. Pierwszoosobowa narracja pozwala na mocniejsze utożsamianie się z Edwardem, co z kolei ma wielki wpływ na ogólny klimat dzieła. Opisy zarówno samej wyspy, jak i jej mieszańców, czy wydarzeń z udziałem bohatera, nie są zbytnio rozbudowane. Nie jest to jednak wada, wręcz przeciwnie sprawia to, że czytelnik musi wysilić odrobinę mocniej wyobraźnię i kreować obraz sytuacji na podstawie licznych i dobrze prowadzonych dialogów. To właśnie na nich opiera się główny szkielet powieści, pełny ewolucyjnych aluzji, naukowych komentarzy czy nawiązań do religijnego kreacjonizmu.

  Wszystko to może wydawać się mocno skomplikowane, jednak podane jest w tak przystępnej formie, że nikt nie będzie miał tutaj problemów z dosłownym pochłonięciem 180 stron książki za jednym posiedzeniem. Geniusz autora przejawia się tutaj między innymi w tym, że każdy do powieści będzie mógł podjeść mocno indywidualnie. Jedni potraktują dzieło jako przedstawiciela ciekawej fantastyki naukowej, która ma za zadanie dostarczyć chwili klimatycznej rozrywki, inni zaś dopatrzą się w treści masy naukowych odniesień, i wizjonerstwa twórcy.

  Głównym bohaterem jest tutaj wspomniany Edward Pendrick, jednak najciekawszą i mocno wieloznaczną postacią jest drugoplanowy tytułowy doktor Moreau. Strzępy informacji pojawiające się w poszczególnych rozdziałach pozwalają samodzielnie budować obraz tej postaci, która łączy w sobie cechy wizjonera, prekursora nauki i kompletnego szaleńca owładniętego wielkimi ambicjami. Filozoficzna treść książki skupiająca się wokół wspominanej Darwinowskiej ewolucji jest tutaj co prawda ukazana z perspektywy XIX wieku, nadal jest jednak mocno aktualna. Herbert George Wells zadaje tutaj jedno bardzo ważne i nie do końca zwerbalizowane pytanie – gdzie kończy się naukowa, a zaczyna mocne balansowanie na graniczy oddzielającej człowieka do Boga?

  Osobny akapit należy poświęcić nowemu wydaniu książki, które prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Wydawnictwo Vesper kolejny raz pokazało, że potrafi wydawać „klasykę” w świetnym stylu. Dostępne wydanie zarówno z twardą, jak i miękką okładką skrywa świetny przekład Krzysztofa Sokołowskiego, który jednocześnie trzyma się oryginału, jak i dostosowuje do potrzeb współczesnego czytelnika. Genialnym uzupełnieniem teksu są klimatyczne ilustracje G.G. Bruno z włoskiego wydania książki z samego początku XX wieku. Bardzo miłym dodatkiem jest również umieszczenie na końcu książki posłowia autorstwa doktora Mirosława Gołuńskiego, które przybliża zarówno genezę powieści, jej mocno naukowo-rewolucyjne przesłanie (z perspektywy czasu, w jakich została ona napisana) oraz liczne współczesne popkulturowe nawiązania do tej publikacji.

  Wyspa doktora Moreau pomimo swojego mocno zaawansowanego wieku to nadal pozycja rewolucyjna i rewelacyjna pod wieloma względami. Tytuł dający zarówno pokaźną dawkę rozrywki, jak i słaniający czytelnika do chwili głębszej refleksji. Nic tylko kupować i czytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Przepięknie wydana książka od wydawnictwa Vesper! Rozpoczyna się morską katastrofą, na skutek której główny bohater - Edward Pendrick - trafia na tajemniczą wyspę. W tym miejscu spotyka doktora Moreau oraz jego pomocnika Montgomery'ego, dość specyficzną osobowość. Moreau zajmuje się fizjologią. Uwielbia eksperymentować, próbuje krzyżować różne gatunki zwierząt, a nawet wzbogacać je o ludzkie cechy. Praca doktora nie jest jednak bezpieczna. Wkrótce na wyspie zapanuje kompletny chaos...

  W mojej opinii książki H.G. Wellsa znajdują się na tej samej półce co twórczość Orwella i Huxleya. Pod osłoną fantastycznej opowieści kryją się niepokojące, a nawet przerażające treści. Książka napisana ponad 120 lat temu zaskakuje swoją aktualnością. Po raz kolejny postawiono przede mną, czytelnikiem XXI wieku, pytanie, czy rozwój jest dobry i pożądany. Z biegiem lat, wraz z kolejnymi przeczytanymi książkami, widzę, że świat jest daleko bardziej złożony niż mi się wydawało. Powszechnie ceniony rozwój również ma swoje wady, a czasami nawet opłakane skutki. Uwielbiam w literaturze to, że pokazuje, w jak wielkim błędzie znajdują się ludzie wierzący w system zero - jedynkowy. "Wyspa doktora Moreau" to kolejny literacki dowód na to, że wszystko jest względne i podlega dyskusji.

  Ta pozycja wygląda bardzo niewinnie. Gdy usłyszałam o niej pierwszy raz, pomyślałam, że jest to pewnie jakaś opowiastka dla dzieci. Tymczasem w tej niewielkiej objętościowo książeczce mieści się cały ogrom ważnych treści. Fabuła schodzi na drugi plan, a to co najistotniejsze rodzi się w głowach czytelników. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą lekturą i mam nadzieję, że za sprawą tego najnowszego wydania stanie się ona jeszcze popularniejsza. Warto zaopatrzyć się właśnie w to wydanie, ponieważ zawiera posłowie doktora Mirosława Gołuńskiego i ozdobione jest wyjątkowymi ilustracjami G.G. Bruno, które ukazały się we włoskim wydaniu powieści z 1900 roku. Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ponad 120 lat temu ukazała się "Wyspa doktora Moreau", autorstwa Herberta Georgea Wellsa, jednego z pionierów gatunku science fiction i mogę sobie tylko wyobrazić, jak obrazoburcza była to książka. Mimo upływu lat i zmieniającej się epoki oburzenie wciąż drąży sumienia czytelników, gdyż główny temat tej powieści, wbrew pozorom, nadal pozostaje aktualny.

  Narrator tej historii, Edward Prendick, to rozbitek, który przypadkiem zostaje wyrzucony na brzeg wyspy znajdującej się na nieprzebranych wodach oceanu. Trafia tam wraz z doktorem Montgomerym, któremu zawdzięcza życie, oraz jego nadzwyczaj osobliwą świtą. Na wyspę przybywają też zwierzęta, w tym piękna, dzika puma oraz niezliczone pary królików, wypuszczone od razu w celu prokreacji. Prendick z nieskrywanym obrzydzeniem obserwuje dziwnych mieszkańców tego skrawka ziemi, ich groteskowa brzydota jest wręcz hipnotyzująca. Jego mózg nie jest w stanie pojąć, kim są te nieboskie stworzenia. Niby ludzie, a jednak sporo w nich cech zwierzęcych. Ich rysy twarzy są odpychające a sposób poruszania dziwny i nieporadny. Duszą rozbitka owładnął głęboki niepokój i strach, który potęguje spotkanie z doktorem Moreau. Już wie, że na wyspie przeprowadzane są eksperymenty, co potwierdzają nieludzkie jęki i salwy bólu, które dane mu słyszeć w dzień i noc. Czy uda mu się uciec z tego piekła?

  "Wyspa doktora Moreau" przypomina o tym, że człowiek, mimo całego geniuszu, jaki posiada, nie jest bogiem. Prawda ta nie dotarła jednak do doktora Moreau, który zatracił się w wiwisekcji, nie bacząc na cierpienia, jakie zadawał żywym istotom. Jego celem było dotarcie do granic plastyczności żywego ciała, stosując systematyczną, antyseptyczną chirurgię. Ta troska o czystość operacji wydaje się wręcz śmieszna, biorąc pod uwagę, jaki ból zadawał żywym zwierzętom, które próbował uczłowieczyć, przy okazji manipulując w ich mózgach, gdzie zaszczepiał ideologię swojej osoby jako bóstwa, które muszą wielbić. To znęcanie się nad zwierzętami zostało do dziś i stanowi kanwę sukcesu wielu firm, których produkty używamy na co dzień. Polecam gorąco ten tytuł, zwłaszcza młodszej części moich obserwatorów. W późniejszych latach popkultura czerpała garściami z dzieł Wellsa, znacie filmy, gry i komiksy, w których wykorzystano dziedzictwo tego brytyjskiego pisarza i biologa, czas poznać pierwowzór. Zachęcam do lektury.

  IG @angelkubrick

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dr Moreau, to naukowiec na wygnaniu, który spędził ostatnie dziesięć lat swojego życia na wyspie u wybrzeży Ameryki Południowej eksperymentując tam na zwierzętach. Pewnego dnia na wyspę Moreau trafia nasz główny bohater Edward Prendick, który jako jedyny ocalał z wraku statku. Czy aby na pewno dobrze trafił i został uratowany? Niestety, eksperymenty doktora wymykają się z pod kontroli i bohaterom grozi niebezpieczeństwo. *

  Jest to moja pierwsza książka Wellsa, którą przeczytałam i już wiem, że nie ostatnia. “Wyspa doktora Moreau”, zrobiła na mnie ogromne wrażenie pod względem fabularnym, językowym, ale także i tego, jak trafna jest nadal tematycznie, nawet we współczesnym świecie. Mimo że książka została napisana pod koniec XIX wieku to uważam, że jest nadal aktualna, gdyż można z niej wyciągnąć kilka ważnych lekcji. Przedstawione w niej moralne idee, są bardzo dobrze rozwinięte ale przede wszystkim niepokojące, co mi przypadło do gustu. Co do stylu Herbert George Wells, to jest ON bardzo fachowy i spójny, dzięki czemu nie męczyłam się podczas czytania. Muszę przyznać, że autor bardzo umiejętnie przedstawił historię głównego bohatera. Jeżeli chodzi zaś o akcję, to było jej nawet sporo. Książki klasyczne, często mają do siebie to, że akcja jest bardzo leniwa i powolna bądź czasami jej brak, jednak nie tym razem! W książce nie zabrakło porywających napięcia chwil i prawdziwej ekscytacji, które sprawiły, że “Wyspa Doktora Moreau” jest zarówno przyjemną, jak i zmuszającą do myślenia lekturą.

  Kończąc już, ja książkę gorąco polecam, ponieważ jest to kawał dobrej lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Edward Pendrick jest rozbitkiem i tylko zrządzeniem losu uniknął śmierci. Przypadek sprawia, że na statku, spotyka tajemniczego doktora Montgomery, który zmierza w kierunku tajemniczej wyspy. I znowu, tylko przypadek, tudzież litość sprawia, że Pendrick staje się jednak jej mieszkańcem.

  A tam spotyka doktora Moreau. Człowieka, o którym którym w Anglii było głośno swego czasu, a który tajemniczo zniknął. Jego badania pozostawiały wiele do życzenia w sferze etycznej i tak Moreau postanowił przenieść swoje ,,labolatorium". Wyspa z dala od ciekawskich oczu staje się rajem dla dr Moreau, gdzie może prowadzić swoje eksperymenty nad ludzką fizjolgią...

  Pierwsze moje spotkanie z tym autorem to była książka pt. ,,Wehikuł czasu". Siadła w mojej głowie i na długo zagości jeszcze w pamięci.

  I tak będzie tym razem. Myślę, że te 120 lat temu, kiedy Wells napisał tą powieść, musiała zrobić na czytelnikach niewątpiwie wrażenie. Może i wywołała oburzenie w środowisku naukowców. Jednak wtedy to była tylko nic nie znacząca fantastyka. Niemniej poruszająca dogłębnie temat etyki, zabawy we Wszechmogącego, natury ludzkiej, a co za tym idzie, także ciekawości. Ale czy teraz też robi takie wrażenie? Czy książka ta dalej jest tylko fantastyką?

  Tutaj warto przypomnieć sobie człowieka, który zasłynął ze swego okrucieństwa w mieście umarłych, gdzie żywi byli tylko materiałem do badań... dr Mengele nieodmiennie będzie mi się teraz kojarzył z dr Moreau i na odwrót.

  Niepokojąca wizja autora stała się realna. I trwa w najlepsze.

  Nie muszę chyba pisać, że to klasyk wśród klasyków, ale jeśli ktoś jeszcze ma tą lekturę przed sobą to tym bardziej zachęcam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 9 recenzji

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula