“Kamienie na szaniec” to ponadczasowa opowieść o Szarych Szeregach.
Aleksander Kamiński przenosi Czytelnika w świat okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II Wojny Światowej.
“Kamienie na szaniec” stanowi relację Aleksandra Kamińskiego o Szarych Szeregach. Głównymi bohaterami książki są: Rudy, Zośka oraz Alek - to pseudonimy Janka Bytnara, Alka Dawidowskiego oraz Tadeusza Zawadzkiego, którzy po zajęciu stolicy przez Niemców wstępują do Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Kiedy Rudy zostaje porwany przez Gestapo, Zośka postanawia przeprowadzić udaną akcję ratunkową, niestety Jan Bytnar na skutek brutalnych tortur umiera wkrótce po odzyskaniu wolności.
Pierwsze wydanie "Kamieni na szaniec" ukazało się już w 1943 roku. Książka została oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku.
O autorze
Aleksander Kamiński urodził się w Warszawie w 1903 roku. Był czynnym żołnierzem Armii Krajowej oraz współtworzył metodykę zuchową. Posiadał najwyższy stopień instruktorski. Był również przewodniczącym Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego. Mąż Janiny Kamińskiej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również medal “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, by rok 2003 był Rokiem Aleksandra Kamińskiego.
Książka “Kamienie na szaniec” to najsłynniejsze dzieło Aleksandra Kamińskiego i od lat jedna z obowiązkowych lektur szkolnych w szkole podstawowej. W swoim dorobku literackim autor ma jednak więcej interesujących pozycji, m.in. “Antek Cwaniak”, “Oficer Rzeczypospolitej. Opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli”, “Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich”. Oprócz książek, Kamiński jest również autorem 239 prac. Napisał również 300 recenzji. Zmarł w roku 1978 w Warszawie.