"Prawiek i inne czasy" to obsypana nagrodami książka noblistki Olgi Tokarczuk, która przyniosła jej największy sukces i pozwoliła wielu Czytelnikom poznać się na talencie i artystycznej wrażliwości pisarki.
Fabuła słynnej powieści "Prawiek i inne czasy" została osadzona w sennej, polskiej wsi Prawiek. Miejscowość, wydawałoby się, jak każda inna - jest jednak zamkniętą przestrzenią, w której dzieją się zarówno rzeczy zupełnie przyziemne, jak i magiczne, oniryczne i niezwykłe. Burzliwy XX wiek, wydarzenia w Polsce i na świecie ledwo naruszają konstrukcję, jaką jest życie mieszkańców Prawieku. Tutaj powszedniość i codzienność są nie tylko bardziej interesujące, ale i ważniejsze od "wielkich spraw" świata zewnętrznego.
Akcja rozpoczyna się około 1914 roku, wraz z I wojną światową, a kończy w latach 80 XX wieku. Historia obraca się wokół codziennych trosk i spraw trzech pokoleń dwóch rodzin: Boskich i Niebieskich.
Olga Tokarczuk stworzyła bohaterów z krwi i kości, do których bardzo się przywiązujemy i, niezależnie od tego, czy ich kochamy, czy nienawidzimy, z zapartym tchem śledzimy ich losy. "Prawiek i inne czasy" to powieść trzymająca w napięciu, poruszająca i dająca ogromne pole do własnej interpretacji i refleksji. Jej wielowymiarowość jest kwintesencją twórczości noblistki i dlatego każdy, kto jeszcze nie zetknął się z pisarstwem Tokarczuk, zdecydowanie powinien zacząć od sięgnięcia po tę książkę.
Opinie o książce
Prawiek i inne czasy to znakomite dzieło o rzadko dziś spotykanej randze i głębi.
"The Prague Post"
Tokarczuk ze skrawków realnej historii buduje mit, to jest historię przenikniętą ładem, gdzie wszystkie wydarzenia, także te tragiczne i złe, mają swoje uzasadnienie. Przestrzeń zorganizowana jest na podobieństwo mandali – koła wpisanego w kwadrat, będącego geometrycznym wyobrażeniem doskonałości i pełni.
Jerzy Sosnowski, "Gazeta Wyborcza"
W tej napisanej z rozmachem powieści Olga Tokarczuk wykorzystuje tradycję magicznego realizmu do kreacji świata, który jest przesiąknięty dawnymi mitami tak samo mocno jak jest zakorzeniony w teraźniejszości.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"
O autorce
Olga Tokarczuk jest polską pisarką, eseistką, autorką scenariuszy i poetką. Z wykształcenia psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, zdecydowała się jednak poświęcić pracy artystycznej. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 roku, wydając "Podróż ludzi księgi", za którą została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, a także zdobywczynią dwóch nagród Nike za książki: "Bieguni" (2005 r.) i "Księgi Jakubowe (2018 r.), oraz zdobywczynią The Man Booker International Prize za 2018 rok.