W ręce polskich Czytelników "Mikołajek" trafił pięćdziesiąt lat temu i od tego czasu jego popularność stale rośnie. Z tej okazji przygotowano odświeżone wydanie cyklu o tym małym łobuzie.
Z całą pewnością kilka pokoleń Czytelników zdążyło już poznać Mikołajka, Joachima, Euzebiusza, Maksencjusza, Alcesta, czy Ananiasza. Każdy z nich to na swój sposób niezwykły psotnik. Wspólnie przeżywają przezabawne przygody, które u niejednego Czytelnika wywołują uśmiech na twarzy. Mikołajkowe katastrofy od lat znane są w niezmienionej szacie graficznej i formacie, będąc jednocześnie znakiem rozpoznawczym dla każdego fana cyklu o niesfornym chłopcu. Seria o Mikołajku to takie książki dla dzieci, których czas zupełnie się nie ima.
"Mikołajek" to bohater, który oprócz tego, że nie nudzi się Czytelnikom, wciąż zdobywa kolejne rzesze nowych sympatyków. Pierwszy tom jego przygód to zbiór dwudziestu historyjek.
Jak każdy mały chłopiec Mikołajek chodzi do szkoły, odrabia lekcje, ma swoich kolegów, z którymi spędza czas na zabawie i figlach. Nieważne, czy są to zajęcia w klasie, czy zabawa w Indian i kowbojów, chłopiec zawsze musi być uczestnikiem, jakiejś draki albo nawet jej pomysłodawcą, co oczywiście kończy się dla niego z różnym skutkiem. Jego perypetie ukazały się w kilkunastu książkach, w tym: "Rekreacje Mikołajka", "Mikołajek i inne chłopaki", "Wakacje Mikołajka" i inne. Postać tego figlarnego chłopca z pewnością można zaliczyć do kultowych postaci literatury dziecięcej. "No bo co w końcu, kurczę blade!"
O autorze
René Goscinny z pochodzenia był polskim Żydem i pionierem komiksu w Europie. Pracował jako scenarzysta i pisarz, a do jego dorobku literackiego oprócz serii o Mikołajku można zaliczyć cykl o Luckym Luke'u, czy komiksy o Asteriksie. Książki o małym rozrabiace tworzył wspólnie z francuskim ilustratorem i rysownikiem. To właśnie Jean-Jacques Sempe stworzył kultowy wizerunek Mikołajka, który stał się nieodzownym elementem każdej powieści. Literatura dla dzieci rzadko kiedy bywa lepsza od tej, która wychodzi spod pióra René Goscinnego.