Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
Format: 16.7 x 24.0 cm
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 312
Opis

Opowieść, która zawsze pozostawała w cieniu wydarzeń z Auschwitz - mało kto wie o niej więcej, niż tylko to, że miała miejsce. Historia, która nigdy nie powinna się wydarzyć...

"Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi" to publikacja, dokumentująca wszystkie tragiczne wydarzenia, które spotykały niewinnych młodych ludzi podczas II wojny światowej.

Mieć zaledwie kilka lat i teoretycznie całe życie przed sobą, a jednocześnie walczyć o przeżycie każdego dnia i nie być pewnym jutra - absurdalne połączenie, którego przyczyną była bezduszność niemieckich okupantów, a skutkiem - dla młodych więźniów - gasnące nadzieje na poprawę losu.

W podręcznikach do historii zawsze pojawiają się wzmianki o Auschwitz - największym obozie zagłady na terenie Polski. Mało kto za to dziś wie cokolwiek o identycznym miejscu, stworzonym na terenie Łodzi - choć ze względu na wiek więźniów, mogło ono wywoływać jeszcze większe poruszenie, niż obóz w Oświęcimiu…

Przy ulicy Przemysłowej stworzono piekło - obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. To właśnie tutaj bezradność i bezsilność mieszała się z dziecięcą paniką i strachem. Jedno z najokrutniejszych miejsc, jakie zna historia, które do dzisiaj spędza sen z powiek byłym, ocalałym więźniom. Helena trafiła do obozu w wieku 11 lat - dziś nadal walczy z problemami ze snem. Leon nie jest w stanie uspokoić swoich lęków i co noc budzi się z płaczem - do obozu przywieziono go jako dziesięciolatka. Zuzanna po pobycie w obozie nie potrafiła pozbyć się nawyków obozowych - w swojej pierwszej pracy robiła wszystko tak, jak nauczono ją na Przemysłowej.

"Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi" to poruszająca i emocjonalna, ale również niezwykle trudna książka. Mimo świadomości, że opisane w książce wydarzenia są rzeczywiste, ich okrucieństwo wzbudza niedowierzanie. Opowieści opowiedziane i umieszczone przez autorów w tym reportażu historycznym stanowią pewnego rodzaju hołd dla wszystkich młodych więźniów, którym przyszło się zmierzyć z wrogiem, którego nie mieli szans pokonać.


O autorach

Książka o obozie w Oświęcimiu powstała za sprawą współpracy duetu Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego. Kulturoznawczyni i dziennikarz - oboje interesujący się historią. Od wielu lat publikują prace związane z przeszłością naszego kraju, między innymi z okresu wojennego oraz PRL-u.

Szczegóły
  • Tytuł: Mały Oświęcim
  • Autorzy: Błażej Torański, Jolanta Sowińska-Gogacz
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 312
  • Format: 16.7 x 24.0 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788383522067
  • Język: polski
  • Podtytuł: Dziecięcy obóz w Łodzi
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788383522067
  • EAN: 9788383522067
  • Wymiary: 16.7x24.0cm
  • Dane producenta: Prószyński Media Sp. z o. o., Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, Polska, dzialhandlowy@proszynskimedia.pl, tel. 226077925
Recenzje książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi (12)
  1. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Katarzyna R. w dniu 2020-11-23
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka porusza tragedię maleńkich dzieci i ich rodzin w czasie wojny. Prawdziwe świadectwo,ogrom bólu i okrucieństwa wobec nie winnych istot poraża.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Małgorzata R. w dniu 2021-03-20
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Od dłuższego czasu interesuję się II wojną światową, głownie Auschwitz. O tej książce dowiedziałam się z telewizji i od razu zamówiłam. Opisane w niej losy dzieci skazanych na to piekło momentami budziły we mnie ogromny gniew ale dużo częściej smutek... nigdy nie pojmę jak można było drugiego człowieka traktować jak najgorszego śmiecia. W tym momencie pisząc tą recenzje brakuje mi słów do opisania tego wszystkiego. A jeszcze bardziej szokujące było na końcu to że długo po wojnie nikt nie widział ani nikt nie wierzył ze w Łodzi istniało takie miejsce... Do tej pory nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a co najlepsze w tym wszystkim..... dziś jest tam normalne osiedle bloków mieszkalnych... smutne.

    Książkę bardzo polecam każdemu, bo każdy z nas powinien wiedzieć

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzentus NotPospolitus
    Ocena:
    5/5
    Opinia potwierdzona zakupem
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest naszym Klientem i kupił ten produkt w naszym sklepie.
    Dodana przez Beata J. w dniu 2021-01-11
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka godna polecenia,dorze sie ją czyta,jest świetna

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Małgorzata B. w dniu 2020-10-06
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    12 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

    To jedna z najważniejszych książek, jakie w swoim życiu czytałam. Niesamowicie przejmująca, mówiąca o straszliwościach tego, co działo się zaledwie 80 lat temu w Łodzi, przy ul. Przemysłowej. Jak można dwu, trzyletnie dzieci zamykać w obozach? Jak można pozbawić dziesięcioletniego chłopca najbliższej rodziny? Pytanie "Jak można?”, powtarzane nawet kilka dni nie wyczerpie oburzenia nad okrucieństwem tamtych ludzi. I za co? Za kilogram ziemniaków szmuglowanych do domu, gdzie czekała mama z czworgiem rodzeństwa? Za rodziców, którzy walczyli o Polskę?, Za to, że maluch nie miał domu?

    Książka „Mały Oświęcim” opowiada o losach więźniów zamkniętych w obozie w Łodzi przy ul. Przemysłowej. Obóz ukryty przez światem, z którego nie było ucieczki. Umiejscowiony został na terenie łódzkiego getta, więc jak uciec? Do getta? Żydzi wiedzieli, że za przyprowadzenie małego uciekiniera dostaną bochenek chleba. Nie było nadziei.

    W obozie umieszczano dzieci od 6 do 16 roku życia, ale z relacji świadków wynika, że były tam również dzieci maleńkie, dwu, trzyletnie. Sporadycznie przebywały tam również niemowlęta, ale ich losy rozpłynęły się w odmętach historii.

    Książka podzielona jest na dwie części. Nie wiem, która zrobiła na mnie większe wrażenie, która mną bardziej wstrząsnęła. Jedna jest straszna przez to, o czym opowiada, druga przez to, jak opowiada. Pierwsza to wspomnienia z obozu. Opis strasznego życia, ponad siły dorosłych, a co dopiero dzieci. Dwie pajdki chleba, brunatna "kawa" i zupa na obiad, która często nie nadawała się do jedzenia, bo pływały w niej szmaty i robaki. Dzieci wiedziały, że nie wolno jeść czarnych robaków, bo się od nich umiera, ale jeżeli są białe albo żółtawe to jak najbardziej. Przy takim wyżywieniu dzieci pracowały od siódmej rano do wieczora. Prace były różne: lżejsze i ciężkie ponad miarę malucha Najgorzej jednak było jak nie było pracy, bo wówczas Niemcy wymyślali różne „ciekawe” zajęcia. Na przykład przelewanie odchodów z wiadra do wiadra, albo przewożenie taczkami piasku raz w jedną raz w drugą stronę. Bite, poniżane, głodne i zalęknione... Niemicy dzieciom zgotowali ten los.

    Druga część książki to spotkania z osobami, których wspomnienia stanowią podstawę części pierwszej. Myślicie, że łatwiejsza część dla czytelnika? Nic bardziej mylnego! To nie są wywiady, a krótkie zdjęcia, chwile byłych więźniów uchwycone przez autorkę na kartach tej książki. Niezmiernie wzruszające krótkie scenki pokazujące, jak obozowy okres wpłynął na współczesne życie tych ludzi. Oto mężczyzna, który co noc budzi się z płaczem. Od tylu lat... co noc... Oto kobieta, która pierwsze słowo wspomnień wypowiada po 7 minutach milczenia. Co działo się w jej głowie przez te siedem minut? Jakie okropności musiała sobie przypomnieć. Z wszystkich wypowiedzi wypływa żal, że tak mało ludzi pamięta o dzieciach z Przemysłowej. Żal, że poprzednia władza próbowała wymazać pamięć o tym obozie. Ta część książki dużo bardziej mną wstrząsnęła. Kiedy uświadomiłam sobie jak straszne wspomnienia Ci ludzie muszą w sobie nosić przez dziesiątki lat.

    To jest książka dokument, książka pomnik i książka pamiętnik. Może zabrzmi to pompatycznie, ale ta książka z twarzą chłopca na okładce powinna być czymś ważnym dla całego naszego kraju. W prostych słowach, bez ogródek, bez zbędnego przekonywania o okrucieństwie opiekunów, (bo do tego nie trzeba przekonywać) strzela w serce czytelnika potwornymi wspomnieniami o losie sześcio, siedmiolatków.

    Na zakończenie dodam, że (choć to może źle zabrzmi w odniesieniu do tej książki) całość bardzo dobrze mi się czytało. Autorka ma wyjątkowo prosty styl, przez co wspomnienia naszych bohaterów nabierają trudnej do określenia ostrości. Wchodzą w duszę czytelnika niczym nóż w masło. I tak już zostają.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Początkujący Recenzent
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Jakub G. w dniu 2020-11-16
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka ta jest niewąpliwie bardzo cenna, porusza temat zapomniany, nieznany, właściwie dopiero teray odkrywany, nadal czekający na właściwe naukowanie opracowanie. Zawiera liczne wypowiedzi ostatnich świadków historii, ostatnich żyjących ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla dzieci, dzięki czemu chroni historię ich cierpienia od zapomnienia. Jest to trudna lektura, nie można przejść obok niej obojętnie. Opisy aktów sadyzmu popełnianych na niewinnych dzieciach są wstrząsające, bolesne, wywołują uczucie bezradności. Niezwkle mało tu pokrzepiających wątków, chwil wytchnienia od codziennej męki, opisów wydarzeń, które świadczyłyby o zachowaniu ludzkich odruchów w nieludzkich czasach. Jest to raczej świadectwo niekończącego się cierpienia, upokorzenia, strachu, głodu, wyczerpania, szaleństwa, śmierci. To właśnie dlatego ta lektura jest tak bolesna. Tym niemniej nie jest to książka doskonała. Fragmenty, gdzie milkną świadkowie, a pojawia się komentarz autorki, pozostawiają wiele do życzenia, podobie jak struktura całej książki. Pod względem narracyjnym mamy więc do czynienia z niezliczonami powtórzeniami, brakiem uporządkowania treści, dość słabą polszczyną opartą na krótkich, lakonicznych zdaniach, z tendencją do emocjonalizacji, tak jakby same relacje ocalałych były nie dość emocjonalne. Irytują niemające nic wspólnego z treścią książki lub wprowadzające na siłę ironię wstawki, takie jak na przykład:

    "Zło panoszy się wszędzie. Dzienne motyle stanowią jedynie pięć procent wszystkich gatunków."

    "Starożytni mówili, że zmarli wybierają żywych, by ich rękami dokończyć swoje sprawy na ziemi."

    "A tyfus to na wojnie fajna choroba, praktyczna bardzo. Biegunka, gorączka, odwodnienie, maligna. Kilka dni. Sprawny koniec. "

    Ostatnia część, poświęcona czasom współczesnym, mogłaby zostać zredukowana. Wątpię, by jakiegoś czytelnika interesowało, o jakiej porze autorka wraca pociągiem do domu, jak długo szuka osoby do wywiadu pośród wielkiego blokowiska albo jak wygląda jej spacer po starówce Inowrocławia. Te wypowiedzi, typowe raczej dla narracji reportażu, zwyczajnie nie łączą się w jedną całość z pozostałymi rozdziałami. Poważnym błędem jest brak podpisów pod fotografiami, które wskazywałyby ich pochodzenie. Mimo że jest to literatura popularno-naukowa, a nie naukowa, publikacja ta z pewnością zyskałaby wiele, gdyby opatrzono ją naukowym wstępem, na przykład jakiegoś łódzkiego historyka. Autorka informuje na przykład, że nieznana jest dokładna liczba dzieci-więźniów, lecz nie cytuje żadnych szacunków, stąd nie wiemy, czy na przez obóz na Przemysłowej przewinęło się 5.000 czy 25.000 osób.

    Mimo powyższych uwag jest to lektura godna polecenia, której fragmenty powinno się wykorzystywać w celach edukacyjnych. Może przyczyni się ona także do większego zainteresowania tematem, który przez lata był zapomniany nawet przez rodowitych łodzian.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz

Jeżeli lubisz Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi, te tytuły też Ci się spodobają

Mały Oświęcim to trudna lektura, po której naturalnie pojawia się potrzeba dalszego zgłębiania historii, świadectw i mechanizmów przemocy. Poniższe tytuły otwierają różne perspektywy - od reporterskich rekonstrukcji po osobiste świadectwa i analizy społeczno-historyczne - które pomogą poszerzyć kontekst tej opowieści.

  1. 1. Jakbyś kamień jadła, Wojciech Tochman

    Reportaże Wojciecha Tochmana to przykład głębokiego i empatycznego reporterskiego zaangażowania wobec ofiar wojny i przemocy. Jego proza łączy dokument z literackim wrażeniem, co pozwala przeżyć historię z bliska, bez dystansu analityka. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu to lektura, która pomoże oswoić ciężar świadectw i uświadomić, jak ważne jest słuchanie głosów ocalałych. To także przypomnienie, że pamięć wymaga wysiłku i wrażliwości.

  2. 2. Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen, Joanna Lamparska

    Dokładne, oparte na źródłach świadectwo o obozie Gross-Rosen jest bezpośrednio powiązane tematycznie z historią dziecięcego obozu w Łodzi. Książka ukazuje mechanizmy funkcjonowania obozów, przemoc codzienną i losy więźniarek, co pomaga zrozumieć skalę okrucieństwa systemu nazistowskiego. Autorska drobiazgowość i opisy fragmentów życia obozowego stanowią mocne uzupełnienie lektury o dzieciach z Przemysłowej. Dla czytelnika to sposób pogłębienia wiedzy o strukturach opresji i pamięci historycznej.

  3. 3. Dziady i dybuki, Jarosław Kurski

    Tekst łączy osobiste przeżycie z refleksją historyczną i pokazuje, jak rodzinna pamięć może stać się ciężarem i przekleństwem. Motyw nawiedzającego dybuka przywołuje symbolikę traumy, która nie daje spokoju kolejnym pokoleniom. To lektura o tym, jak prywatne historie splatają się z szerokimi narracjami narodowymi i jak ową pamięć można rekonstruować. Po Małym Oświęcimiu warto sięgnąć po takie zapisy, by zobaczyć, jak różne formy narracji radzą sobie z nieprzepracowaną przeszłością.

  4. 4. Od miecza do mangi. Opowieść o Japonii, Christopher Harding

    Opowieść o Japonii to barwne wprowadzenie do innej kultury i sposobu opowiadania historii, łączące sztukę, tradycję i współczesność. Dla czytelnika interesującego się historią społeczną to przypomnienie, jak kultura kształtuje pamięć i tożsamość narodową. Książka zachęca do poszukiwania lokalnych narracji i analizowania, co czyni społeczeństwa odpornymi bądź podatnymi na przemoc. Po lekturze Małego Oświęcimia może posłużyć jako impuls do refleksji nad różnymi mechanizmami kształtowania pamięci.

  5. 5. Prosektorium. Tajemnice polskich medyków sądowych, Dawid Góra

    Książka o pracy medyków sądowych wchodzi w proceduralny i emocjonalny wymiar zmagania się ze śmiercią. Szczegółowe opisy badań i prawdy, które wykrywa medycyna sądowa, uzupełniają zrozumienie tego, jak ustala się przyczynę zgonu i jak dokumentuje się przemoc. Dla czytelnika zainteresowanego losami ofiar to ważne dopełnienie: pokazuje, jak nauka i śledztwo próbują przywrócić im imię. Po lekturze Małego Oświęcimia łatwiej dostrzec, jak istotne są świadectwa i dokumentacja w walce z zapomnieniem.

  6. 6. Opowiedz im o bitwach, królach i słoniach, Mathias Enard

    Powieść Mathiasa Enarda to literacka podróż przez spotkanie kultur, sztuki i polityki - zmysłowa i erudycyjna opowieść o przeszłości spotykającej teraźniejszość. Jej historyczny i refleksyjny ton pozwala patrzeć na dzieje z perspektywy międzycywilizacyjnej, co może wzbogacić rozumienie lokalnych tragedii. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu to ćwiczenie w empatii i wyobraźni: jak wyjść poza ramy jednej narracji, by zrozumieć złożoność historii. Książka pokazuje, że pamięć i sztuka często idą ręka w rękę.

  7. 7. Historia ludzkości na haju, Sam Kelly

    Barwne anegdoty o słynnych postaciach i ich używkach to lekki, a jednocześnie pouczający sposób na przyjrzenie się historii przez pryzmat ludzkich przywar. Przez ukazywanie mniej znanych detali biografii autor przypomina, że wielkie narracje tworzą się z drobnych, często zaskakujących elementów. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu taka perspektywa może być oddechem, który jednocześnie uczy, jak ważne są szczegóły dla zrozumienia postaci historycznych. Książka pokazuje też, że historia może być przedstawiona w formie angażującej i nietypowej.

  8. 8. Bracia Wright, David McCullough

    Biografia pionierów lotnictwa wydaje się tematycznie odległa, ale łączy ją z historią obozów wspólny rys: badanie źródeł, pasja do archiwów i budowanie narracji historycznej. To opowieść o ludzkiej determinacji, eksperymentach i konsekwencjach technicznego postępu, które często niosły ze sobą zarówno wyzwolenie, jak i zagrożenia. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu może być przypomnieniem, że historia składa się z wielu dróg i wyborów, a ich efekty bywają nieprzewidywalne. Książka pokazuje także, jak biografie potrafią ożywić dawne epoki.

  9. 9. Ach, te Czeszki!, Mariusz Surosz

    Zbiór reportaży o kobietach z Czechosłowacji daje intymny rys życia w XX wieku widzianego przez pryzmat losów jednostek. Autorska wrażliwość na codzienne doświadczenia i przemiany społeczno-polityczne pozwala lepiej zrozumieć kontekst regionalny. To książka o pamięci przekazywanej przez kobiety, o ich rolach i kompromisach w trudnych czasach, co stanowi ciekawy kontrapunkt do opowieści o przymusie i przemocy wobec dzieci. Po Małym Oświęcimiu lektura ta może pomóc w rozpoznawaniu różnych form oporu i przetrwania.

  10. 10. Urobieni. Reportaże o pracy, Marek Szymaniak

    Reportaże o pracy i ubóstwie rzucają światło na współczesne mechanizmy wyzysku i marginalizacji, które mają historyczne korzenie. Tematyka przymusowej pracy dzieci w obozie rezonuje z opowieściami o niskich płacach, wyczerpujących godzinach i przemocy ekonomicznej. Autorski styl pokazuje codzienne realia osób, które często są niewidoczne w oficjalnych narracjach. Po Małym Oświęcimiu warto sięgnąć po takie teksty, by dostrzec związki między przeszłością a dzisiejszymi formami niesprawiedliwości.

  11. 11. Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku, Adam Zadworny

    Reportaż o katastrofie promu to silne świadectwo kryzysu, paniki i ludzkich reakcji w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Książka skupia się na relacjach świadków i rekonstrukcji wydarzeń, co zbliża ją do metody pracy z relacjami ocalałych z obozów. Daje wgląd w mechanizmy podejmowania decyzji, chaosu i odpowiedzialności, które są istotne przy analizie wszelkich dramatów zbiorowych. Po lekturze Małego Oświęcimia może pomóc zrozumieć uniwersalne wzorce zachowań w sytuacjach ekstremalnych.

  12. 12. Z widokiem na Polskę. Sąsiedzi, kciuk Stalina, czeski dług i KGB, Magdalena Rigamonti

    Zestaw reportaży z krajów sąsiadujących z Polską ukazuje, jak pamięć historyczna i współczesne napięcia kształtują wzajemne wyobrażenia. To lektura, która pomaga zrozumieć, skąd biorą się stereotypy i jak przeszłość wspólna dla regionu wpływa na codzienne relacje między narodami. Sposób opowiadania łączy reporterską ciekawość z lokalnymi portretami, co uzupełnia spojrzenie na doświadczenia regionalne związane z przemocą i traumą. Po Małym Oświęcimiu warto spojrzeć na te futra sąsiedzkich narracji, by umiejscowić lokalną historię w szerszym kontekście.

  13. 13. Ubierałam arabskie księżniczki, Eva Minge

    Autorka zabiera czytelnika do świata mody i bogactwa, odsłaniając mechanizmy władzy, zależności oraz życia elit w kontrze do doświadczeń najbardziej bezbronnych. Ta osobista opowieść pokazuje, jak blisko siebie mogą leżeć luksus i okrucieństwo, oraz jak kultura i tradycja kształtują relacje władzy. Dla czytelnika zainteresowanego historiami o ludzkich losach to inny kontekst do refleksji nad tym, kto i dlaczego decyduje o życiu innych. Książka bywa lekka w formie, ale skłania do myślenia o różnicach społecznych i etyce kontaktów między światami.

  14. 14. Najciekawsza książka na świecie. Niewiarygodne, a jednak prawdziwe, Edward Brooke-Hitching

    Zbiór nietypowych faktów i zapomnianych opowieści może wydawać się odległy tematycznie, ale uczy innego sposobu patrzenia na historię: jako mozaikę drobnych, często pominiętych elementów. Daje narzędzie do odnajdywania zapomnianych wątków i lokalnych historii, które razem tworzą większy obraz społeczeństw. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu to poszerzenie pola uwagi - jak łatwo giną ważne szczegóły w dużych narracjach. Książka pobudza ciekawość i wrażliwość na to, co zwykle pomijane w oficjalnych relacjach.

  15. 15. Atomowi. Testy nuklearne na ludziach, Łukasz Dynowski

    Reportaż o testach nuklearnych przypomina o ludzkich ofiarach eksperymentów prowadzonych w imię nauki i potęgi państw. Opisy miejsc i świadectwa tych, którzy doświadczyli skutków promieniowania, ujawniają długotrwałe konsekwencje decyzji politycznych. Temat ten łączy się z refleksją nad moralnością badań, odpowiedzialnością i możliwością naprawy wyrządzonych krzywd. Po lekturze Małego Oświęcimia łatwiej dostrzec, że ofiary eksperymentów i przemocy często pozostają poza głównymi narracjami historii.

  16. 16. Zawsze, nigdy. Przyszłość broni jądrowej, Sarah Scoles

    Przyszłość broni jądrowej to książka o długofalowych skutkach decyzji technicznych i politycznych oraz o moralnych dylematach związanych z zagrożeniem egzystencjalnym. Analiza technologii, strategii i polityki pomaga zrozumieć kontekst, w którym rodzą się decyzje o masowej przemocy. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu to przypomnienie, że historia przemocy ma też wymiar strukturalny i technologiczny, który wymaga refleksji. Książka poszerza perspektywę o aspekt bezpieczeństwa i odpowiedzialności międzynarodowej.

  17. 17. Dlaczego ryby nie istnieją, Lulu Miller

    Memoir i rozważania Lulu Miller o odkrywaniu sensu życia i porządkowaniu chaosu mogą pomóc w szukaniu narracyjnych dróg radzenia sobie z trudnymi historiami. Książka miesza biografię naukową z osobistą refleksją i pokazuje, jak szukać sensu w świecie pełnym paradoksów. Dla czytelnika, który spotkał się z traumą opisaną w Małym Oświęcimiu, to inny sposób na myślenie o pamięci i tożsamości. Lektura daje narzędzia do refleksji nad tym, jak opowiadać i oswajać bolesne doświadczenia.

  18. 18. Ostatni proces. Niemieckie rozliczenia z nazistowską przeszłością, Tobias Buck

    Analiza niemieckich procesów po wojnie daje wgląd w mechanizmy prawne i moralne rozliczeń z przeszłością. Opowieść o konkretnych procesach i ludziach ujawnia, jak trudne bywa ustalanie winy i odpowiedzialności w systemie zbrodni masowych. Dla czytelnika zainteresowanego historią obozów to ważne uzupełnienie: pokazuje, jakie formy sprawiedliwości były możliwe i jakie ograniczenia napotkały. Książka pomaga zrozumieć, że pamięć musi łączyć się z instytucjonalną pracą nad prawdą.

  19. 19. Jeśli Rosja wygra, Carlo Masala

    Scenariusz możliwej agresji i analiza geopolityczna pokazują, że pamięć historyczna ma realne przełożenie na współczesne bezpieczeństwo. Książka stawia pytania o konsekwencje bierności i o to, jak lekceważenie przeszłości wpływa na polityczne decyzje dzisiaj. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu to przypomnienie, że historie przemocy nie pozostają bez wpływu na kolejne pokolenia i granice. Tekst prowokuje do myślenia o strategii, pamięci i odpowiedzialności państw za ochronę obywateli.

  20. 20. Strefa zgniotu. Zapowiedź globalnego chaosu, Wojciech Sumliński

    Książka porusza współczesne lęki i teorie o kryzysach, które wpływają na publiczne dyskursy i poczucie zagrożenia. Niezależnie od ocen autora, lektura pokazuje, jak narracje o przyszłości i kryzysie kształtują społeczne reakcje i politykę. Dla czytelnika po Małym Oświęcimiu może stanowić refleksję nad tym, jak pamięć i obawa o przeszłość wpływają na interpretacje teraźniejszości. Warto podchodzić do niej krytycznie, analizując źródła i argumenty.

Każda z tych książek przybliża inny wymiar pamięci i odpowiedzialności; warto dać im szansę, by z różnych stron dopełnić obrazu przeszłości i jej konsekwencji dla dzisiejszego świata.

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula