Korespondent Chicago Tribune Simon Equerry przybywa do Polski w przeddzień wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Będzie relacjonował dla rodaków za oceanem pielgrzymkę. W Stanach, nie bez wyrzutów sumienia, pozostawia chorą śmiertelnie żonę i dwie córki. Prawdziwym celem podróży jest próba odnalezienia ukochanej, Żydówki z warszawskiego getta - Sary Tannebaum, poznanej zaraz po wojnie w na wpół niemieckim jeszcze Szczecinie. Dręczony tęsknotą za młodzieńczą miłością wyrusza na dwa dni do miasta. Kroczenie śladami ukochanej przeradza się w ucieczkę przed aparatem bezpieczeństwa PRL-u. Tropem Szymona podąża milicja oraz ścigający go w czterdziestym piątym roku emerytowany funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, kapitan Jurkowski. Czy Szymonowi, uda się uciec przed organami ścigania? Czy los dla rozłączonych przed laty kochanków będzie łaskawy?
Pielgrzym
Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie
Oprawa: | Miękka |
Wydawnictwo: | Filia |
Rok wydania: | 2024 |
Ilość stron: | 512 |
- Tytuł: Pielgrzym
- Autor: Robert Baciocha
- Wydawnictwo Filia
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2024
- Ilość stron: 512
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788383574158
- Język: polski
- ISBN: 9788383574158
- EAN: 9788383574158
- Wymiary: 135X205
- Dane producenta: GRUPA WYDAWNICZA FILIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, ul. Kleeberga 2, 61-615 Poznań, Polska, biuro@wydawnictwofilia.pl
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Kamila W. w dniu 2024-11-08Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną"Pielgrzym" to historia o miłości między Simonem Equerry, a Żydówką z warszawskiego getta - Sarą Tannebaum. On po latach wciąż tęskni więc postanawia odnaleźć ja. Simon, a tak naprawdę Szymon, jako korespondent chicagowskiej gazety przyjeżdża do Polski, by relacjonować dla rodaków za oceanem pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. W Stanach pozostawia śmiertelnie chorą żonę i dwie córki. Mężczyzna ma swój cel. Chce odnaleźć ukochaną poznaną po wojnie. Niestety upomina się o niego milicja i bezpieka.
Czy Szymon ucieknie przed organami ścigania?
Czy odnajdzie ukochaną?
Czy dowie się jak potoczyły się jej losy?
Uwielbiam czytać takie historie, których akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. Autor napisał wciągającą i przenoszącą w czasie książkę, która zachwyciła mnie od pierwszej strony i trzymała w napięciu do samego końca. Przewracałam kartkę za kartką z ogromną ciekawością. Z zapartym tchem obserwowałam losy głównego bohatera, który próbował odnaleźć ukochaną, a nie było to łatwe, bo musiał ukrywać się przed ścigającymi go służbami. Autor porusza temat ogromnego wydarzenia jakim była pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Autorowi udało się oddać atmosferę i realia powojennej Polski oraz czasy PRL-U. Moim zdaniem jest to debiut, który warto przeczytać. Emocje gwarantowane.
Czytajcie! Polecam!
BRUNETTE BOOKS -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Agnieszka N. w dniu 2024-09-09Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąHistorie toczące się na dwóch płaszczyznach czasowych. Lubicie? Ja bardzo chętnie po nie sięgam.
Tym razem w moje ręce trafił debiut i to opowiedziany z męskiej perspektywy, więc moja ciekawość była podwójna.
Simon to korespondent chicagowskiej gazety. Po wielu latach przyjeżdża ponownie do Polski. Ma relacjonować pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. Nie jest to jednak jedyny cel jego podróży. Chce odnaleźć Sarę, dawną miłość, z którą rozdzielił go los. Czy uda mu się dowiedzieć, jak potoczyły się jej losy?
„Pielgrzym” to historia, która zabiera nas do czasów PRL-u oraz powojennego Szczecina. Autor ciekawie splótł ze sobą dwie linie czasowe, a tym samym stworzył wciągającą i angażująca książkę, która wywołała we mnie sporo wspomnień. Nie, nie pamietam powojennego Szczecina😉, ale pamietam dzień i nawet co robiłam tego dnia, kiedy Karol Wojtyła został wybrany Papieżem.
Robert Baciocha posługuje się plastycznym językiem, ciekawie oddaje zarówno realia powojennej Polski, jak i czasy PRL-u. Umiejętnie prowadzi fabułę dostarczając sporo emocji, ale też wprowadza odrobinę humoru, co skutecznie łagodzi niełatwy wątek obyczajowy.
„Pielgrzym” to też książka z ciekawie poprowadzonym wątkiem sensacyjnym i przygodowym. Główny bohater nie ma łatwo, bo musi lawirować, aby pozbyć się funkcjonariuszy SB i walczyć z piętrzącymi się trudnościami na drodze do odnalezienia Sary. W jego poczynaniach wspiera go przebojowy taksówkarz, którego postać wzbudza sympatię.
„Pielgrzym” to zdecydowanie dobry debiut i jeżeli lubicie poznawać twórczość nowych pisarzy, to zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Małgorzata S. w dniu 2024-06-23Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąJak tylko zobaczyłam okładkę „Pielgrzyma” wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę! Robert Bacioch w swoim debiucie zachwyca piórem i pomysłem fabularnym. Jak tylko zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać. Zahipnotyzowała mnie ta historia!
🧡 Mamy tutaj dwie płaszczyzny czasowe. Autor zabiera nas w podróż po powojennym Szczecinie i przeplata to z rokiem 1979, kiedy to Polacy oczekiwali wizyty Jana Pawła II. Korespondent Chicago Tribune Simon Equerry przybywa do Polski w przeddzień wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Będzie relacjonował to niesamowite wydarzenie. Jednak spomiędzy obowiązków zawodowych wysuwa się chęć odnalezienia dawnej miłości mężczyzny - Sary, która z pochodzenia jest Żydówką. Przewrotny los rozdzielił ukochanych i teraz Simon próbuje ją odzyskać. Kroczenie śladami ukochanej przeradza się w ucieczkę przed aparatem bezpieczeństwa PRL-u. Tropem Szymona podąża milicja oraz ścigający go w czterdziestym piątym roku emerytowany funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, kapitan Jurkowski. Czy Szymonowi, uda się uciec przed organami ścigania? Czy los dla rozłączonych przed laty kochanków będzie łaskawy?🧡
Polubiłam tę książkę przede wszystkim za jej duszną atmosferę , która nie pozwoliła mi odłożyć tej książki na półkę. W żadnym momencie nie miałam ochoty na odrobinę przerwy, na odłożenie tej lektury na inną chwilę, bowiem musiałam poznać zakończenie tej historii. Wartkość akcji sprawia, iż „Pielgrzyma” czyta się z zapartym tchem, tutaj nie ma miejsca na znużenie czy brak zaciekawienia dziejącymi się wydarzeniami, to po prostu trzeba poznać. Śledzimy całą ścieżkę głównego bohatera, kiedy próbuje odnalazł Sarę a i mamy okazje być świadkami jak funkcjonariusze Służb Bezpieczeństwa depczą mu po piętach.
Jednak znalazłam mały minus tej powieści. Autor ogromną wagę kładzie na przemyśleniach głównego bohatera. Nawet najbardziej prozaicznej czynności poświęca zbyt dużo uwagi. Oczywiste aspekty, często przeciąga na kilka stron, a normalnie można by je zmieścić w kilku słowach i każdy będzie by wiedział o co chodzi. I przyznam się, że często mi to przeszkadzało w czytaniu. Jednak patrząc całościowo na tę historie można przymknąć na to oko.
„Pielgrzym” to bardzo refleksyjna i dającą do myślenia opowieść o młodzieńczej tęsknocie, która zmusza głównego bohatera do podjęcia trudnej misji, jaką jest odnalezienie ukochanej Sary. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Anna J. w dniu 2024-06-09Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną„Pielgrzym” to historia, która rozstrzyga się w dwóch płaszczyznach czasowych – z jednej strony mamy w powojenny Szczecin, z drugiej zaś Polskę w roku 1979, kiedy to swoją pielgrzymkę do ojczyzny odbywał Jan Paweł II. To powieść ukazująca realia powojenne, ale też trudne czasy PRL-u, gdzie znaczącą rolę w życiu obywateli ogrywał ówczesny aparat bezpieczeństwa. W końcu to książka, której lektura niesie czytelnikowi ogrom emocji, powracając do uczucia sprzed lat…
Simon po trzydziestu latach przyjeżdża do Polski. Oficjalnie celem jego wizyty jest relacjonowanie pielgrzymki Jana Pawła II dla rodaków. Nieoficjalnie – próba odnalezienia Sary, żydowskiej kobiety, z którą przed laty łączyło go uczucie. I choć była to młodzieńcza miłość, postanawia kroczyć śladami wspomnień…
Simon w swojej pamięci zachował Szczecin zupełnie różniący się od tego, co zastał po latach. Jego wspomnienia oscylują wokół walki o przetrwanie, wokół ruiny jaką stała się Polska po wojnie, a aktualnie to ucieczka przed PRL-owskimi Służbami Bezpieczeństwa.
I choć „Pielgrzym” oscyluje wokół dość trudnej, czy wręcz bolesnej tematyki, nie zabraknie tutaj elementów humorystycznych. Autor wplótł je w fabułę równoważąc tym samym trudne momenty wspomnień. Dla młodszego czytelnika książka będzie świetną formą poznania czasów minionych, czasów funkcjonowania w epoce komunizmu, z kolei dla starszego – przypomnieniem ówczesnych przeżyć.
Przyznam się, że autor w tym debiucie zachwycił mnie swoim piórem. Robert Baciocha posługuje się niezwykle plastycznym i mocno obrazowym piórem. Czekam na kolejne książki spod jego pióra!
A Wy jeśli chcecie wiedzieć czy Simonowi udało się odnaleźć Sarę – koniecznie sięgnijcie po „Pielgrzyma”! -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Ewelina G. w dniu 2024-06-07Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną„Pielgrzym” to powieść, która skradła moje serce od pierwszych stron. Posiada ona dwie linie czasowe. A tego typu książki wręcz kocham.
Rok 1979 – Simon wraca po latach do Polski. Jest dziennikarzem i będzie relacjonował dla rodaków wizytę Jana Pawła II w naszym kraju. Jego prawdziwy cel podroży jest jednak inny. Pomimo, że ma żonę i dwie córki wrócił do ojczyzny by odnaleźć Sarę. Poznał ją tuż po wojnie. Aby ją odnaleźć wpada w kłopoty i musi uciekać przed aparatem bezpieczeństwa PRL-u. W pogoń za Szymonem udaje się również ktoś kogo znał w 45 roku. Czy uda mu się uciec? I czy odnajdzie Sarę?
Rok 1945 – to opis tego co widział Szymon tuż przed opuszczeniem Polski. Ruina, bieda i ludzie uciekający jak on z kraju. Ale również opis uczucia jakie zrodziło się pomiędzy Szymonem i Sarą.
Książka urzekła mnie pod każdym względem. Zarówno pod względem opisów Polski tuż po zakończeniu II Wojny Światowej i tego co wtedy się działo. Jak również opisów lat 70. Są to bardzo bogate opisy i tamtego świata i przeżyć głównego bohatera. Pan Robert wspaniale oddał w swojej książce to jak wyglądało życie po zakończeniu wojny. To jak niby Polska była wolna. Jak nazistów zastąpili Sowieci.
W książce znajdziemy również dużo nazw ulic i miejsc w Szczecinie, które dzisiaj zmieniły nazwę. Dzięki temu, że autor pozostawił niemieckie nazwy czuć klimat tamtych lat.
Dla mnie „Pielgrzym” to nie tylko powieść o poszukiwaniu młodzieńczej miłości, ale również lekcja historia. Mało jest książek, których akcja dzieje się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej czy w latach 70. A szkoda, bo czasy te były również ciężkie i nie każdy z nas pamięta tamten okres.