Metro 2033

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 15
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2015
Wydawnictwo
Ilość stron
592
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
od 25,42 zł
Audiobooki mp3
za 35,99 zł
Nasza cena: 28,91 zł 39,99 zł Taniej o: 28%

W twoje ręce trafia właśnie najnowsze, całkiem odświeżone wydanie pierwszego tomu świetnej powieści autorstwa Dmitrija Glukhovsky'ego. "Metro 2033" to pierwszy tom cyklu fantastyczno-naukowego, którego akcja dzieje się w naszym świecie, jednak już po nastąpieniu zagłady nuklearnej. Ci, którzy przeżyli, próbują teraz przetrwać w sieci moskiewskiego metra.

Głównym bohaterem powieści jest młody człowiek o imieniu Artem - to w jego ręce trafiają losy ostatnich ludzi na Ziemi. Ludzie, organizując świat na nowo, stworzyli w podziemiach tzw. stacje-państwa, konfederacje oraz organizacje handlowe. Wraz z Artemem podróżujemy przez nową rzeczywistość i razem z nim ją poznajemy. W publikacji nie brakuje dramatu i tajemnic, które sprawią, że nie oderwiemy się od lektury. Ludzie, którzy pozostali na ziemi, stają się w książce odbiciem całego współczesnego społeczeństwa, a sama treść publikacji bezlitośnie ukazuje naszą naturę.

Najnowsza szata graficzna powstała z okazji polskiej premiery książki "Metro 2035", która stanowi jednocześnie koniec tej niezwykłej trylogii. Autorem okładek jest Ilija Jackiewicz, rosyjski ilustrownik, który tworzył również okładki dla "FUTU.RE" Glukhovsky'ego, "Łzy Diabła" Magdaleny Kozak, czy też "Szczury Wrocławia" Roberta J. Szmidta. Nowe wydanie zostało ponadto urozmaicone różnymi ilustracjami, które działają na wyobraźnię i pomagają jeszcze bardziej wczuć się w klimat powieści.

Recenzje (15)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  14 z 18 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest naprawdę dobra książka z rodzaju tych, które pozostają w pamięci i przy których czas nie płynie.... wizja świata po atomowej zagładzie zaprawiona rosyjską, nostalgiczną nutą, do tego trochę polityki, trochę filozofii, trochę psychologii i socjologii, a wszystko zaprawione dodatkowo mistyką .... trochę science i trochę fiction ... mroczny i ciężki klimat świata stworzonego w moskiewskim metrze w roku 2033 sprawi, że każdy poranek przywitasz z ulgą .... docenisz fakt, że potrafisz, że możesz patrzeć w słońce i wzruszy Cię deszcz i powiew wiatru na twojej twarzy i po rosyjsku westchniesz .... ach, jaki piękny mamy świat ... serdecznie polecam :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  12 z 17 osób uznało recenzję za przydatną

  W roku 2033 świat, jaki znamy, już nie istnieje. Bohaterowie powieści są pewni, że tylko oni przeżyli w tunelach mrocznego metra, ponieważ świat na powierzchni został niemal zrównany z ziemią i zamieszkany przez krwiożercze potwory polujące na każdego człowieka wychylającego nosa z tunelu.

  Tam gdzie metro i tunele, pojawiają się również szczury, śluz, pleśń, śmierć, zgnilizna moralna i setki tysięcy uwięzionych w ciemnych zakamarkach ludzi. Nie spodziewałem się niczego specjalnego, może poza przełożeniem w realia metra przyszłości struktury społeczeństwa rosyjskiego. Ale niespodziewanie „Metro 2033” wciągnęło mnie bez reszty już po kilku elektronicznych stronicach. Autor w bardzo udany sposób przedstawia mroczny świat przyszłości. Na początku wiemy tylko tyle, że ludzie od pokolenia mieszkają w tunelach, ponieważ powierzchnia planety została zniszczona w efekcie konfliktu. Jakiego? Nie trudno się domyślić, jednak autor nie podaje żadnych konkretnych szczegółów, jedynie ujawnia co kilka rozdziałów fakty lub wydarzenia, nie mające dla fabuły większego znaczenia, za to stanową ciekawostkę dla czytających. Głuchowski koncentruje się na osobie młodego Artema, który przemierza tunele metra w poszukiwaniu pomocy dla zagrożonej istnieniem „rodzimej” stacji WOGN.

  Metro, zamieszkane przez tysiące ludzi, zostało podzielone przez frakcje, które w dniu katastrofy zeszły do tuneli. W wyniki ciągłych zmian wykształciły się nowe mini-państwa. Do najsilniejszych należą tzw. Hanza (Związek Stacji Linii Okrężnej), komuniści zrzeszające stacje czerwonej linii, faszyści z IV Rzeszy, wielka Polis utworzona przez potomków bibliotekarzy i wojskowych, Konfederacja Arbacka, Stowarzyszenie WOGN (z którego pochodzi Artem), Konfederacja 1905 roku, Szmaragdowy Gród, Sojusz Baumański czy Wyznawców Kultu Wielkiego Czerwia. Państwa walczą między sobą, lub istnieją w zawieszeniu w skutek kruchego pokoju. W zależności od wyznawanej doktryny, mieszkańcy stacji dzielą się na rabusiów, terrorystów, kapłanów, rewolucjonistów, faszystów, handlarzy, naukowców i wojskowych. Wizja autora jest strasznie mroczna, pełna zła i zepsucia, tajemniczych sił czyhających na ludzkie życie. Klimat stworzonego przez Głochowskiego świata jest tak ciekawy i spójny, że nie sposób szukać w nim luk czy narzekać na miejscami spowalniającą fabułę.

  Młody Artem przemierza kolejne stacje metra, aby dostać się do legendarnej Polis, gdzie chce szukać pomocy dla swojej rodzimej stacji. Po drodze przedziera się przez różne państewka, doświadczając mniej lub bardziej negatywnych doznań – strach, nienawiść, poniżenie, śmierć. Poznając od podszewki ludność metra zastanawia się, czy warto ten świat ratować, nawet gdyby zdarzyła się okazja powrotu na powierzchnię.

  Głuchowski, posługując się młodym Ateremem, zastanawia się nad obecną kondycją i położeniem ludzkości. W drobnej mieszaninie niedobitków odtworzył w bardzo udany sposób miniaturę współczesnego świata. Temat wydaje się prosty do rozpoznania, ale tylko na początku. Przemierzając metro, oczami Artema pozwala sobie na refleksje dotyczące religii, polityki, wojny, bezcelowej śmierci i sensu życia.

  Jest to nie tylko post apokaliptyczny thriller z dużą ilością przemocy i mroczną wizją przyszłości, ale przede wszystkim powieść o dojrzewającym człowieku szukającym swojego miejsca. Brawurowo poprowadzona narracja sprawia, że nie ma czasu na nudę. Autor nieustannie buduje napięcie, tylko miejscami zwalniając, aby czytelnik mógł nabrać oddechu. Niemal nieustannie mamy do czynienia ze zmianami, jakie dokonują się na oczach Artema. Chłopak, początkowo naiwny i niedoświadczony, szybko zdobywa wiedzę, która pozwala mu podejmować własne decyzje i snuć rozmyślenia na temat przyszłości ludzkości. Zwłaszcza tego, czy ludzkość zasłużyła na zbawienie.

  Autor otwarcie mówi, że w życiu nie ma utartych schematów, nie ma wyłącznie dobra lub zła, szczęście i luksusy nie są dobrem dla wszystkich. Nie ma idealnych bohaterów, ani do szpiku zepsutych złoczyńców. Ukazuje momenty, które sprawiają, że nawet najbardziej prawy człowiek może mieć chwilę zwątpienia, tak samo jak kompletnie negatywny bohater może zdobyć się na odrobinę ciepła i zrozumienia. I co najważniejsze, ludzie zaślepieni złem, z ciągle wiszącą groźbą całkowitej anihilacji, potrafią dokonać czynów tak zatrważających, że naprawdę nie sposób uwierzyć jak czasem blisko jesteśmy końca życia na planecie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  10 z 15 osób uznało recenzję za przydatną

  Wciągająca, fascynująca i po prostu ciekawa. Czytając wraz z bohaterem znajdujemy się w podziemiach metra, wraz z nim przemierzając kolejne stacje. Trzymając kciuki, by z kolejnych opresji wyszedł cało dochodzimy do końcowych stronic książki. Na szczęście jest kolejny tom. Polecamt

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Absolutnie genialne! Rosjanie od dawna udowadniają nam, ze w sferze literackiej są wszelkimi mistrzami. "Metro 2033"to książka dla ludzi, którzy lubią wyobrażać sobie jak będzie wyglądała Ziemia, kiedy spotka ją coś strasznego. Akcja książki dzieje się w moskiewskim metrze, które zostało podzielone. Są tam bardziej wpływowe stacje i te mniej, wśród nich znaleźć można nawet nazistów. Tutaj nie ma już pieniędzy, handluje się wszystkim czym się da - głównie nabojami, bo broń stanowi swego rodzaju podstawę w egzystencji ludzi. Przyjaźnie często są kalkulowane, albo tylko chwilowe, gdy okazuje się, że mamy inne obowiązki, albo cel wciąż na nas czeka. Głównego bohatera - Artema, nie da się nie lubić. Poznajemy jego rozterki, emocje i to jak patrzy na całe otoczenie metra. Pozycja niesamowicie wciąga, sprawia, że czytelnik chce wiedzieć co będzie dalej. ig - unirosbooks

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Świat został zniszczony przez konflikt atomowy. Ci nieliczni, którzy go przeżyli, wiodą życie w moskiewskim Metrze, które dzięki swojej konstrukcji, pozwoliło im przetrwać. Mamy 2033 rok.

  Artem nie pamięta już świata u góry - katastrofa miała miejsce, gdy był zaledwie kilkuletnim dzieckiem. Jest sierotą, którą zaopiekował się jeden z wojskowych. Mieszka na stacji WOGN, w której zaczyna dziać się coś złego... Do pilnie strzeżonego wyjścia podchodzą Czarni, budząc we wszystkich strach. Jako młody i silny mężczyzna, Artem dostaje ważną misje - poinformować Polis, stolice Metra o tym, co dzieje się na granicach. Jednak wędrówka ciemnymi korytarzami wcale nie jest taka prosta...

  Wyjaśnijmy sobie jedno - nie lubię dystopii. Nienawidzę tego wszechogarniającego głosu, który mówi Ci - to już koniec ludzkości, nie ma nic, nic się nie zmieni, tu nie da się przetrwać. Dlatego gdy otworzyłam Metro 2033 i przeczytałam kilka pierwszych stron poczułam się strasznie tym przytłoczona. Miałam świadomość tego, że powieść czyta się szybko i płynnie, że całość zdaje się być dobrze skonstruowana... ale to poczucie bliskości końca nie dawało mi spokoju. Ale skoro zaczęłam, jak mogłabym nie skończyć?

  Ale dobrze, że nie zrezygnowałam. O ile na początku rzeczywistość Metra 2033 wydawała mi się bardzo realna i boląca, to im dalej brnęłam, tym bardziej czułam się jak w jakimś fantastycznym świecie, a nie, na naszej zniszczonej bombami nuklearnymi Ziemi.

  To bardzo dobra historia. Na prawdę. Inteligencja Glukhovskiego zadziwia. Samemu stylowi autora nie mam co zarzucić. Powieść, mimo, że ma sporo stron, wcale się nie dłuży, czyta się ją dość lekko, ale mimo to, nie raz można zdziwić błyskotliwymi porównaniami narratora.

  Nie jest to jednak jedyny plus tej pozycji! Ba, minusy? Ja chyba takich w niej nie znalazłam. Ale wracając, sami bohaterzy też są bardzo dobrze skonstruowani. Artem, mimo dość młodego wieku, ma głowę na karku, choć też popełnia sporo błędów, a ci, których spotyka w czasie swojej wędrówki (a jest ich na prawdę wielu!) również są bardzo ciekawi i przy tym niezwykle różnorodni.

  Fabularnie - mistrzostwo. Dawno już zakończenie powieści tak mnie nie zdziwiło. Zwrotów akcji tu nie brakuje, w Metrze bezustannie coś się dzieje i nawet jedyne, co mogłabym uznać za niewielki minus to właśnie, nadmiar tego wszystkiego. Każdy rozdział przynosi nową przygodę, nowe wydarzenie, niekoniecznie mocno powiązane z głównym wątkiem, aczkolwiek dalej będące czymś ciekawym, czymś, czego zakończenie aż chce się poznać.

  Kreacji świata też nie mogę nic zarzucić. Tak, jest brudny, dołujący. Cuchnie. Szczury są praktycznie wszędzie, nie brakuje też faszystów, czy komunistów, chcących odbudować świat na starych zasadach. Ale mimo tego, a może właśnie - przez to - jest niezwykle ciekawy. Gluhovsky dopilnował, aby jego uniwersum było tajemnicze, ale przy tym niepozbawione szczegółów, własnych mitów i legend, których na prawdę wiele możemy znaleźć w powieści. Dzięki nim świat zdaje się żyć i nabiera realności.

  Strach w metrze jest wszechobecny. Ludzie są zwykle biedni, ledwo udaje się im wyżyć, robią wszystko, byleby przetrwać. Wierzą w to, co im podsuną - byleby tylko mieć jakiś cel. Czytelnik może się w tym nieźle pogubić: bo kto w końcu ma racje? Które legendy są prawdziwe? Które nie? Nieraz irracjonalne wybory w tym świecie są na porządku dziennym i nic w tym dziwnego. Bo jak można myśleć logicznie, próbując odbudować nieistniejący już świat?

  Chyba nie mogę zrobić niczego innego, jak polecić tą książkę tym, którzy jeszcze po nią nie sięgnęli, bo szkoda przegapić coś tak dobrego. I choć dalej uważam, że dystopie nie są dla mnie, to ta zdecydowanie przypadła mi do gustu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 10 recenzji

Warto zwrócić uwagę na...
Metro 2033. Uniwersum - W mrok 0/5 Nasza cena:
26,14 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - W mrok

Druga część bestsellerowej trylogii Andrieja Diakowa z serii Uniwersum Metro 2033, projektu Dmitrija Glukhovsky’ego. Poznaj dalsze losy stalkera Tarana i jego wychowanka, Gleba. Na oczach załogi pływającej platformy wiertniczej Babel mieszkańcy wyspy Moszczny giną straszną i niespodziewaną...
Mutant uniwersum metro 2033 5/5 Nasza cena:
29,96 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mutant uniwersum metro 2033

Kiedy odzyskasz świadomość w gęstym lesie, zniszczonym przez promieniowanie, nie pamiętając, kim jesteś, skąd pochodzisz i dlaczego tu jesteś... Kiedy twój wygląd niemal u wszystkich budzi tylko dwa uczucia: strach i agresję… Kiedy wybuch wściekłości w każdej chwili może zamienić się w prawdziwy...
Do światła uniwersum metro 2033 5/5 Nasza cena:
26,14 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Do światła uniwersum metro 2033

Do światła Andrieja Djakowa to w Rosji największy sukces w ramach projektu Uniwersum Metro 2033 od czasu niezapomnianego Metra 2033 Dmitra Glukhovskiego. Porzucony świat, leżący na powierzchni, nie chciał przyjąć ludzi z powrotem. Mamiące, tajemnicze światło zgasło, skryło się jak widmo, jak...
Otchłań uniwersum metro 2033 5/5 Nasza cena:
28,39 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Otchłań uniwersum metro 2033

Druga po "Dzielnicy obiecanej" Pawła Majki książka z serii Uniwersum Metro 2033 w polskich realiach. Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka. Żyją oni w ciągnących się pod miastem kanałach, tworząc niewielkie zamknięte społeczności,...
Prawo do zemsty. Uniwersum Metro 2033 5/5 Nasza cena:
34,79 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prawo do zemsty. Uniwersum Metro 2033

"Prawo do zemsty" zamyka trylogię Denisa Szabałowa w ramach Uniwersum Metro 2033. Wcześniejsze tomy: "Prawo do życia" i "Prawo do użycia siły", zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników. Szabałow i tym razem nie zawodzi! Wraz z książką Szabałowa czytelnicy otrzymają gratisową antologię...
Uniwersum Metro 2033. Prawo do... + Zbiór opowiadań fanów 0/5 Nasza cena:
29,96 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Prawo do... + Zbiór opowiadań fanów

Z każdym egzemplarzem powieści „Prawo do użycia siły” Denisa Szabałowa, zbiór najlepszych opowiadań Polskich Fanów Uniwersum Metro 2033 + opowiadania Pawła Majki GRATIS! Nowej powieść rosyjskiego autora Denisa Szabałowa w ramach uniwersum Metro 2033 zatytułowana „Prawo do użycia siły”. W schronach...
Metro 2033. Uniwersum - Piter 3/5 Nasza cena:
29,88 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Piter

Dawniej: Piotrogród, Leningrad, dziś: Sankt Petersburg, Petersburg lub po prostu Piter. W mieście nad Newą, podobnie jak w Moskwie, atomową apokalipsę przetrwali tylko ci, którzy mieli szczęście znaleźć się w odpowiednim miejscu, czyli w metrze. ...my wszyscy już umarliśmy. Tom Waits...
Metro 2033. Uniwersum - Korzenie niebios 0/5 Nasza cena:
29,88 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2033. Uniwersum - Korzenie niebios

Akcja pierwszej nierosyjskiej powieści z cyklu Uniwersum Metro 2033 rozgrywa się w rzymskich katakumbach. Razem z Johnem Danielsem, jednym z nielicznych ocalałych z Katastrofy katolickich księży, wyruszamy przez pogrążoną w nuklearnej zimie Italię, by wypełnić powierzoną mu misję – dotrzeć do...
Uniwersum Metro 2033. Wędrowiec 4/5 Nasza cena:
29,88 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Wędrowiec

„Ludzkość musiała przejść przez czyściec, by wydać z siebie nowy podgatunek, który reprezentował teraz ten Wędrowiec. Jest czysty w swoich zamiarach. Szczery. Dobry. Niemal święty”. Moskiewskie metro, rok 2033. Po długiej wyprawie na powierzchnię stalker Siergiej Minimalny wraca na Tulską, swoją...
Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele 5/5 Nasza cena:
28,39 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uniwersum Metro 2033. Ciemne tunele

„… stworzyć nową rasę, która będzie odporna na promieniowanie. Jej przedstawiciele bez drżenia w kolanach wyjdą na powierzchnię i zdołają zbudować nowy świat. Stworzą przyszłość nie dla tunelowych szczurów, lecz dla odrodzonej ludzkości. Ludzie znów zobaczą gwiazdy, o których z taką przejmującą...
Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033 5/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzielnica obiecana. Uniwersum Metro 2033

Dwie dekady po atomowej zagładzie, czasy Pożogi. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy jak dawniej. Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica...
Metro 2035 trylogia metro Tom 3 4/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metro 2035 trylogia metro Tom 3

Metro 2035. Kontynuacja i zakończenie historii Artema. Ukoronowanie i zamknięcie kultowego cyklu Metro 2033, który właśnie staje się kompletną trylogią. Na tę powieść miliony czytelników czekały aż dziesięć lat, a prawa do przekładu zagraniczni wydawcy wykupili na długo przed jej ukończeniem przez...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula