René Goscinny

René Goscinny to jedna z najważniejszych postaci w dziejach europejskiego komiksu. Stworzył postaci Asteriksa oraz Lucky Luke'a. Był też autorem opowiadań o Mikołajku.

René Goscinny był francuskim pisarzem, scenarzystą, reżyserem i jednym z prekursorów europejskiego komiksu. Żył w latach 1926-1977. Z pochodzenia był polskim Żydem. Początkowo chciał zostać rysownikiem, jednak nie udało mu się dostać pracy w studiu Walta Disneya. Jego prawdziwym powołaniem okazało się natomiast pisanie scenariuszy, przede wszystkim komiksowych, ale nie tylko. Miał ogromny wpływ na kolejne pokolenia czytelników, a popularność jego książek i komiksów nadal jest ogromna. Od 2020 roku w XVI dzielnicy Paryża stoi trzymetrowy, spiżowy pomnik René Goscinnego.

Jednym z największych literackich sukcesów Goscinnego jest seria książek o przygodach Mikołajka. Współtwórcą tej postaci był rysownik Jean-Jacquese Sempé. Na tę humorystyczną serię składają się między innymi następujące zbiory opowiadań: "Mikołajek", "Rekreacje Mikołajka", "Mikołajek i inne chłopaki", "Wakacje Mikołajka", "Joachim ma kłopoty, wyd.1982, później - Mikołajek ma kłopoty", "Nowe przygody Mikołajka", "Nieznane przygody Mikołajka" i inne.

Pierwsze opowiadanie o Mikołajku opublikował Goscinny w 1956 roku. Początkowo zarówno pisarz, jak i rysownik nie planowali rozwijać serii, jednak odzew ze strony czytelników przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzisiaj wszyscy wielbiciele Mikołajka znają doskonale jego ulubione powiedzonko: "No bo co w końcu, kurczę blade!". A trzeba przyznać, że wielbicieli tych w każdym kolejnym pokoleniu młodych czytelników Mikołajek ma mnóstwo.

Razem z innym francuskim rysownikiem, Albertem Uderzo, stworzył Goscinny słynną komiksową serię o Asteriksie. Pierwszy album o przygodach dzielnych Galów ukazał się w 1959 roku na łamach założonego przez Goscinnego, Uderzo i Charliera magazynu "Pilote". Asteriks podbił serca miłośników komiksu na całym świecie. Nawet pierwszego francuskiego satelitę nazwano na jego cześć.